شور شیرین گز چهارمحال و بختیاری در شكرستان نوروز

شور شیرین گز چهارمحال و بختیاری در شكرستان نوروز ایرنا- سالهای اخیر کسی یاد ندارد که بر سر سفره هفت سین مردم چهارمحال و بختیاری، شیرینی شورانگیزی به نام ˮگزˮ وجود نداشته باشد و برای خیلی از خانواده ها حتی یک جعبه گز هم که شده در کنار تنقلات نوروزی باید در کنار سفره هفت سین باشد.


«گز» از مجموعه شیرینی ها خشک و فرآورده های سنتی ایران بشمار می رود که تولید آن به دوره قاجاریه بازمی گردد و در زمان قاجار بعنوان کالای صادراتی به جهان ارائه شد.
گز دارای معنای بسیاری است که مشهورترین آن نام درختچه ای است که در حدود ۳۰ گونه از آن تا حالا شناخته شده است.
گزانگبین معروف ترین گونه این درختچه است و در مناطق کویری اصفهان و در بعضی مناطق استان چهارمحال و بختیاری همچون شهر بلداجی رشد می کند.
از عصاره درخت انگبین برای تولید گز استفاده می شود، این شرینی از قدیم با بهره گیری از مواد اولیه که بیشتر طبیعی بود با وسایل و روش های سنتی تولید می شد، اما امروزه صادرات این محصول به خارج کشور منجر به درنظر گرفتن استانداردهایی برای تولید آن شده است.
گز برای اولین بار بوسیله مخلوط کردن شکر، گزانگبین، سفیده تخم مرغ و مغز پسته و بادام در دهه ۲۰ هجری شمسی تولید شد، اما از آن زمان تا حالا یکی از مناطقی که توانسته نام و شهرت ویژه ای در تولید گز پیدا کند و خیلی از بازارهای داخلی و حتی خارجی را به دست آورد، بلداجی در چهارمحال و بختیاری است.
مرکز اصلی تولید گز در چهارمحال و بختیاری شهر بلداجی در بروجن است و این شهر در ماه های منتهی به اسفندماه شاهد افزایش بالای تولید گز است که سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا و لغو دورهمی ها نوروزی، فروش این محصول کم شد.
این روزها اما، در کنار اثرگذاری شیوع ویروس کرونا با بازار تولید و مصرف گز، قیمت شکر نیز بر روی روند تولیدی این نوع شیرینی در استان اثرگذار بوده است.
برخی تولیدکنندگان گز عقیده دارند که قیمت شکر مصرفی سهمیه ای در صنف و صنعت با ۷۳ درصد افزایش از ۶۶ هزار و ۵۰۰ ریال به ۱۱۵ هزار ریال رسیده است.
تاثیر افزایش قیمت شکر بر صنعت تولید گز بلداجی
عضو هیات رییسه گزسازان شهر بلداجی بروجن اظهار داشت: گرانی مواد اولیه و شیوع ویروس کرونا تاثیر بسیاری بر روی تولید گز در این منطقه داشته است.
فضل الله طهماسبی بلداجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: شهرت و آوازه بلند شهر بلداجی،، چنان است که بیشتر مردم بلداجی را با گز می شناسند.
وی تصریح کرد: کاهش میزان تولید به سبب کم شدن میزان تقاضا، منجر به تعدیل تعدادی از نیروهای شاغل در صنعت گزسازی بلداجی شده است.
عضو هیات رییسه گزسازان شهر بلداجی اشاره کرد: تولیدکنندگان گز بلداجی حاضر به استفاده از شکر تولیدی یکی از کارخانه های استان همجوار به سبب کیفیت بسیار پایین آن نیستند.
طهماسبی بلداجی گفت: همین طور فعالان این صنعت درخواست دارند تا شکر مورد نیاز برای تولید گز از کارخانه قند چهارمحال تخصیص یابد.
قیمت گز نسبت به سایر شیرینی ها بالاست

یکی از شهروندان شهرکردی درباره استفاده از این شیرینی در نوروز اظهار داشت: در میان شیرینی های موجود در بازار همیشه قیمت گز متفاوت بوده است و قیمت گز در سالهای گذشته نیز نسبت به سایر شیرینی های خشک و تنقلات دیگر بالاتر بود.
مهدی قاسمی اشاره کرد: اما علاوه بر این، خانواده ها در مراسم مختلف به خصوص هنگام نوروز از گز بعنوان شیرینی اصلی خود استفاده می کردند.
وی تصریح کرد: قبل از شیوع ویروس کرونا و گرانی های جدید، گز بلداجی به وفور در شیرین فروشی ها و سوپرمارکت ها مشاهده می شد اما الان جعبه های گز کمتری در بازار دیده می شود.
گرانی قیمت ها تقاضای تولیدات بسته بندی را کاهش داد

یکی از کاسبان شهرکرد نیز اظهار داشت: گرانی قیمت گز و سایر شیرینی ها و تنقلاب موجب افزایش فروش این تولیدات به صورت فله ای شده است.
سید حسن میرزمانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: با گران شدن قیمت گز و سایر تنقلات مانند نقل، نبات، پولکی، آب نبات، شکلات، شکرپنیر و سوهان، مردم برای پرداخت هزینه کمتر، از خرید محصولات بسته بندی خودداری می کنند و نسبت به خرید تولیدات به صورت فله ای تمایل بیشتری نشان می دهند.
وی گفت: تا قبل از گرانی های جدید، علاوه بر بالا بودن قیمت گز نسبت به سایر شیرینی ها و تنقلات، اما شهروندان همیشه خرید گز را انجام می دادند.
معاون تجاری سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری از اختصاص پنج هزار و ۵۰۰ تن سهمیه شکر تنظیم بازار به این استان آگاهی داد و اظهار داشت: از این مقدار ۲ هزار و ۲۰۰ تن برای مصرف حدود ۸۰۰ واحد صنفی و سه هزار و ۳۰۰ تن بمنظور مصرف ۳۵ واحد صنعتی در نظر گرفته شد که بخشی نیز به تولیدکنندگان گز اختصاص می یابد.
حسن شمسی پور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اشاره کرد: از شروع ماه جاری قیمت شکر مصرفی در صنف و صنعت با ۷۳ درصد افزایش از ۶۶ هزار و ۵۰۰ ریال به ۱۱۵ هزار ریال رسید.
برای تنظیم مصرف خانوارهای چهارمحال و بختیاری ماهانه ۲۷۰ تن شکر بسته بندی با قیمت ۸۷ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم وارد بازار می شود.
افزایش ۷۳ درصدی قیمت شکر صنف و صنعت، در بالا رفتن نرخ افزون بر ۷۰ محصول تولیدی که شکر بعنوان ماده اولیه در آنها کاربرد دارد، نقش مستقیم دارد.
میانگین مصرف شکر بین خانوارهای کشور و چهارمحال و بختیاری ماهانه یک کیلوگرم است و در همین راستا ماهانه سه هزار تن شکر برای مصرف خانوارهای استان در بازار توزیع می شود.
اصناف تولید کننده گز و توزیع کننده لبنیات و خواروبار بیشترین و با اهمیت ترین اصناف فعال در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می روند.
بلداجی در شهرستان بروجن در ۷۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است و بیش از ۹۰ کارگاه کوچک و بزرگ تولید گز در این وجود دارد.منبع:

1399/12/08
12:15:39
0.0 / 5
698
تگهای خبر: خانواده , سفر , شاغل , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان