رئیس كل دادگستری استان مركزی:

كنوانسیون حقوق كودك در قیاس با مكتب اسلام كاستی هایی دارد

كنوانسیون حقوق كودك در قیاس با مكتب اسلام كاستی هایی دارد به گزارش جوان بین مرکزی رئیس کل دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: کنوانسیون حقوق کودک در قیاس با مکتب اسلام و توجهی که این مکتب به جایگاه کودک دارد، گرفتار کاستی است.


حجت الاسلام عبدالمهدی موسوی اول بهمن ماه در ائین افتتاح یازدهمین مدرسه زمستانی حقوق کودک در استان مرکزی، با اشاره به اینکه سنگ بنای حقوق اجتماعی، خانواده است، اظهار نمود: اگر خانواده را به مانند بوستان بدانیم، بطور قطع والدین بعنوان باغبان مراقب حفاظت از گل های این بوستان در مقابل صدمه هستند و اگر مشکلات و آفت ها رفع گردد می توان به آینده این بوستان امیدوار بود.
وی یکی از اشکالات موجود در کشور را منفی بودن رشد جمعیت در سالهای اخیر دانست و اظهار داشت: با اقداماتی که در استان مرکزی صورت گرفته است، شهرستان خمین بعنوان پایلوت کشوری برای اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان انتخاب گردید و فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ ازدواج و فرزندآوری در استان شروع شده است. امیدواریم مصوبات خوبی را که از طرف مجلس شورای اسلامی برای تسهیل ازدواج شاهدیم، محقق شود.
موسوی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۵۹ اعلامیه جهانی درمورد حقوق کودک صادر کرد و در سال ۱۹۸۹ کار را توسعه داد و کنوانسیون حقوق کودک را تصویب کرده و به دنیا اعلام کرد، اضافه کرد: جمهوری اسلامی در سال ۱۳۷۲ با شرایطی به این کنوانسیون ملحق شد به این شکل که اگر اهداف و برنامه های کنوانسیون مخالف قوانین و برنامه های کشور نباشد در کنوانسیون باقی می ماند.
وی با تاکید براینکه این کنوانسیون گامی مثبت در جهت توجه به نیاز کودک بوده است، اضافه کرد: برخی نکات مندرج در کنوانسیون مستقیم به تعلیم و تربیت کودک توجه دارد، همینطور موارد در رابطه با رشد و تربیت کودک مانند بهداشت روانی، موارد تربیتی و رشد شخصیتی، توجه به ارزش های هر ملت، ضرورت پشتیبانی از کودک و حفظ هویت شخصی کودک مدنظر قرار گرفته است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با تکیه بر اینکه اسلام یک مکتب انسان ساز است و پرورش انسان را دغدغه خود قرار داده است و خداوند ۱۲۴ هزار رسول را مبعوث کرد تا انسانیت را به مبداء اصلی خود نزدیک کنند، اظهار داشت: ایراداتی به برنامه ها و نگاه این کنوانسیون وارد است، در این کنوانسیون احترام و تکریم کودک و پرهیز از خشونت و تبعیض مدنظر است و قرآن و اسلام هم به این موارد توجه کرده است، اما تفاوت در هدف یکی از کاستی های کنوانسیون است.
وی هدف خلقت را، عبودیت و شناخت حضرت حق دانست و ضمن اشاره به اینکه این هدف در کنوانسیون حقوق کودک دیده نشده است، اظهار داشت: در دین اسلام هدف زندگی چیزی جز احساس خالق نیست، اما در کنوانسیون این امر مورد غفلت قرار گرفته است، دین به مهر والدین و کودک توجه دارد، اما کنوانسیون در بحث استقلال کودک در تابعیت که منجر به جدایی از والدین می شود، توجه دارد، همینطور محدود کردن نظارت بر کودک را مدنظر دارد در حالیکه کودک در بعضی موارد قدرت تمییز ندارد. این کنوانسیون همینطور دخالت والدین را منع شده است که مناسب نمی باشد و با مبانی اسلامی ما سازگاری ندارد.
موسوی ضمن اشاره به توجه به ابعاد حمایتی از کودکان در حقوق کیفری و رفع برخی بی مهری های پیش از دهه ۸۰ توسط مرجع قضایی، اظهار نمود: بی توجهی و سهل انگاری یکی از صدمه هایی است که کودکان را رنج می دهد. سوء رفتار هر فعل یا ترک هر فعل که سلامت اخلاقی و اجتماعی کودک را مورد صدمه قرار دهد، بهره کشی اقتصادی و کار که در قانون تا پیش از سن ۱۵ سالگی ممنوع می باشد، خرید و فروش کودک، بازماندن از تحصیل، اعتیاد والدین، خشونت اعضای خانواده و... از صدمه های بزرگ است که در قانون دیده شده، همینطور به علت شیوع کرونا، بیشتر از ۲۰ میلیون کودک امروز بدون حصر و منع و با آزادی مطلق در فضای مجازی حضور دارند که صدمه بزرگی است و در قانون مد نظر قرار گرفته است.
وی ضمن اشاره به ابلاغ سند تحول قضایی، این سند را گام بزرگی در ارتقای نظام حقوق قضایی و پویایی مدیریت کشور دانست که پشتیبانی از کودکان را مدنظر قرار داده است و اظهار داشت: امروز زندان مجازات شخصی نیست، بلکه یک مجازات خانوادگی است، بنابراین به زندانی مرخصی داده می شود یا با ابزار الکترونیکی امکان حضور وی در کنار خانواده مهیا شده است، همینطور کانون اصلاح و تربیت استان وضعیت مناسبی دارد و مرکز مهر والدین به همت دادگستری و استانداری تشکیل شده است چونکه یکی از پدیده های شوم اجتماعی طلاق است و ملاقات با فرزندان حق هر والدینی است که در این مرکز در فضایی آرام امکان ملاقات فراهم گشته است و خلاء زیادی به کودک در این راستا تحمیل نخواهد شد.
منبع:

1399/11/02
12:26:58
0.0 / 5
1186
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان