برگ زرینی از نظریه موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد

برگ زرینی از نظریه موسیقی در شهر عبدالقادر مراغی ورق خورد جوان بین: محفلی فرهنگی و مملو از متر، وزن، میزان و ضرب برپاست؛ بااینکه تعداد میهمانانش به خاطر کرونا محدود اما ریتم آن، نوای ورق زدن برگ های زرینی از کتاب نظریه موسیقی، آن هم در شهر موسیقدان پرآوازه ای چون عبدالقادر مراغی است.


میهمانانش از تبریز و بناب و ملکان با یک همنوایی دلنشین، عشق موسیقایی یک کارمند بانک در سن ۵۰ سالگی را تحسین می کنند و در حقیقت اینجا جمع هستند تا اولین جلد از مجموعه کتاب های این کارمند عاشق و دو فرزندش را رونمایی کنند.
حکایت از این مقرر است که «محمدرضا صادق دوست» حدود هشت سال قبل با عشق به موسیقی و ناامید از ادامه تحصیل دانشگاهی در رشته موسیقی به سراغ یک استاد آهنگسازی در تبریز می رود؛ استاد «پرویز برزگر» که خانواده صادق دوست وی را «معلم» می خواند، در آن زمان تازه از باکو فارغ التحصیل شده و به تبریز باز گشته بود و آموزش موسیقی به «محمدرضا» را به صورت خصوصی شروع می کند.
کلاس های فشرده آنان روزها و ساعات طولانی در طول هشت سال قبل ادامه می یابد اما این میراث دار فرهنگ و هنر مراغه دست بردار نیست و فرزندانش مهرزاد و مهرداد را نیز همراه می کند و از آنجایی که هم خودش و هم یکی از فرزندانش فارغ التحصیل زبان انگلیسی هستند، با ترجمه بیش از ۶ هزار برگ و حضور در کلاس های فشرده، دست به خلق مجموعه کتاب هایی می زنند تا آثارشان یکی از سفیران فرهنگی شهر عبدالقادر و اوحدی مراغی در جای جای سرزمین مان باشد.
بی سبب نیست که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه در این آیین هنرمندان این شهر را میراث داران شخصیت های شاخص تاریخ این مرز و بوم همچون زین العابدین، اوحدی و عبدالقادر معرفی می کند.
«احمد فیاضی» این را هم می گوید که در کارزار هجوم بی امان فضای مجازی و مشغله های ذهنی، توجه به تعمیق فرهنگ مطالعه از نیازهای لازم است و جای کار در زمینه تالیف و ترویج فرهنگ مطالعه به ویژه در زمینه موسیقی بسیار است.
رییس انجمن موسیقی آذربایجان شرقی نیز بی امان به سراغ پیشینه درخشان موسیقایی این کهن شهر می رود و اذعان می کند که این شهرستان در فرهنگ و هنر همیشه پیشرو بوده است.
«سعید میرزازاده» تالیف و تحقیق را از خلاء های حوزه موسیقی عنوان می کند و این را هم می گوید که مجموعه کتاب های «تئوری موسیقی از مبتدی تا آهنگسازی» گامی در امتداد پر کردن این خلاء شمرده می شود.
«پرویز برزگر» یا به قول خانواده صادق دوست «معلم»، سطح این مجموعه کتاب ها را فراتر از یک شهرستان و در حد پایتخت موسیقی می داند و به کاربردی بودن آن اشاره می کند.
وی این را هم اضافه می کند که اهالی موسیقی اگر نظریه ندانند، هارمونی و بسیاری از موارد دیگر را درک نمی کنند اما نظریه نیز به تنهایی اهمیتی ندارد.
کارمند عاشق موسیقی چه می گوید؟
«محمدرضا صادق دوست» بعنوان سرپرست مولفان این مجموعه کتاب ها که سرتاپا عشق است و اراده، اینطور احساسش را بیان می کند که باتوجه به شرایط سنی و شغلی، امکان ادامه تحصیل در رشته موسیقی را نداشتم و بعد از هشت سال تلاش شبانه روزی تصمیم گرفتم با کمک فرزندانم مجموعه کتاب هایی به رشته تحریر در بیاورم تا جوانان در شهرهایی که امکان تحصیل در رشته موسیقی را ندارند، از آن بهره مند شوند.
وی هنرآموزان، دانش آموزان هنرستان های موسیقی و حتی دانشجویان را از مخاطبان مجموعه کتاب هایش می داند و از عزم و اراده خود و فرزندانش برای چاپ ۶ جلد دیگر از این مجموعه کتاب سخن به میان می آورد.
به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا «تئوری، آکوردها و هارمونی» که اولین جلد از مجموعه کتاب های «تئوری موسیقی از مبتدی تا آهنگسازی» است، مجلدی برای همه دوستداران و علاقه مندان موسیقی بشمار می رود.
این کتاب که نوشته «محمدرضا صادق دوست» و دو فرزندش مهرزاد و مهرداد بوده، در انتشارات عارف تهران به چاپ رسیده است و در این آیین از آن رونمایی گردید.
این کتاب مقدمات و نظریه موسیقی را در بخش اول ارائه کرده و در بخش دوم نیز برای آنان که بیشتر می خواهند در مورد چگونگی همراهی و هماهنگی صداها در نوازندگی و آهنگسازی استفاده کنند، آکوردهایی آورده است.
بخش سوم کتاب «تئوری موسیقی، آکوردها هارمونی» مکمل دو بخش قبلی بوده و اصول پیوند آکوردها را نشان میدهد.
منبع:

1399/12/21
00:46:44
0.0 / 5
740
تگهای خبر: آموزش , جوان , جوانان , خانواده
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان