اظهارات متناقض درباره مازوت سوزی سوزاندن اعتماد اجتماعی

اظهارات متناقض درباره مازوت سوزی سوزاندن اعتماد اجتماعی جوان بین: رئیس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی ضمن اشاره به اظهارات متناقض درباره آلودگی هوا و استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها می گوید که نیاز است دراین زمینه دولت، دستگاه قضا و مجلس یک روایت معتبر، دقیق و مستند از موضوع مازوت عرضه کنند چونکه این اظهارات متناقض اعتماد و امید را به آتش می کشاند.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا روزبه کردونی با انتشار یادداشتی تحت عنوان «مازوت و سوزاندن اعتماد اجتماعی» آورده است که: آیا سوزانده شدن مازوت ضرر دارد یا خیر؟ دلیل استفاده از مازوت چیست؟ آیا استفاده از مازوت به موضوع تحریم ها ربط دارد یا خیر؟ آیا در تهران مازوت سوزانده می شود و آیا بر مرگ و میر کرونا اثر دارد یا خیر؟ کلکسیون اظهارات مختلفی که در این خصوص از جانب مسئولین بیان شده است را بررسی کردم تا پاسخ این سوالات را بیابم. مرور این اظهارات متناقض نشان میدهد که مازوت نه فقط جان مردم را می گیرد بلکه اعتماد و امید را هم به آتش می کشاند.

وی در ادامه یادداشت خود با اشاره به اظهارات عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - دراین زمینه تصریح کرده است: رئیس سازمان محیط زیست می گوید که از نظر من بهتر است روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از سوخت مازوت استفاده نکنیم. به سبب تحریم، وزارت نفت نمی تواند مازوت بفروشد. بدین جهت پالایشگاه ها پر از مازوت شدند و با افزایش مصرف گاز، نیروگاه ها ناچارند مازوت مصرف کنند.

از سوی دیگر وزیر نیرو نیز تصریح کرده است که تعداد نیروگاه های فرسوده در ایران کم نیست و عدم نقدینگی باعث شده تا آن طور که باید جایگزینی نیروگاه ها صورت نگیرد.

رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی همین طور در یادداشت خود بیان کرده است که این اظهارات درحالی مطرح می شود که معاون وزیر نفت تاکید کرده است که امسال موضوع کمبود تولید گاز مطرح نیست و از شروع امسال تا حالا نسبت به زمان مشابه پارینه روزانه ۳۹ میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

کردونی در ادامه یادداشت خود ضمن اشاره به سایر اظهارات ضد و نقیض مسئولان درباب مازوت سوزی آورده است: درحالیکه معاون سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که برخی از نیروگاه های تهران از سوخت مازوت استفاده می نمایند اما مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی ایران بتازگی تاکید کرده است که نیروگاه های استان تهران به هیچ عنوان از سوخت مازوت استفاده نمی کنند. از سویی دیگر دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست بر این باور است که توجیه وزارت نفت در خصوص اینکه بواسطه تحریم ها نمی توانند مازوت را انبار کنند و به ناچار باید در کارخانه ها سوزانده شود، درست نیست و ما آنرا رد می نماییم.

رییس موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با اشاره به اینکه برای مواجه با موضوع مازوت که سلامتی و جان مردم را به خطر انداخته است، باید تدبیر کرد، می نویسد: موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره نمود، ضرورت توجه به عواملی است که اعتماد جامعه را به خطر می اندازد. مشخص است که تمام این اظهارات متناقض درباب مازوت نمی توانند همزمان صحیح باشند. تعدادی از این مطالب یا دروغگویی هدفمند است یا نادانی مزمن و بر این اساس باید دولت، دستگاه قضا و مجلس در این مسئله مداخله کنند. نیاز است که دولت، دستگاه قضا و مجلس یک روایت معتبر، دقیق و مستند از موضوع مازوت عرضه کنند همین طور روایت های غلط و نادرست را تعیین و روایان آنها را متنبه کنند. مسئله با اهمیت تر از سوخت مازوت و عدم اطلاع رسانی صحیح از قطعی برق و ماینرها و تحریم و.. مسئله اعتماد و همگرایی اجتماعی است که در حال سوخت است.

کردونی تاکید کرده است که حتی اگر هوای تهران فردا بامداد پاک پاک هم شود نباید این مسئله را تا زمستان سال بعد فراموش نکنیم. گویا ساختار بوروکراتیک کشور منتظر دست به دست کردن اخبار متناقض و دست به سر کردن افکار عمومی است تا بادی و بارانی از آسمان نازل شود و مسئله در بین بیشمار دغدغه معیشتی و اقتصادی گم شود و اینجاست که باید ایستاد و اظهار داشت که درست است در سوزاندن یا نسوزاندن مازوت ابهام است اما به یقین اعتماد اجتماعی در حال سوزانده شدن است.

منبع:

1399/10/28
17:28:26
0.0 / 5
983
تگهای خبر: اقتصاد , جامعه , دستگاه , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان