آخرین جزئیات ثبت نام در طرح ملی مسكن برای كارگران و بازنشستگان

آخرین جزئیات ثبت نام در طرح ملی مسكن برای كارگران و بازنشستگان معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به پرسش های مردم درباره طرح اقدام ملی مسکن برای کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار پاسخ داد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، ابراهیم صادقی فر در لایو اینستاگرامی وزارت رفاه در اینباره اظهار نمود: طی دوسال اخیر با اهتمام جدی دولت و وزارت راه و شهرسازی برای ساخت مسکن جهت اقشار کم درآمدتر جامعه یا به شکلی مسکن اجتماعی و پیگیری های مجدانه آنها اقدامات خوبی برای کل جامعه همچون در حوزه تعاون، کار و رفاه اجتماعی رخ داد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: در اقدام ملی مسکن بعد از یک وقفه پنج ساله بعنوان طرح ساخت مسکن برای جامعه توسط وزارت راه عرضه و در هیئت دولت تصویب گردید و شیوه نامه های اجرایی برای ورود و ثبت نام توسط وزارت راه انجام گرفت. وزارت رفاه دیماه ۱۳۹۸ تفاهم نامه ای را در این حوزه با وزارت راه منعقد کرد و تیم های کاری در زیرگروه های ذیل تفاهم نامه که قرار بود بر مبنای آن ۲۰۰ هزار واحد مسکن ساخته شود، آغاز به کار کردند.
وی با اشاره به اینکه یک بحث اصلی ما در تفاهم نامه شناسایی متقاضیان ثبت نام کننده بود اظهار داشت: در گذشته شاهد بوده ایم به دلیل ضعف اطلاعاتی در بعضی موارد مشمولان اصلی یک طرح به حاشیه می روند و آنها که در اولویت نبوده اند مشمول طرح می شوند که با عدالت منافات داشته است. حدود یک میلیون نفر ثبت نام کرده بودند که بعد از ثبت نام و پالایش به عدد ۸۴۷ هزار نفر رسیدیم.
صادقی فر افزود: دسته بندی های دقیقی صورت گرفت. از میان ثبت نام کنندگان مشمول، ۳۵۸ هزار و ۷۰۰ نفر از کارگران بودند. ۸۹۵۱ نفر زن سرپرست خانوار کارگر بودند. ۲۱ هزار و ۷۲۴ نفر کارگر در دهک یک تا سه درآمدی قرار دارند. ۱۰۹ هزار و ۴۷۷ نفر در دهک چهار و پنج قرار دارند. ما تا دهک ششم بیشترین حمایت را خواهیم داشت.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: به صورت جدی بخش در ارتباط با زمین را با وزارت راه و شهرسازی حل کردیم و قرار شد با کمک همدیگر این اتفاق رقم بخورد.
وی درباره تسهیلات ساخت مسکن اظهار داشت: برای همه گروهها تأمین اعتبار جهت اعطای تسهیلات صورت گرفته و وزارت راه با کمک بانک مسکن اتفاقات بزرگی را رقم زده و در وزارت رفاه برای حمایت گروه های هدف تسهیلات حمایتی ویژه ای درنظر گرفته شده است.
صادقی فر اضافه کرد: تسهیلات در ارتباط با کل جامعه از جانب وزارت راه شامل ۱۰۰ میلیون تومان است که با تصویب نهایی ابلاغ خواهد گردید که بهره آن ۱۸ درصد و ۱۰ ساله است. وزارت راه به شکل جدی پیگیر است و امکان دارد رقم افزایش هم یابد و یا نرخ بهره پایین تر بیاید. وزارت رفاه هم با محوریت بانک توسعه تعاون ۷۵۰۰ میلیارد تومان تأمین اعتبار انجام داده تا تعاونی هایی که در فرایند ساخت قرار می گیرند و کارگر هستند از تسهیلاتی استفاده کنند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مباحث در ارتباط با سازنده ها اظهار داشت: سعی کردیم شاهد حضور همه اقشار در مراحل ساخت باشیم. اقدامات اجرایی از جانب پیمانکارانی که وزارت راه معرفی کرده شروع شده و پیمانکاران معرفی شده از جانب وزارت رفاه هم قراردادهای ساخت را منعقد کرده اند. تعاونی های خوشنام و باسابقه از این جمله هستند. این تعاونی ها دعوت به همکاری شده و به وزارت راه معرفی شده اند. دومین بخش اتحادیه تأمین مسکن کارگران بود که تا کنون ۱۰ هزار واحد زمین در اختیار آنها در شهرهای جدید قرار گرفت.
وی افزود: به جز تعاونی ها، زیرمجموعه های دیگر وزارتخانه همچون هولدینگ ساختمانی ذیل صندوق بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی هم ورود کرده اند. بخش خصوصی هم تمایل جدی برای ورود به بخش ساخت مسکن کارگری داشتند که به وزارت راه معرفی کرده ایم.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره نحوه ثبت نام اظهار داشت: دو دسته فعالیت جدید شروع شده است. نخستین دسته کسانی که قبلا به آنها اعلام شده که ثبت نام را تکمیل و افتتاح حساب و افزایش موجودی داشته باشند. ثبت نام شده های کارگری قریبا به ۳۶ درصد تا کنون پول را واریز کرده اند. قرار شد تا آخر دیماه مهلت داده شود و بعید می دانم باردیگر تمدید شود. این افراد تا آخر دیماه فرصت دارند ثبت نام خویش را تکمیل و پرداخت اولیه که ۴۰ میلیون تومان است را انجام دهند.
وی افزود: آن دسته از گروه های هدف که تا کنون این کار را انجام نداده اند از این فرصت طلایی استفاده کنند. در غیراین صورت و بعد از آن از فهرست خارج خواهند شد.
صادقی فر با اشاره به اینکه از ۱۸ دیماه هم ثبت نام جدید آغاز شد اظهار داشت: در ۱۸۳ شهر ثبت نام صورت نگرفته بود و علت این بود که زمین آماده نشده بود. در بعضی شهرها هم ظرفیت جدید بوجود آمد که در مجموع ۷۰۰ شهر را شامل می شود و تا ۲۵ دیماه فرصت هست که ثبت نام جدید را انجام دهند. برای ۱۷۵ هزار نفر که فرصت تکمیل موجودی دارند و برای مابقی پیامک زدیم که جهت شرکت در این فرآیند اقدام نمایند. بعید می دانم به این زودی ها باز هم چنین فرصتی دست بدهد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره مشمولان طرح اظهار داشت: افراد باید فاقد مسکن باشند. متاهل یا سرپرست خانوار باشند. زنان خودسرپرست مشروط به داشتن ۳۵ سال سن و شرط دیگر آنکه سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر مورد تقاضا را داشته باشد.
وی درباره قیمت تمام شده اظهار نمود: با عنایت به افزایش قیمت ها و تورم همه چیز بر مبنای لیست بهاء تعیین می شود. هر متر سه میلیون تومان به صورت میانگین و پیش فرض اولیه درنظر گرفته شده است و یک واحد صدمتری متری ۳ میلیون تومان و ۳۰۰ میلیون تومان تمام می شود که بخشی از این مبلغ، تسهیلات است.
صادقی فر اظهار داشت: نرخ تسهیلات وزارت راه ۱۰۰ میلیون تومان است که هنوز تصویب نهایی نشده است.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: مبلغ آورده اولیه بر حسب متراژ مسکن متفاوت می باشد. پیش پرداخت اولیه ۴۰ میلیون تومان است و برای یک واحد ۱۰۰ متری پرداخت ۴۰ میلیون تومانی باید صورت گیرد و ۱۰۰ میلیون تومان هم تسهیلات دارد که این عدد می تواند در بعضی مناطق متفاوت باشد.
وی درباره نحوه ثبت نام جاماندگان اظهار داشت: همانطور که اعلام کردم از ۱۸ تا ۲۵ دیماه سایت مسکن ملی باز است.
صادقی فر درباره اینکه آیا مجردین مشمول هستند اظهار نمود: فقط زنان مجرد بالای ۳۵ سال می توانند در این اقدام شرکت نمایند.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره اقدامات حمایتی و تسهیلاتی وزارت رفاه هم اظهار داشت: صندوق بازنشستگی کشوری تسهیلاتی را برای بازنشستگان خود درنظر گرفته است. در مرحله اول ۱۵ هزار و ۵ بازنشسته کشوری ثبت نام کردند که خط اعتباری ویژه ای برای آنها درنظر گرفته شده است. برای بازنشستگان فولاد هم تسهیلات خوب با نرخ مناسب درنظر گرفته شده و تا هفته آینده اعلام خواهد شد.
وی افزود: برای کارکنان وزارت رفاه هم تسهیلات خوبی درنظر گرفته شد و بسیار کمک کننده خواهد بود. برای بازنشستگان تأمین اجتماعی طرح امید با همکاری بانک رفاه و تأمین اجتماعی مراحل نهایی را طی می کند و تا آخر هفته اعلام می شود. ویژه کارگران هم تسهیلات خوبی در مراحل دوم و سوم پرداختی با همکاری بانک رفاه درنظر گرفته می شود که جزئیات این تسهیلات هم هفته آینده اعلام خواهد شد. تسهیلات پرداختی در مجموع بیشتر از ۵۰ درصد از مبلغ اقساط ساخت را شامل خواهد شد.
صادقی فر با اشاره به اینکه یک بازار تأمین مصالح هم در حال نهایی شدن است اظهار داشت: با نهایی شدن آن، می توانیم تسهیلات خوب با بهره زیر ۱۰ درصد هم ویژه گروههای هدف برای تأمین مصالح داشته باشیم.
وی درباره مسکن معلولان هم اظهار داشت: قبلا تفاهم نامه ای برای پشتیبانی از افراد دارای معلولیت امضا شده و این تفاهم نامه را هم پیگیری می نماییم و جلسات بسیار برگزار شده است. بسته های حمایتی ویژه این اقشار هم درنظر گرفته خواهد شد.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره وضعیت مسکن مهر اظهار داشت: درباره مساکن مهر تفاهم کردیم آن دسته که مشکل دادگاهی و غیره نداشتند و بیشتر اقتصادی بوده حل شده است. آنها که بخشی از وام را دریافت کرده اند و ساخت تا حدی پیش رفته تسهیلاتی برای تکمیل پروژه ها در نظر می گیریم و افراد می توانند برای تکمیل فرایند اقدام نمایند.
صادقی فر بار دیگر تصریح کرد که زمان برای تکمیل موجودی و ثبت نام را حتما جدی بگیرید. زمان ثبت نام در شهرهای جدید برای ۱۹ استان تا پنجشنبه ساعت ۲۴ و زمان برای تکمیل موجودی ثبت نام کنندگان قبلی تا آخر دیماه است.
وی درباره فاصله پرداخت پنج مرحله ۴۰ میلیونی اظهار داشت: اگر فرآیند ساخت حداکثر سه ساله باشد قاعدتا باید هر شش ماه یکبار باشد اما اگر در مناطقی سرعت بیشتر باشد این زمان کمتر خواهد شد. ما تلاش می نماییم برای گروه های هدف خودمان در اقساط دوم و سوم تسهیلات حمایتی را عرضه دهیم.
معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ساخت و ساز در بعضی مناطق شروع شده است اظهار نمود: تا سه شنبه هفته قبل ساخت ۲۵۷۱ واحد در بخش کارگری کلید خورده است.
منبع:

1399/10/21
20:55:11
0.0 / 5
1224
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان