ضرورت آگاهی مادر از وضعیت رشد جنین با غربالگری دوران حاملگی

ضرورت آگاهی مادر از وضعیت رشد جنین با غربالگری دوران حاملگی به گزارش جوان بین یک پژوهشگر حوزه زنان با اشاره به اینکه غربالگری به شکلی واکسینه کردن نسل آینده ایران به حساب می آید، درباره پیشنهاد «لغو اجبار غربالگری دوران بارداری» اظهار داشت: اینکه غربالگری بهانه ای برای سقط جنین باشد، بحثی خام و ناپخته است چونکه راه های گوناگونی بدون احتیاج به پیمودن مراحل آزمایش غربالگری برای سقط جنین وجود دارد؛ از طرفی هدف اصلی غربالگری افزایش سرمایه اجتماعی و داشتن نسلی سالم می باشد.


دکتر ندا حاجی وثوق در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه حتی اگر مادری سختی های به دنیا آوردن فرزند معلول را بپذیرد باید آمادگی این تصمیم را داشته باشد و تحت آموزش های خاصی قرار گیرد اظهار داشت: غربالگری به مادر این اجازه را می دهد که در دوران حاملگی از وضعیت رشد و پرورش جنین خود آگاهی یافته و در صورت وجود نقص و یا معلولیت احتمالی، برای مواجهه با شرایط جدید خویش را آماده کند. مادر شدن به خودی خود تجربه ای منحصر به فرد و متفاوتی است و اگر این مادر شدن در شرایط سخت تری نظیر به دنیا آوردن فرزند معلول اتفاق افتد، بطور حتم نیاز است که زن به لحاظ روحی و روانی آمادگی کافی را به دست آورد.
حاجی وثوق اعتقاد دارد که در جامعه ما آمار افسردگی های بعد از زایمان بالا است و زنان درگیر این مورد هستند، ازاین رو مادری که فرزند معلولی را به دنیا می آورد باید بار سنگین و مضاعفی را تحمل کند، ازاین رو غربالگری این اجازه را به او می دهد ضمن اینکه با آگاهی کافی تصمیم می گیرد و در این راه گام بر می دارد می تواند؛ به آگاهی و رشد و پرورش فرزند معلول هم برسد نه اینکه به صورت ناگهانی با شرایطی مواجه شود که قدرت تحمل آنرا ندارد.


نظام اجتماعی توانایی پاسخگویی به معلولان را ندارد


این مشاور سیاسی، اجتماعی شورای شهر تهران همینطور اظهار داشت: تولد یک فرزند معلول متوجه یک خانواده نیست و تمام اجتماع با آن درگیر می شوند. نظام اجتماعی موظف به پاسخگویی در قبال این افراد است. ما هنوز در جامعه ای زندگی می نماییم که شرایط کامل برای عرضه خدمات به افراد دارای معلولیت های ساده و نه حتی پیچیده را نداریم. شهرها به صورت کامل پذیرای این افراد نیستند و حتی برای یک کار ساده بانکی فرد دارای معلولیت جسمی مجبور است از فردی کمک بگیرد چونکه امکانات لازم برای حضور آنان با ویلچر به صورت کامل وجود ندارد.
وی همینطور این را هم اظهار داشت که وقتی یک معلول جسمی نمی تواند به سادگی و مستقلا در فضای شهری حاضر شود این سوال را بوجود می آورد که ما چقدر توانایی اهدای زندگی سالم در قبال نیازهای کودکان معلول را داریم؟.
این فعال حوزه زنان مدعی شد: باید به این مورد دقت کنیم که جامعه ما تا چه میزان امکان توان بخشی به کودکان معلول را دارد؟. مطابق آمار از هر ۱۰ کودک معلول تنها یک نفر به مدرسه می رود، ازاین رو باید به این نکات توجه کرد که تا چه میزان جامعه آمادگی پذیرش این فرزندان را دارد و تا چه میزان می توانیم شرایط روحی و روانی لازم برای خانواده های دارای فرزند معلول را فراهم کنیم؟ چون که این خانواده ها مشکلات روانی، اقتصای و اجتماعی بسیاری دارند.


لغو اجبار غربالگری، پیشنهادی شتابزده است
حاجی وثوق خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم عوامل سقط جنین را شناسایی و پیشگیری نماییم عوامل مهم تری نظیر آلودگی هوا، سیگنال ها و پارازیت های موثر بر حاملگی و... در جامعه وجود دارد که می توانیم به آنها بپردازیم. برای افزایش جمعیت و کاهش سقط جنین راهکارهای گوناگونی وجود دارد این در حالیست که غربالگری به بحث سلامت یک فرد و خانواده معطوف می شود.
وی در بخش دیگر سخنان خود، درباره پیشنهاد "لغو اجبار غربالگری"، معتقد است: این پیشنهادی شتابزده و عجولانه است، جمعیت ایران رو به پیری است و ما باید دغدغه افزایش جمعیت را داشته باشیم اما می توانیم راه های بهتری را برای آن انتخاب نماییم. در درجه اول احتیاج به اصلاحات و بهبود شرایط اقتصادی داریم تا به تبع آن بهبود شرایط روحی و روانی و عاطفی افراد و افزایش ازدواج و جمعیت رخ دهد.

منبع:

1399/10/30
00:06:47
0.0 / 5
1170
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان