فعالیت اولین رانندگان زن در متروی مسكو

فعالیت اولین رانندگان زن در متروی مسكو جوان بین: با لغو ممنوعیت برخی مشاغل برای زنان در روسیه، حالا زنان نیز در این کشور مجاز هستند راننده قطار شوند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، متروی مسکو که تا پیش از همه گیری کرونا ۹ میلیون نفر را جابه جا می کرد حالا نخستین رانندگان زن را در تاریخ اخیر خود استخدام می کند. این شرکت سال قبل را به آموزش زنان برای ایفای این شغل، اختصاص داد.
قوانین روسیه، چندین دهه از کار زنان در ۴۵۶ شغل مختلف ممانعت به عمل آورد اما وزارت کار این کشور با صدور حکمی در سپتامبر گذشته سهم این مشاغل مردانه را به تعداد ۱۰۰ شغل محدود کرد.
فرمان وزارت کار برای کاهش تعداد مشاغلی که ممنوع شده بودند، از اول ژانویه سال ۲۰۲۱ اجرا شد.
اتحاد جماهیر شوروی این قانون را در سال ۱۹۷۴ به اجرا درآورد و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور در سال ۲۰۰۰ آنرا باردیگر احیا کرد. با این قانون حضور زنان در نیروی دریایی و یا کار بعنوان راننده قطار، کامیون و اتوبوس، کارکنان خدمه کشتی، معدنچی و نیز مکانیک ممنوع شده بود.
این قوانین از این باور به وجود آمد که زنان نباید کارهای دشوار بدنی انجام دهند چونکه این امر به توانایی آنها در بچه دار شدن آزار می زند. اداره حمل و نقل پایتخت روسیه می گوید کار بر روی قطارها باتوجه به پیشرفت های فناوری دیگر نیازی به کار بدنی سخت ندارد.
به گزارش ایندیپندنت، در انگلیس نیز مشاغلی که زنان از آن منع شوند وجود ندارد اما اختلافات جنسیتی بسیاری در مشاغل مختلف مشهود است. در گزارشی که «تیچ فِرست» سال قبل منتشر نمود مشخص شد که تنها ۱۲ درصد از مهندسان و نیز ۱۳ درصد کارکنان مقام های ارشد در بخش علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را زنان می سازند.1399/10/19
22:17:59
0.0 / 5
1271
تگهای خبر: آموزش , زنان , شاغل , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان