هشدار نسبت به عدم تربیت جنسی درست فرزندان

هشدار نسبت به عدم تربیت جنسی درست فرزندان جوان بین: یک روانشناس اظهار نمود: گسترش رسانه های نوپدید و تسهیل در دسترسی به اطلاعات و از طرف دیگر کمبود یا نبود تربیت جنسی مناسب فرزندان مطابق با چارچوب های فرهنگی، اجتماعی، اعتقادی، ارزشی و... جامعه منجر به دریافت پنهانی اطلاعات از کانال های غیر رسمی و افزایش تمایل به تماشای تصاویر و فیلم های نامتعارف و نامناسب در میان برخی نوجوانان شده است.


دکتر علیرضا شریفی یزدی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تمایل به تماشای تصاویر و فیلم های مستهجن در دوره نوجوانی امری طبیعی محسوب نمی گردد، اظهار داشت: به سبب خلاء در تربیت جنسی نوجوانان متناسب با ارزش ها و هنجارهای فرهنگی، اجتماعی، دینی و... نتوانسته ایم به سوالات و کنجکاوی های جنسی نوجوانان پاسخی مناسب بدهیم بدین جهت نوجوانان اطلاعات غلطی را با تماشای پنهانی تصاویر یاد شده دریافت می کنند.
این مشاور و روانشناس اجتماعی اشاره کرد: میان آموزش جنسی و تربیت جنسی تفاوت وجود دارد. تربیت جنسی به مفهوم تربیت فرزند به نحوی است که وی در مواجهه با مقوله ای نظیر تعرض جنسی و... چه واکنشی داشته باشد و چگونه رفتار کند که متاسفانه خانواده و آموزش و پرورش دراین زمینه ضعیف عمل کرده اند.

وی افزود: اگر بتوانیم کودکان و نوجوانان را متناسب با شرایط جامعه تحت تعالیم تربیت جنسی قرار دهیم میزان گرایش به تماشای تصاویر مستهجن کاسته می شود. مطالعات نشان دهنده این است که متاسفانه در سایه عدم توجه کافی والدین، فرزندان از سنین پایین به تماشای فیلم های این چنینی گرایش پیدا می کنند که گاهی می تواند به سبب عدم نظارت کافی این بازه سنی به هفت و یا هشت سال نیز برسد.
وی با اشاره به رابطه دوسویه بلوغ زودرس و تماشای تصاویر نامناسب اظهار داشت: تماشای تصاویر و فیلم های مذکور منجر به کاهش سن بلوغ و بلوغ زودرس می شود از طرف دیگر نیز بلوغ زودرس می تواند انگیزه ای برای تماشای تصاویر مستهجن باشد.
بگفته شریفی یزدی، تخریب روحی و روانی تماشای تصاویر این چنینی برای نوجوانان بسیار زیاد است بطوریکه همچون آثار آن پایین آمدن سن بلوغ، ایجاد تصور غلط نسبت به برقراری روابط، غفلت از کارهای لازم نظیر درس خواندن و ورزش کردن، بازماندن از برقراری روابط اجتماعی صحیح، انزوا و گوشه نشینی، خودسرزنشی و کاهش اعتماد به نفس و حجم زیادی از اضطراب و... است.
این روانشناس افزود: تماشای فیلم و تصاویر مستهجن در طولانی مدت موجب ایجاد اعتیادی همانند اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان می شود چونکه با ترشح مداوم دوپامین فرد احساس لذت بالایی را تجربه می کند و برمبنای یک قاعده روانشناسی که می گوید "هرگاه بابت انجام کاری پاداش فیزیولوژیک بگیریم امکان تکرار آن کار افزایش می یابد" نسبت به تماشای تصاویر یاد شده نیز فرد معتاد می شود.
بگفته وی، مغز همان واکنشی را نشان میدهد که در مقابل اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان دارد. همین طور تماشای تصاویر مستهجن بعد از مدتی برای افراد عادی می شود چونکه تماشای تصاویر قبلی پاسخگوی نیاز افراد نیست و میزان برانگیختگی اولین مواجهه را به دنبال ندارد بدین جهت فرد دائما در کوشش برای تماشای فیلم های پیچیده تر است.
شریفی یزدی اضافه کرد: همین طور بعد از مدتی تماشای چنین فیلم هایی جوابگوی نیاز افراد نیست و ناچارا به گفتگوهای نامتعارف در فضای مجازی روی می آورند. در مجموع افراد در یک حلقه معیوب تماشای تصاویر مستهجن، گفتگوی مستهجن و... قرار می گیرند.
وی معتقد می باشد که همانند فرد معتاد به مواد مخدر که نمی تواند از مواد مخدر دوری کند، تماشای این تصاویر به هیچ عنوان برای افراد انتهایی نخواهد داشت و نمی توان گفت در مقطعی فرد از دیدن تصاویر دست می کشد چونکه برای رسیدن به آرامش نیازمند افزایش میزان و تعداد تصاویر بیشتر است بطوریکه دیگر محتوای ساده تصاویر و فیلم ها برایش کفایت ندارد و به دنبال محتوای پیچیده تر می رود.
وی ادامه داد: تحقیقات نشان می دهد بخش اعظمی از کودکان و نوجوانان بدون اطلاع والدین بوسیله گوشی و لپ تاپ والدین به تصاویر و فیلم های مستهجن دسترسی پیدا می کنند بدین جهت ابتدا باید سفارش کرد والدین نیز آموزشهای لازم را کسب کنند.
شریفی یزدی در آخر درباره واکنش والدین نسبت به تماشای تصاویر مستهجن فرزندانشان اشاره کرد: در چنین شرایطی والد هم جنس با فرزند باید با حفظ آرامش و متانت درباره واقعیت موجود و بازنمایی دروغین این فیلم ها صحبت کند. همین طور از دروغ گفتن، اغراق و ایجاد حس گناه در فرزند بپرهیزد و در نهایت در صورت نیاز از مشاوران و متخصصان بهره بگیرند.

منبع:

1399/10/06
22:55:12
5.0 / 5
1410
تگهای خبر: آموزش , بلوغ , تربیت , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان