لغو اجبار در غربالگری دوران حاملگی پاك كردن صورت مسئله است

لغو اجبار در غربالگری دوران حاملگی پاك كردن صورت مسئله است به گزارش جوان بین به اعتقاد یک پزشک، لغو ˮاجبارˮ در غربالگری دوران بارداریˮ پاک کردن صورت مسئله است.


دکتر حسام الدین علامه عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: سیاست های تشویقی فرزندآوری و توقف دستورالعمل های پیشین جلوگیری از حاملگی به معنای به مخاطره انداختن سلامت مادر و یا عدم غربالگری جنین و اطمینان از صحت نسبی جنین نیست.
وی با تکیه بر لزوم بکارگیری روش های علمی جهت تضمین سلامت مادر و جنین، توضیح داد: چه اشکالی دارد که اگر حاملگی ناخواسته، سلامت مادر را به خطر می اندازد به زوجین برای تنظیم خانواده و حاملگی مناسب کمک کنیم؛ امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و پیش از دمیده شدن روح در جنین می توان با انجام غربالگری های شاخص مند و اطمینان آور، امکان ناهنجاری های ژنتیکی و معلولیت های بسیار شدید را تشخیص داد، به کدام دلیل نباید از این دانش خدادادی برای جلوگیری از تولد نوزادان با اختلالات ژنتیکی شدید (مثل جنین پوچ و بدون مغز یا قلب یا واجد اختلالات کروموزومی و...)، استفاده کنیم؟
دکتر علامه با طرح این سوال که آیا نظام سلامت در قبال مادری که ریسک شاخص های تولد جنین با اختلالات ژنتیکی همچون سابقه قبلی ناهنجاری ها را دارد، هیچگونه وظیفه مداخله غربالگری بر طبق استانداردهای متقن علمی ندارد؛ خاطرنشان کرد: به جای لغو شرط اجبار، انتظار میرود نمایندگان مجلس اشتباهاتی مانند نقص و ضعف پروتکل ها و یا سوءاستفاده برخی متخصصان و سایر نقصها موجود را برطرف کنند.
وی با تکیه بر اینکه سطح بندی غربالگری ها و اتقان علمی پروتکل ها، نظارت بیشتر بر فرآیندها و آگاهی بخشی دوجانبه به زوجین همچون راهکارهای اصلاح نقصها وضعیت فعلی بود، تصریح کرد: پاک کردن صورت مساله چاره نیست، چونکه تمامی این نقصها قابل اصلاح بود.
این مدرس دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه هم در نگرش اسلامی و هم تفکر عقلانی به مبحث ازدواج و فرزندآوری و استمرار نسل بشر سفارش تأکیدی و نگرش مثبتی وجود دارد، اظهار داشت: این مسئله جزو حقوق انتخابی هر انسان بوده که نه در نگرش شرعی و نه در رویکرد عقلانی نیاز به مداخله حکومتی ندارد، اما در یک قرن اخیر که علم باروری و شیوه های تنظیم خانواده و تکنولوژی های نوین توسعه یافته؛ در مورد نقش دولت ها و سیاستگذاری فرهنگی و همینطور مداخلات سلامت در این خصوص، دیدگاه های متفاوتی وجود دارد.
وی افزود: البته مداخلات دولت در این مورد (افزایش یا کاهش فرزندآوری)، امری ثابت و غیرمنعطف و سیاستی همیشگی و مستمر نبوده و فقط در موارد بحرانی، یعنی نقاط اوج و حضیض تغییرات جمعیتی، نیاز به سیاست های تحدیدی و انقباضی و یا مداخلات تشویقی و تسهیل کننده وجود دارد. در این میان اشتباه سیاست های تنظیم خانواده از اواسط دهه ۶۰ به بعد در این بود که شعارهایی مثل "دو بچه کافیست" را به عنوان یک ارزش ثابت و سیاست هایی مانند وازکتومی و توبکتومی را به عنوان یک دستورالعمل مستمر در جامعه القاء کرد.
وی با اشاره به اینکه متاسفانه غفلت از رصد داده ها و تغییرات جمعیتی و متعاقب آن پویایی در سیاستگذاری متناسب با شواهد آماری سبب شرایط نگران کننده امروز و بحران آفرین در دهه های آینده شده است، اظهار داشت: از آمارگیری عمومی سال ۱۳۷۵ که ما به نقطه تعادل در نرخ باروری رسیدیم باید سیاست انقباضی و بسته های فرهنگی مشوق کاهش موالید متوقف می شد و به جای آن سیاست تنظیم خانواده به معنای درست و لغتی آن (و نه معنای اصطلاحی آن که مترادف مداخلات تحدیدی است)، جایگزین می شد.
این پزشک متخصص طب سالمندی ضمن اشاره به افزایش تعداد سالمندان بعنوان یک پدیده مثبت در زمینه رشد سالمندی فردی در کشور، بیان نمود: البته با عنایت به خطرات چندجانبه پدیده سالمندی جمعیت که نشانه برهم خوردن تعادل بین گروه های جمعیتی و کاهش نرخ باروری بوده و همینطور تأثیرات آن بر ابعاد توسعه، به شدت از سیاست های تشویقی و ارائه تسهیلات برای ازدواج و فرزندآوری استقبال کرده و طبعا در این برهه زمانی، مخالف شیوه های عمومی پیشگیری و کنترل باروری ( که اصطلاحا تنظیم خانواده نامیده می شود) هستم.
دکتر علامه در انتها با تکیه بر اینکه مخالفت مطلق با کاربست های صحیح تنظیم خانواده ریشه در بدفهمی دین و ضدیت با علم داشته و هیچ کمکی به رشد جمعیت مولد و موثر نمی کند، اظهار داشت: این مسئله سبب تحمیل بار شدید مشکلات روانی در خانواده و اقتصادی در جامعه خواهد شد؛ بنابراین بعنوان یک پزشک وظیفه خود می دانم نسبت به طرح هایی که بدون رعایت استانداردهای قطعی سلامت مادر و جنین، مسیری قرون وسطایی را به ذهن متبادر می کنند، اخطار داده و سفارش دلسوزانه به احترام به علم و اعتدال کنم.
منبع:

1399/10/27
18:56:32
0.0 / 5
1095
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , بحران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان