رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره:

صداوسیما و سینما از تزریق غم و عرضه الگوهای غلط به كودكان ونوجوانان در بحران كروناخودداری كنند

صداوسیما و سینما از تزریق غم و عرضه الگوهای غلط به كودكان ونوجوانان در بحران كروناخودداری كنند به گزارش جوان بین رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره خواست که صداوسیما و سینما از تزریق غم و عرضه الگوهای غلط به کودکان و نوجوانان در شرایط بحران کرونا اجتناب کنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، دکتر محمد حاتمی، روز شنبه ۲۵ بهمن، در همایش بین المللی روان شناسی مدرسه، که با حضور روان شناسان، مشاوران، وزیر و مسؤلان وزارت آموزش و پرورش در دانشگاه الزهراء(س) برگزار شد، طی سخنانی عنوان کرد: مدارس تعطیل هستند، این وضعیت شرایط نامناسبی برای رشد و تحول اجتماعی، شناختی و جسمی کودکان و نوجوانان بوجود آورده است.
وی ادامه داد: در بستر فعالیتهای جمعی، حضوری، مدرسه، همسالان و ارتباط معلم و شاگرد، هویت نوجوانان شکل می گیرد و رشد اجتماعی محقق می شود. برای شرایط قرنطینه از راه شبکه شاد، روان شناسان و مشاوران برای خانواده ها و معلمان بسته های آموزشی تهیه کنند و به آنها مشورت های لازم را بدهند تا ما از این مرحله عبور نماییم.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره اظهار داشت: سنین ۶ تا ۱۸ سال سن ورود به مدرسه و اجتماعی شدن و هویت یابی است، این امر در قرنطینه خانگی میسر نخواهد شد. باید با کمک روان شناسان و مشاوران جایگزین های مناسبی برای کودکان و نوجوانان ایجاد نماییم. آموزش و پرورش باید با آغوش باز از سرمایه اجتماعی روان شناسان و مشاوران استفاده نماید.
دکتر حاتمی در قسمتی دیگر از سخنانش اظهار داشت: نقش رسانه ها در پُرکردن خلاء مدرسه بسیار پر اهمیت است، صدا و سیما باید آموزش را در دستور کار خود قرار دهد. در شرایط بحران از تزریق غم به بدنه جامعه خصوصا برای کودکان و نوجوانان خودداری شود. مجریان صدا و سیما کار حساسی بر عهده دارند. در برنامه های ورزشی روی آنتن زنده، گریه کردن هرچند عزیزی که از دست رفته بسیار برای ما بااهمیت باشد، اما رسانه متعلق به همه است، رسانه شخصی نیست. درگذشت فردی را برجسته کردن و گریه کردن و تزریق غم از راه آنتن تلویزیون، کار صحیحی نیست. صدا و سیما باید امید و تاب آوری را در جامعه افزایش دهد.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره افزود: همینطور چرا باید در سینما پنج قهرمان پنج فیلم سینمایی جشنواره فجر خودکشی کنند؟! یادتان باشد، بیشتر مخاطبین صدا و سیما و سینما، کودکان و نوجوانان هستند. هنوز قدرت پردازش شناختی کودکان و نوجوانان به حدی نیست که بتوانند این موضوعات را حل کنند. آنها با برنامه های صدا و سیما و سینما همسان سازی می کنند و نتیجه ی آن کاهش نرخ امید در جامعه، افسردگی و خدای نکرده خودکشی است.
دکتر حاتمی اظهار داشت: ادامه این وضعیت، سازمان نظام روان شناسی و مشاوره را بر آن می دارد که مستقیما ورود کند و توقف پخش این گونه برنامه ها را تقاضا کند.
گفتنی است، همایش بین المللی مدرسه به مدت دو روز در تهران در حال برگزاری است.

منبع:

1399/11/26
15:48:29
0.0 / 5
739
تگهای خبر: آموزش , بحران , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان