شریعتمداری پیشنهاد كرد:

درج روز ملی مناسب سازی در تقویم كشور

درج روز ملی مناسب سازی در تقویم كشور به گزارش جوان بین وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت شکل گیری نهضت مناسب سازی در کشور تاکید و اظهار نمود: سازمان بهزیستی، مراکز دولتی و تمامی نهادها و مراکزی که مسئولیتی در ساخت فضا و زیست بوم جامعه بر عهده دارند باید احساس مسئولیت اساسی در این خصوص داشته باشند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در شانزدهمین نشست ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی اظهار داشت: در کشور به سبب برخی مسائل ژنتیکی و فرهنگی موتور تولید کننده معلولیت همچنان روشن است به همین دلیل موضوع مناسب سازی از اهمیت ویژه ای برخوردارست و باید با جدیت بیشتر و همکاری همه جانبه پیگیری شود.
وی به بروز معلولیت های ناشی از جنگ تحمیلی در کشور نیز اشاره نمود و اضافه کرد: جانبازان عزیز کشورمان شهدای زنده و اسوه های مقاومت و رشادت هستند که روحیه مقاومت را در جامعه تقویت می کنند و مسئولیت ما را در بحث مناسب سازی سنگین تر می سازند.
شریعتمداری پیشنهاد کرد: روزی تحت عنوان روز ملی مناسب سازی یا کشور بی مانع و دسترس پذیر یا هر عنوان زیبا و مرتبط دیگر، در تقویم نامگذاری شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شعار خانواده محور شدن اشاره نمود و اظهار داشت: اگر سازمان بهزیستی، شعاربهزیستی خانواده محور را با شعوری بالا خلق کرده است و در جهت آن حرکت می کند، نقطه مقابل تحقق این شعار، عدم مناسب سازی و نامناسب بودن محیط شهری است.
وی اشاره کرد: اگر بخواهیم افراد دارای معلولیت را از مراکز خارج نماییم، به خانه ها ببریم و بهزیستی خانواده محور شکل بگیرد، تردد و حضور این عزیزان در فضاهای مختلف چند برابر می شود بر همین اساس، مناسب سازی امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.
شریعتمداری اضافه کرد: هر چند تشکیل مراکز مثبت زندگی، گوشه ای از مشکلات را جبران می کند اما ما را از مناسب سازی بی نیاز نمی سازد برای اینکه سازمان بهزیستی فقط به افراد دارای معلولیت خدمت رسانی نمی کند، جانبازان و افراد دارای معلولیت باید بتوانند در کل فضای کشور آزادانه تردد کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به آمار نگهداری ۴۸ هزار نفر در مراکز بهزیستی و ۵۵ هزار نفر در خانواده ها نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این آمار و پیشی گرفتن تعداد افراد نگهداری شده در خانواده نسبت به سالهای قبل، نشانه تحقق شعار خانواده محوری است، اما لازم است تلاش بیشتری داشته باشیم.
وی ادامه داد: تا زمانی که این عزیزان نتوانند در جامعه حضور پیدا کنند، از حقوق اجتماعی خودشان محروم هستند و اگر منشور حقوق شهروندی را منتشر نموده ایم باید به اصول آن که توجه به حقوق همه شهروندان همچون جانبازان و معلولان هست، توجه کافی داشته باشیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباب گستره مناسب سازی در جامعه نیز اظهار داشت: مناسب سازی تنها به قرار دادن رمپ و آسانسور در فضاهای شهری محدود نمی گردد، بلکه علایم هشداردهنده برای تسهیل تردد و حضور نابینایان و ناشنوایان در جامعه، امکانات و وسایل کمک آموزشی برای حضور این افراد در فضاهای فرهنگی جامعه و... نیز مورد نیاز است.
وی به وسعت و سنگینی موضوع مناسب سازی در کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: به رغم اهرم های نظارتی خوبی چون ماده ۳۱ قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت به سبب عدم نظارت و پیگیری مستمر این مساله در جامعه، به نقطه اول بر می گردیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همین طور تشکیل کمیته نظارتی با مسئولیت معاون اول رئیس جمهوری، محول شدن دبیری این کمیته به وی و همین طور مسئولیت رئیس سازمان بهزیستی برای ارائه گزارش های نظارتی را نشانه توجه ویژه به موضوع مناسب سازی در کشور دانست.
شریعتمداری اظهار داشت: هر چند گزارش های رسیده حاکی از روند رو به رشد مناسب سازی در کشور دارد اما چندان قانع کننده نیست باید دراین زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم.
لزوم تعیین اولویت و زمان بندی در اجرای مصوبات جلسات ستاد هماهنگی و نظارت بر مناسب سازی
وی به لزوم بازبینی مصوبات جلسات کمیته های مناسب سازی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات بسیار عالی هستند اما اولویت بندی نشده اند و همین طور زمان بندی و متولی مشخصی ندارند. بدین سبب یکی از مصوبات نشست این باشد که تمامی مصوبات قبلی، بازبینی و تعیین اولویت شوند.
شریعتمداری اشاره کرد: مصوباتی که تا اختتام دولت قابلیت انجام دارند، شناسایی و احصا شوند و در دستور کار فوری قرار گیرند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی دیگر از مصوبات این جلسه را لزوم ارائه ۲ گزارش شش ماهه تا اختتام دولت از طرف ستاد مناسب سازی برای طرح در جلسه هیات وزیران اعلام نمود.
وی اظهار داشت: پاسخگویی و نظارت پذیری لازمه قبول مسئولیت است و ترک فعل نیز به این معناست که اگر قادر به انجام کاری نباشیم، از آن کناره گیری نماییم و حق افراد را ضایع نکنیم.
شریعتمداری به از بین رفتن نفوس و جان افراد دارای معلولیت و افزایش معلولیت های ناشی از نامناسب بودن معابر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مناسب سازی از حقوق اساسی افراد است و همانطور که از حق آزادی های مشروع افراد دفاع می نماییم، باید از این حق هم دفاع نماییم.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به مسئولیت سنگین شهرداری ها در حوزه مناسب سازی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: شهرداری ها لازم است روش هایی برای تامین بودجه اجرای مصوبات پیدا کنند، برای اینکه حتما همه مصوبات از محل بودجه عمومی، اجرائی نخواهند شد.
وی اشاره کرد: تشکیل یک کمیته اقتصادی در ستاد مناسب سازی برای پیش بینی محل تامین طرح ها و هزینه ها، الزامی است چونکه اگر برای اجرای قوانین، هزینه لازم پیش بینی نشود، اجرائی نخواهند شد.
وی با اشاره به تجربه نهادهای مدنی در پشتیبانی از محیط زیست در دنیا به نیاز کشور به ایجاد نهادهای غیر دولتی برای پیگیری مناسب سازی شهرها اصرار کرد و اظهار داشت: باید کمپین هایی در پشتیبانی از حقوق افراد دارای معلولیت و مناسب سازی شهرها بعنوان موضوع اصلی کشور ایجاد شود و به مطالبه گری از دولت ها بپردازند.
شریعتمداری با اشاره به اینکه معلولیت در هر لحظه ممکنست برای هر فردی ایجاد شود اظهار داشت: در تصمیم گیری ها و ساخت و سازها باید به این مساله پرداخته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همین طور اظهار داشت: یکی از تکالیف عمده صداو سیما پرداختن به همین موضوعات است. اساسا مظلوم ترین قشری که باید به آنها پرداخت معلولان هستند که از حقوق اولیه خود محروم اند.
وی همین طور به برگزاری ۱۶ جلسه و رشد چهار برابری تعداد این جلسات در دوره مدیریت جدید سازمان بهزیستی اشاره نمود و اظهار داشت: این مساله نشان می دهد، پیگیری و کارهای خوبی صورت گرفته است.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت کار و رفاه، شریعتمداری زمان بندی، اولویت بندی، تعیین مسئول و همکاران و پیدا کردن روش های مناسب مالی را برای اجرای طرح های مناسب سازی را با اهمیت دانست و در آخر ابراز امیدواری کرد دارای جامعه ای باشیم که هیچ مانعی برای حضور جانبازان و معلولان در آن وجود نداشته باشد.
در این جلسه، «وحید قبادی دانا» رئیس سازمان بهزیستی کشور، «جمالی نژاد» معاون وزیر کشور و «ابراهیم کاظمی مومن سرایی» رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور نیز حضور داشتند.
منبع:

1399/11/24
23:12:50
0.0 / 5
984
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان