مربی شركت كنندگان برنامه عصر جدید:

عصر جدید از نمونه های مشابه خارجی جذاب تر است

عصر جدید از نمونه های مشابه خارجی جذاب تر است به گزارش جوان بین مربی شرکت کنندگان برنامه «عصر جدید» با اشاره به تولید و پخش برنامه های مشابه با نام کلی استعدادیابی در دیگر کشورها اظهار داشت: فرق این برنامه با نمونه های خارجی این است که آنها مجری جداگانه ندارند. اگر برنامه «عصر جدید» صد درصد کپی بود، این قدر جذاب نمی شد.


فصل دوم عصرجدید کم کم دارد به مراحل حساس و پایانی اش نزدیک می شود. مخاطبانی که بیننده این برنامه هستند هم برای اطلاع از این که چه کسی قهرمان نهایی می شود هیجان دارند و هم از تماشای هنرنمایی شرکت کنندگان لذت می برند. شرکت کنندگان این برنامه هر کدام هنر و استعداد خاصی دارند و در هر قسمت با کارهایی مثل شعبده بازی، بازیگری، نقاشی، استندآپ کمدی و غیره مخاطبان را سرگرم می کنند.
برای اطلاع از آنچه در پشت صحنه برنامه عصرجدید می گذرد سراغ بهرام عظیمی، یکی از مربیان این برنامه رفتیم. همچون معروف ترین آثار این کارگردان می توان به انیمیشن های تبلیغاتی راهنمایی و رانندگی (سیاساکتی و داوودخطر)، انیمیشن های آقای ایمنی (حسن خطرناکه حسن)، انیمیشن های سه بعدی بابابرقی و کارگردانی فیلم بلند انیمیشن تهران ۱۵۰۰ اشاره کرد. این هنرمند در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا از اجرای احسان علیخانی دفاع کرد و اظهار داشت: آقای احسان علیخانی هم طناز است و هم بداهه گو و هم حرف دل بیننده ها را می زند. اگر یکی از داورها ایراد نادرستی بگیرد، او در قالب بیننده می رود و اعتراض می کند.
فصل جدید عصر جدید چه تفاوت هایی با فصل های قبل دارد
تجربه گروه سازنده در فصل دوم نسبت به قبل بیشتر شده است. آقای علیخانی و تیم برنامه ریزی عصر جدید به انتقادها توجه می کنند. کسانی که برنامه را می بینند هم تعریف می کنند و هم انتقاد. همه پیام هایی که مردم می فرستند در عصر جدید خوانده می شود. انتقادها خیلی متنوع است؛ حتی از نوع ماسک زدن ما هم ایراد می گیرند و ما همیشه در صدد رفع ایرادها هستیم.
در مرحله اول مربی ها جداگانه با شرکت کننده ها کار می کردند. در مرحله دوم به این نتیجه رسیدیم مربی ها درباره اجرای بچه ها با هم دورهمی بگذارند و همفکری کنند. مثلا در سری جدید من درباره کار یک ورزشکار که در گروه دیگری است هم نظر می دهم و بالعکس مربیان دیگر در باره کار بچه های من ایده و پیشنهاد می دهند. مربیان از یک طرف دوست داریم شرکت کننده های خودمان قدرتمند عمل کنند. ولی از جانب دیگر هم دوست داریم برنامه جذاب روی آنتن برود. یک دفعه به یکی از مربیان زنگ زدم و پرسیدم می توانی فردا بیایی و با یکی از بچه های من کار کنی؟ او قبول کرد. وقت گذاشت و ساعت ها با بچه های من کار کرد. در صورتیکه این افراد به صورتی رقیبش بودند.
از نظر دکور، جای دوربین ها، نورپردازی و تدوین و همه چیز تغییراتی داشته ایم. عده ای به آقای علیخانی ایراد می گرفتند که چرا ۱۰ دقیقه پس از کار هر شرکت کننده با داورها حرف می زنید. ممکنست حرف های شما جالب باشد؛ ولی ما خسته می شویم. الان در فصل جدید حرف های پس از هر اجرا را کم کرده اند و برنامه ضرباهنگ سریع تری دارد. در فصل دوم آقای علیخانی انتقادات و تعریف های بینندگان را نسبت به خود و داوران مستقیم مطرح می کند و هم خودشان و هم داوران جوابگوی پیشنهادها و انتقادها هستند.
برنامه عصر جدید با بهتان تقلیدی بودن روبه رو شده است. نظر شما درباره کپی برداری تلویزیون از برنامه های خارجی چیست؟
بعضی برنامه ها و مسابقات باید برای آگاهی و سرگرمی بیننده از تلویزیون پخش شود. مثلا حتما باید پخش زنده فوتبال را از تلویزیون ببینید. حتما باید نقد ورزشی را ببینید. مگر همین حرف ها را برای برنامه نود نمی گفتند؟ هر برنامه ای که از تلویزیون پخش می شود ممکنست ما به ازای خارجی داشته باشد. برنامه ای مثل عصر جدید در همه جای دنیا بوده و باید در ایران هم باشد. این برنامه در همه جای دنیا جواب داده است. مسابقه ای که رضا گلزار اجرا می کرد در جاهای دیگر دنیا هم تولید شده است. مثلا در آن برنامه یک نفری که کارمند ساده و با حداقل درآمد بوده به سوالاتی جواب می دهد و یک دفعه پول زیادی گیرش می آید. من از کسی که دارد انتقاد می کند یک سوال می پرسم. عصر جدید کپی است. قبول. حالا شما چه ایده ای داری که شبیه برنامه ایی دیگر نباشد و بیننده میلیونی داشته باشد؟ بیننده تلویزیون اگر عصر جدید را نبیند چه چیزی را ببیند؟ همه جای دنیا برنامه استعدادیابی دارند. اما آنها نمی گویند اگر در آمریکا بوده دیگر در بنگلادش یا نروژ نباشد. در ایران به همه چیز یک جنبه منفی می دهیم. منتظریم یک چیزی گل کند و از آن ایراد بگیریم. عصر جدید کپی برنامه استعدادیابی خارجی است. فرقش این است که آنها مجری جداگانه ندارند. آقای علیخانی در عصر جدید صحبت هایی می کند که خیلی جذاب است. اگر برنامه عصر جدید صد در صد کپی می بود و مجری نداشت این قدر جذاب نمی شد. آقای احسان علیخانی هم طناز است و هم بداهه گو و هم حرف دل بیننده ها را می زند. اگر یکی از داورها نادرست ایراد بگیرد، آقای علیخانی در قالب بیننده می رود و اعتراض می کند. من عصر جدید را بدون حضور آقای احسان علیخانی روی صحنه نمی توانم تجسم کنم.
شما چه زمانی و چگونه به گروه «عصر جدید» پیوستید؟
دوسال پیش زمانی که عصر جدید راه افتاد، دوستم آرش ظلی پور از جانب آقای علیخانی با من تماس گرفت. پرسید می توانید بیایید و چند روز با شرکت کننده ها برای اجرای مرحله دومشان کار کنید؟ چون من عصر جدید را از قسمت اول دیده بودم و گاهی تکرار برنامه ها را هم تماشا می کردم، پذیرفتم. زمانی که حضورم را تایید کردم، فیلم اجراهای قبل را هم برای من فرستادند.
قرار نبود همکاری من ادامه دار باشد. زمانی که برای آکادمی به هتل المپیک رفتم، ریما رامین فر، محمد اصفهانی، امیر کربلایی زاده و چند استاد دیگر بودند که با بچه ها تخصصی کار می کردند. تا جایی که می دانم این دوستان همان دو سه روز را آموزش دادند. من با توجه به این که قراردادی با عصر جدید نداشتم، خودم ارتباطم را با شرکت کنندهای بخش خودم تا زمان اجرایشان ادامه دادم. حتی زمانی که بچه ها ضبط داشتند به استودیو رفتم. البته وظیفه مربیان این بود که فقط همان دوسه روز را بیایند. حس من این بود که هر چه جلسات و همکاری با بچه ها بیشتر باشد، اجراهای قدرتمندتری خواهیم داشت و در ادامه من جزو مربیان ثابت برنامه شدم. البته استاد حمیدرضا ترکاشوند مربی خوانندگی و چند مربی دیگر از روز اول شکل گیری عصر جدید در برنامه حضور داشتند.

به نظر می رسد رقابت بخش تجسمی با دیگر بخش ها رقابتی نابرابر باشد. بهرحال مردم به خوانندگی و سیرک و ورزش بیشتر از نقاشی و گرافیک علاقه دارند. درست است؟
همه ما با هر جنسیت و سن وشغل و تحصیلاتی که داریم موسیقی گوش می نماییم. ولی چند درصد از مردم به هنرهای تجسمی علاقه دارند و آنرا پیگیری می کنند؟ چند نفر به نمایشگاه نقاشی می روند؟ من و گروه عصر جدید کارهای بچه ها را کارگردانی و اهتمام داریم جذابیت کارهایشان را از نظرنمایشی قدرتمند تر نماییم. در حقیقت اهتمام می نماییم مخاطب عام هنر بچه ها را افزایش دهیم. مثلا من باتوجه به شغل های متنوعی که دارم راجع به دوبله، نقاشی، گرافیک، عروسک و چیزهای دیگر کمی می دانم. حدود سی سال است که دارم در جشنواره های رقابتی دنیا شرکت می کنم. می دانم چه کاری انجام دهم تا مردم از یک اجرا بیشتر استقبال کنند. مردم ترانه و هیجان و سیرک و حرکت ورزشی را دوست دارند. این که یک نفر بیاید یک نقاشی بکشد چه جذابیتی دارد؟ ما در عصر جدید اهتمام می نماییم این اجراها را جذاب تر نماییم. مثلا یک سری بخش های نمایشی را اضافه می نماییم. اگر مربیان عصر جدید نبودند روی صحنه چیز دیگری از اجرای بچه ها می دیدید. به نظر من بدون حضور مربیان، اجراها حدود چهل تا پنجاه درصد افت می کرد. الان حمیدرضا ترکاشوند ترانه هایی را به خواننده ها پیشنهاد می دهد یا پیشنهاد های آنان را می شنود و اجراها را با تجربه ای که دارد حرفه ای تر و مردم پسند تر می کند. سعید فتحی روشن و دیگر مربیانی که در دل چنین برنامه هایی تجربه کسب کرده اند، با بچه ها خیلی حرفه ای کار می کنند. پشت صحنه سر و کله زدن ما مربیان با بچه ها و تمرین هایمان خیلی مفصل و جذاب است. بیننده یک نفر را می بیند که روز اول می آید و کاری انجام می دهد و جلو می رود. ولی خیلی نمی داند چه کمک هایی به او می شود. برخی بچه ها در صحنه عصر جدید معادل چهار سال کلاس های دانشگاه چیزی یاد می گیرند.
در فصل اول نقاشی فاطمه عبادی که در زیرمجموعه هنرهای تجسمی قرار می گیرد برنده شد. این نکته موجب کاهش شانس برنده شدن رشته شما در فصل دوم نمی شود؟
نه. اصلا این طور نیست. عصر جدید شبیه جام جهانی است. نمی گردد گفت چهار سال پیش تیمی از آمریکای جنوبی قهرمان شد و امسال نوبت اروپاست. هر کسی بهتر و جذاب تر باشد برنده می شود. مردم نمی گویند چون پارینه یک نقاش قهرمان شده امسال به نقاش یا هنرمند تجسمی رای ندهیم.
در این برنامه شما هم به اندازه شرکت کنندگان هیجان دارید؟
عصر جدید برای من بسیار مهم می باشد. موفقیت شرکت کننده ها موفقیت خود من است. انگار خودم برنده شده ام. چون احساس می کنم در موفقیت یک آدم سهیم بوده ام. یک نفر که بالا می آید و برنده می شود همه لذت می بریم. چون میلیون ها نفر با یک هنرمند گم نام آشنا می شوند. مسیر زندگی طرف عوض می شود.
سال گذشته که فاطمه عبادی برنده شد، ایده ای بود که شما به کارشان اضافه کرده باشید؟
الان به این پرسش جواب بدهم هزار تا حرف پیش می آید. معلوم است ایده داشته ام. من برای همه شرکت کننده ها ایده دارم. برای بعضی های ایده های عجیب و غریبی دارم که خودشان اولش مخالفت می کنند. بهاره سرگل زایی بعنوان دوبلور دفعه دوم یک انیمیشنی را دوبله کرد که فضای عصر جدید را تداعی می کرد. من یک ایده ای دادم. من و برادرم احسان و خانم سرگل زایی یک انیمیشنی را گشتیم و پیدا کردیم که فضایش شبیه عصر جدید بود. یک کوالایی در آن انیمیشن بود که من خیلی محترمانه پیشنهاد دادم تبدیل به شخصیت آقای احسان علیخانی بشود. متن طنزی برایش نوشتم که موجب شد ایشان با اجرای درجه یک و هنرمندانه شان به مرحله بعد برود. درست است توانایی ایشان و خلاقیت شان برگ برنده بود. ولی من بعنوان یک مربی و تیم عصر جدید نقش زیادی در موفقیت ایشان داشتیم. خیلی از ایده ها مال ماست. از جانب آقای علیخانی و مدیریت محسن نجفی یک شورایی داریم که راجع به اجراها صحبت می نماییم و بعضی وقت ها اگر شرکت کننده ایده قابل توجهی نداشت می گوییم شرکت کننده این کار را بکند و او هم با نظارت مربی تمام تلاش خودرا برای تحقق آن ایده انجام می دهد.
در ترکیب داوران دو بازیگر حضور دارد و می توان گفت کفه بازیگری سنگین تر است. این نکته می تواند به کمک شرکت کنندگان گروه شما بیاید؟
وقتی گروه من اجرایشان تمام می شود، معمولاحرف داوران را قبول می کنم ولی اگر احساس کنم بخش هایی از اجرا را داوران متوجه نشده اند یا ایرادی که گرفته اند از نظر خودم قابل قبول نباشد. با اجازه آقای احسان علیخانی روی صحنه می روم و از شرکت کننده ام دفاع می کنم. عمده کارهای بچه های من ربطی به بازیگری ندارد. ولی خیلی جاها که نمایشی طراحی نموده ام، داورها گفتند بخش نمایشی اش خوب نبود. بزرگترین مشکل بچه های تجسمی این است که هفت هشت دقیقه حدودا دور از جذابیت کار می کنند و در نهایت دقیقه آخرکارشان دیده می شود. بچه های ورزشی از همان اول حرکت دارند. ما باید جاهایی ترفند به کار ببریم و مثلا چهره محمدعلی کشاورز را بجای یک بوم روی هشت بوم بکشیم تا کارمان کمی جنبه نمایشی پیدا کند. حقیقت این است بخش های نمایشی که ما اضافه می نماییم جاهایی جواب داده و جاهایی هم جواب نداده است.منبع:

1399/11/26
11:56:40
0.0 / 5
790
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان