وزیر فرهنگ مطرح كرد؛

پیشنهاد برگزاری جشن نوروز در كشور تایلند

پیشنهاد برگزاری جشن نوروز در كشور تایلند به گزارش جوان بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روابط خوب و تاریخی بانکوک پیشنهاد کرد: از همین امسال جشن نوروز در تایلند بعنوان یک جشن نمادین برگزار و رابطه جدیدی را بین دو ملت شروع نماییم، این جشن می تواند سرآغاز خوبی در روابط فرهنگی دو کشور باشد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی امروز (سه شنبه) در ارتباط زنده تصویری با وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به روابط خوب ایران و تایلند از نظر فرهنگی، گفت: سابقه های تاریخی و تمدنی دو کشور و همین طور خاصیت های اقلیمی و طبیعت جذاب هر دو کشور قسمتی از اشتراکات و شباهت های طرفین است، طبیعت اقلیمی برای مردم دو کشور و جهان جذاب بوده و بنظر می رسد بهار برای شروع سال جدید در هر دو کشور علامتی است که بگوییم طبیعت دو کشور تا چه اندازه جذاب است.
عید نوروز در ایران سابقه ۳ هزار ساله دارد و در یونسکو و مجمع سازمان ملل نیز به ثبت رسیده است. توجه به این مساله می تواند روابط محکمی بین دو کشور بوجود آورد. عید نوروز در شروع بهار آغاز می شود و ایرانیان روزهای متوالی جشن و شادمانی دارند. مراسم زیادی در روزهای نوروز برقرار است که می تواند برای ملل جهان جذاب باشد، جشن نوروز ایران و جشن شروع سال جدید در تایلند می تواند یک خط سرور را بین دو کشور بوجود آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد کرد: از همین امسال جشن نوروز در تایلند بعنوان یک جشن نمادین برگزار و یک رابطه جدید را بین دو ملت شروع نماییم، این جشن می تواند سرآغاز خوبی در روابط فرهنگی بین دو کشور باشد.
صالحی تصریح کرد: بر طبق تفاهم نامه قبلی دو کشور شاهد موضوعات مشترک زیادی هستیم که می تواند در تفاهم نامه جدید بر پایه تفاهم قبلی آنرا کامل تر و اجرائی کرد، تفاهم نامه جدیدی که تنظیم شده خوب است و با حضور وزیر فرهنگ تایلند در ایران می توان بطور رسمی این تفاهم نامه را امضا کرد. البته هم اکنون نیز به صورت مجازی به این تفاهم نامه می توان شکل عملیاتی بخشید.
شرایط کرونائی زیست اجتماعی و فرهنگی را تغییر داده و جلسه امروز هم به خاطر همین تغییرات است، کرونا هم به حوزه سلامت و هم حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی، هنری، گردشگری و تعطیلی مراکز فرهنگی هنری لطمه وارد کرده است که ادامه دارد. البته در همین دوره یکساله تجربه های جدید در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه در حال آزمایش و اقدام است.
برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران و جشنواره های ایام فجر
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: چندروزی است نمایشگاه مجازی کتاب تهران در حال برگزاری است در این نمایشگاه مجازی ۱۷۰۰ناشر و چند صد ناشر خارجی حضور دارند و برنامه های مختلف فرهنگی و اندیشه ای نیز در این نمایشگاه برگزار می شود، تا به امروز حدود نیم میلیون کتاب به فروش رسیده است. همین طور فضایی برای نقل و انتقال کتاب به شکل جدیدی در کشور ایران در حال رخ دادن است و حتی روستاهای مختلف از این فرصت مجازی برای خرید کتاب بهره مند شدند. در این نمایشگاه ۱۰۰هزار عنوان کتاب موجود است و مخاطبان در نقاط مختلف ایران با مراجعه به سامانه نمایشگاه کتاب خرید می کنند و با همکاری اداره پست این کتاب ها به تمام نقاط ایران ارسال می‎ شود.
وی بیان کرد: در ایران همزمان با سالگرد انقلاب اسلامی جشنوراه هایی با عنوان جشنواره های فجر در حوزه موسیقی، سینما، تجسمی و شعر و ادبیات برگزار می شود، امسال باتوجه به شرایط کرونائی بخش قابل توجهی از ارائه ها در فضای مجازی اتفاق می افتد، بنظر می رسد کرونا با همه خسارت ها فضای جدید برای فرهنگ و هنر ایجاد کرده و آن هم استفاده از فضای مجازی برای حوزه های فرهنگ و هنر است که مرزها را درنوردیده و می توان کارهای فرهنگی و هنری را در سراسر جهان به نمایش گذاشت.
استفاده از تجربه ایران در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب
در ادامه این ارتباط زنده تصویری ایتیپول کنپلومه وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به جشن نوروز و اشتراک فرهنگی بین دو کشور اظهار داشت: باتوجه به صحبت های وزیر فرهنگ ایران ما نیز تلاشخواهیم کرد تا جشن نوروز را در کشور خود برگزار و از ظرفیت ها و تجربه های ایران برای برگزاری نمایشگاه کتاب بهره ببریم.
برای ما شگفت آور است که در روزهای شیوع ویروس کرونا و باوجود محدودیت ها، برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب نشان میدهد مردم ایران تا چه اندازه به کتاب علاقمند هستند. بدین جهت خواستاریم کشور ایران نیز در برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب به ما کمک نماید.

وزیر فرهنگ تایلند تصریح کرد: کشور ایران آثار باستانی زیادی دارد که ۲۲ اثر آن به ثبت جهانی رسیده است. ما در همین لحظه از جانب ایرانی خواستاریم در چگونگی حفظ آثار باستانی و ثبت جهانی آن به ما کمک و تجربیات خودرا منتقل کند، کشور ما هم اکنون ۳ اثر ثبت شده جهانی دارد.
ضرورت کوشش برای شناساندن ایران به مردم تایلند با اقدامات فرهنگی
وی با اشاره به سال ۲۰۲۱ مصادف با شصت و ششمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و تایلند، اشاره کرد: روابط دو کشور قدمتی ۴۰۰ ساله دارد و این نشان میدهد دو کشور مشترکات زیادی با هم دارند، با توجه به این قدمت در روابط بین دو کشور مردم تایلند شناخت کاملی از ایران ندارند برای اینکه آنچه از ایران می دانند همان اطلاعاتی است که از غرب شنیده اند، بدین سبب با اقدامات فرهنگی می توان اطلاعات درست و مثبت را به مردم نشان داد.
وزیر فرهنگ تایلند با اشاره به برنامه های فرهنگی این کشور برای حضور هنرمندان ایرانی در این کشور بیان کرد: مقرر است در یک پروژه جشنی در یکی از شهرهای تایلند اجرا شود و هنرمندان موسیقی و بازیگران ایرانی در آن حضور پیدا کنند تا بیشتر با فرهنگ یکدیگر آشنا شویم، همین طور به دنبال برگزاری نشست های علمی_دینی هستیم تا اندیشمندان مسلمان و بودا بتوانند فهم بهتری از مذهب دو کشور داشته باشند.
وراووت پونگیر آپاپانت سفیر تایلند در ایران نیز در ادامه این ارتباط زنده تصویری با اعلان اینکه به دنبال برگزاری جشن تایلند در ایران هستیم، اضافه کرد: برای این امر در حال رایزنی با شهرداری تهران هستیم که پارکی را به نام تایلند نامگذاری کنند تا مناسبت های فرهنگی تایلند در آن به نمایش در آید. البته این پروژه نیازمند حمایت وزرای فرهنگ ایران و تایلند و همین طور سفیر ایران در بانکوک است.
در ادامه علیزاده سفیر ایران در تایلند با اعلان اینکه شباهت های فرهنگی بین دو کشور زیاد است، اظهار داشت: در ۸گ فتار بودائیسم ۳ اصل آن همان کردار نیک، گفتار نیک و رفتار نیک است که در دین زرتشت به آن پرداخته و اسلام نیز آنرا تایید کرده است. از برگزاری جشن نوروز در تایلند سپاسگذار هستیم و تلاش خواهیم کرد این جشن اجرا شود. در تازه ترین اقدام تفاهم نامه ای با اداره اخبار تایلند امضا کردیم تا اخبار ایرانی را نیز منتشر کنند و از این طریق بتوانیم چهره واقعی ایران را به مردم تایلند نشان بدهیم.منبع:

1399/11/07
13:34:00
0.0 / 5
787
تگهای خبر: اقتصاد , سلامت , فروش , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان