آمار ازدواج 25 سال است نزولی است

آمار ازدواج 25 سال است نزولی است جوان بین: معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره مساله الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج، اظهار داشت: با توجه به این که حدود 25 سال است آمار ازدواج در کشور نزولی است، چه تضمینی وجود دارد در صورت الزامی شدن مشاوره، آمار ازدواج افزایش یابد؟.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد مهدی تندگویان در نشست وزیر ورزش وجوانان با برخی از منتخبین مراکز تخصصی ازدواج استان تهران، اظهار نمود: در شهر تهران باتوجه به مصوبه ستاد ساماندهی امور جوانان استان تهران می توانیم مشاوره قبل از ازدواج را الزامی نماییم اما در صورتی می توان امر ازدواج را منوط به امر مشاوره دانست و در سراسر کشور الزامی کرد که زیر ساخت آن در تمام کشور و در روستاها وجود داشته باشد.

وی افزود: اگر زیرساخت های لازم برای الزامی شدن مشاوره قبل از ازدواج در سراسر کشور وجود نداشته باشد عملا فعالیت ما منجر به منع ازدواج جوانان می شود.

تندگویان معتقد است: باتوجه به مباحث فرهنگی به وجود آمده نظیر کاهش جمعیت و تک فرزندی حالا باید بر روی الزامی شدن حضور روانشناسان و ارائه خدمات روانشناسی در مدارس تمرکز نماییم چونکه نمی توان به جوان ۲۰ یا ۳۰ ساله مشاوره ای که باید در سن ۱۰ سالگی به او داده می شد، را ارائه کرد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اضافه کرد: حداقل ۴۰ درصد فضای آموزشی باید به مهارت های زندگی، اشتغال و ورود به اجتماع معطوف شود. اینطور گردش مالی روانشناسان نیز رونق می گیرد. همین طور در ارائه خدمات مشاوره روانشناسی باید به بحث خانواده توجه کرد و این خدمات خانواده محور باشند و نه دانش آموز محور چونکه روانشناسی فارغ از شرایط رفتار خانواده بی تاثیر است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: اعزام روانشناس به مناطق محروم تهران که از خیلی استانها محروم تر هستند امری حائز اهمیت می باشد. در استانها نیز می توانیم با انجام پایشی فضایی را برای ارائه خدمات مشاوره نظیر ورزشگاه ها در اختیارشان قرار دهیم.

تندگویان اظهار داشت: در دنیایی هستیم که برای تخریب باورها سرمایه گذاری می شود بدین سبب اگر در موضوعات روانشناسی به روز نباشیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید. نمونه آن ازدواج سفید است که متاسفانه حالا تبدیل به فرهنگ شده که همچون دلیلهای آن عدم به روز رسانی خدمات مشاوره است.

بگفته معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان نگرش و باورهای گذشته در بین جوانان امروزی تضعیف شده و تا زمانی که نتوانیم این باورها و اعتقادات را در خدمات مشاوره ارائه دهیم به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

تندگویان افزود: ما اشتباها ازدواج را هدف قرار داده بودیم در صورتیکه باید خانواده درست و فرزندآوری را هدف مشاوره ها ولو مشاوره های قبل از ازدواج قرار دهیم. جوان باید بپذیرد فرزندآوری به مفهوم خوشبختی است. باید خانواده را محور مشاوره ها قرار دهیم و افزایش جمعیت را مد نظر قرار دهیم.

وی درباره بیمه صنف مشاوران و روانشناسان و بهره برداران این خدمات، اظهار نمود: ما بعنوان یکی از نهادهایی که با روانشناسان در تماس هستیم هرآنچه دراین زمینه از دستمان بر آمده انجام داده ایم، باسازمان تامین اجتماعی وسازمان برنامه و بودجه مکاتباتی ر انجام داده ایم تا در ردیف ها و اعتبارات بودجه سالیانه موضوع بیمه روانشناسان مدنظر قرار گیرد و از این بیشتر در حوزه اختیارات ما نیست.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در بخش دیگر سخنان خود به سایت های همسریابی اشاره نمود و اظهار داشت: ما بارها اعلام نموده ایم که این سایت ها مجوز ندارند و از نظر ما ۱۰۰ درصد غیر قانونی اند. تمامی مکاتبات لازم با دادستانی، پلیس فتا، شورای اجتماعی کشور و... را انجام داده ایم. باید نظارت بر شناسایی آن شکل گیرد حتی نیاز به ضابط ناظری وجود دارد و نیاز است این ضابط به سازمان نظام روانشناسی اضافه شود.

تندگویان اضافه کرد: می توانیم گردش کاری را صورت دهیم که در سازمان های دولتی بحث ارائه خدمات روانشناسی بعنوان خدمات دولت به پرسنل جایگاه خودرا پیدا کند. این معاونت سامانه "امید زندگی" را قبل تر راه اندازی کرده است که روانشناسان می توانند در آن ثبت نام کنند و مراجعان به صورت آنلاین تعرفه ها را پرداخت و مشاور و روانشناس خودرا انتخاب کنند، اما متاسفانه با استقبال خوب جامعه روانشناسان و مشاوران مواجه نشد، در صورتیکه می توان به سمت تجارت الکترونیک پیش رفت.

تندگویان همین طور این را هم اظهار داشت که مسئولین و روانشناسان باید بدانند مدل ارتباط با جوانان تغییر کرده است و با دروسی که در دانشگاه گذرانده اند نمی توان با جوان نسل امروز ارتباط گرفت. ما باید یاد بگیریم چگونه مدل ارتباط با جوان را به شکلی تاثیر گذار تغییر دهیم.
او در آخر اضافه کرد: ما به وظایفمان درست عمل کردیم اما مدعی انجام کار خارق العاده ای در حوزه مشاوره امر ازدواج نیستیم. هدفمان این بود مطالباتی از سالیان پیش باقی نماند و آنها را پیگیری کردیم. قسمتی از این فعالیت ها به سبب مدیریت توانمند وزیر جوانان سلطانی فر بود که همچون آنها افزایش متراژ عمرانی فضاهای ورزشی بود و اگر ما در حوزه معاونت امور جوانان توانستیم به خوبی کار نماییم معطوف به مافوق خوب می شود. ما با دیدگاه مهندسی روانشناسی را مدیریت کردیم.

منبع:

1399/12/11
22:52:58
0.0 / 5
1045
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بیمه , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان