بیمه شدگان 18 برابر آورده خود از صندوق روستاییان دریافت می كنند

بیمه شدگان 18 برابر آورده خود از صندوق روستاییان دریافت می كنند به گزارش جوان بین مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر اظهار داشت: فرد در دوران بازنشستگی حدودا ۱۸ برابر آورده خود از صندوق بیمه اجتماعی دریافت خواهد نمود و این به علت نقش نهفته کارفرمایی دولت و یارانه نهان در دل این صندوق است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، «علی شیرکانی» در نشست خبری شورایعالی استان ها که با حضور نمایندگان استانی تشکیل شد، ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب به تازگی در بیانات خود با تشریح وضعیت کشور تاکید نمودند که مساله اقتصاد کشور، نداشتن راهکار ها نیست، راهکارها را کارشناسان پیشنهاد می دهند آنچه ما نیاز داریم همت پیگیری و اهتمام جدی است. ایشان با ابراز نگرانی از محروم ماندن خیلی از مردم از پوشش بیمه های اجتماعی در روزهایی که “ معیشت مردم حقّاً و انصافاً گرفتار ضیق و تنگی “ شده است، مبحث چگونگی گذران زندگی برای این افراد را به مسئولین تذکر دادند.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایرگفت: در چنین شرایطی است که بیمه های اجتماعی باید به کمک مردم بیایند، فقدان پوشش بیمه ای بدون شک می تواند چالشی پیش روی سیاستگذاری رفاهی کشور باشد.
و با مروری بر تاریخ حدود ۹۰ ساله بیمه در کشور اضافه کرد: ما در اصل ۲۹ قانون اساسی با وجود اینکه بیمه را حقی همگانی برای تمام مردم ایران می دانیم هیچ صندوقی را برای غیرمزد بگیران کشور درنظر نگرفته ایم. با تاسیس صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر این بستر در کشور جاری شده است که تمام آحاد مردم و غیرمزد بگیران بتوانند از خدمات بیمه ای برخوردار شوند.
شیرکانی اظهار داشت: اگر می خواهیم بدانیم که شهر یا کشوری توسعه یافته است باید به ضریب پوشش بیمه ای آن نگاه بیندازیم.
وی ادامه داد: در صندوق بیمه اجتماعی دولت امتیازات ویژه ای را برای گروه هدف خود یعنی غیرمزدبگیران روستایی، کشاورز و عشایر قائل شده است به نحوی که با پذیرش نقش کارفرما، دوسوم حق بیمه را پرداخت می کند. شیرکانی تصریح کرد: در سازوکار صندوق بیمه اجتماعی، فرد در دوران بازنشستگی حدودا ۱۸ برابر آورده خود از صندوق دریافت خواهد نمود و این به علت نقش نهفته کارفرمایی دولت و یارانه نهان در دل این صندوق است.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی اضافه کرد: بر مبنای آخرین سرشماری سال ۹۷ در جمعیت روستایی کشور حدود ۲۰ میلیون نفر داریم که این عدد، معادل ۲۶ درصد جمعیت کشور به حساب می آید. مطالعات ما در صندوق بیمه اجتماعی از آن حکایت می کند که حدود ۱۰ میلیون نفر از این افراد شرایط بهره مندی از حمایت بیمه ای دولت و عضویت در صندوق را داراهستند، این درحالی است که هم اکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در این صندوق عضویت دارند.
وی با اشاره به اینکه بیمه شاخصی کلیدی در افزایش رفاه زندگی روستاییان است که می تواند در زمان سالمندی یا از کار افتادگی از آنها حمایت کند، اظهار داشت: خاستگاه مقابله با دو چالش بزرگ جهان امروز یعنی محیط زیست و امنیت غذایی در روستاها است، در تمام کشورهای بزرگ دنیا شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هستیم چون که به درستی نقش روستا و اهمیت آن مورد بازنگری قرار گرفته است.
شیرکانی با ابراز نگرانی از خالی از سکنه شدن این زیستگاه انسانی و ضمن اشاره به ۶۲ هزار آبادی دارای سکنه کشور اظهار داشت: رشد جمعیت شهری نشان دهنده تبدیل شدن جمعیت روستایی به شهری هستند و این می تواند حیات روستاها را با تهدیدی جدی مواجه کند.
وی ادامه داد: با وجود آنکه در توسعه های عمرانی روستاها دستاوردهای خوبی را رقم خورده است و کمتر روستایی داریم که از امکانات زیرساختی برخوردار نباشد اما د رزیرساختهای نرم افزاری ازجمله اشتغالزایی روستاها خوب عمل نکرده ایم.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی با تکیه بر لزوم حفظ هویت روستایی، بیمه را به جهت نقش آن در امکان ادامه زندگی در روستا و عامل بازدارندگی آن در خیل مهاجرت روستاییان به شهرها اظهار داشت: به پشتوانه بیمه این اتفاق را رقم زد، چونکه حفظ هویت روستایی باعث ایجاد اشتغال در حوزه هایی چون توریسم و گردشگری می گردد و بیمه آینده را برای روستاییان در روستا تضمین می نماید.
به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، وی با اشاره به اینکه مردم باید آینده خویش را در روستا ببینند، اظهار داشت: روستاییان نباید از لحاظ تأمین رفاه خود در زمان سالمندی و ازکارافتادگی دغدغه ای داشته باشند و بیمه می تواند این امنیت را برای آنها ایجاد نماید ازاین رو برای توسعه روستا باید توسعه را نه در بعد عمرانی آن بلکه در بعد انسانی آن هم دنبال نماییم.
منبع:

1399/10/21
14:03:15
0.0 / 5
1064
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان