كنترل بیماری های عفونی معتادان در پاتوقها

كنترل بیماری های عفونی معتادان در پاتوقها به گزارش جوان بین مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش صدمه در دنیا را دارد، اظهار داشت: در سال ۹۹ بیشتر از ۷۴۲۸ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیشتر از ۹۶۴ هزار و ۹۲۲ نفر را زیر پوشش قرار دادند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، رضا تویسرکان منش در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش صدمه در دنیا را دارد که طی سه دهه بوجود آمده است، اظهار داشت: نکته قابل توجه آن که مشارکت جدی بخش خصوصی در این شبکه گسترده عرضه خدمات است.
وی با اشاره به اینکه ما دو شیوه درمانی در ایران داریم، اظهار نمود: یک شیوه درمان داوطلبانه است که افراد به مراکز درمان کاهش صدمه رجوع می کنند. مطابق قانون ۸ نوع مرکز داریم و داوطلبانه هم می تواند این درمانها را دریافت نمایند، به صورتی که در سال ۹۹ بیشتر از ۷۴۲۸ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیشتر از ۹۶۴ هزار و ۹۲۲ نفر را زیر پوشش قرار دادند.
تویسرکامنش افزود: همینطور مراکز اقامتی داریم که آنها را تحت عنوان کمپها می شناسیم که چه درمانهای میان مدت و چه درمانهای دراز مدت را در اختیارشان قرار می دهند. ۱۰۹۷ مرکز اقامتی میان مدت یا کمپ داریم که بیشتر از ۱۹۰ هزار نفر را در ۱۱ ماهه اول سال جاری زیر پوشش قرار دادند و همینطور ۲۷ مرکز اجتماع درمان مدار یا تی سی داریم که مدت اقامت فرد داخل شان بیشتر است و الان بیشتر از ۲۹۰۰ نفر را زیر پوشش دارند.
مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه ضمن اشاره به مراکز کاهش صدمه اظهار داشت: مراکز کاهش صدمه یعنی افرادی که به هر علت روحی یا جسمی، توانایی یا تمایل به ترک را ندارند و خودشان هم برای ترک رجوع نمی کنند اما ما می خواهیم این افراد الگوی مصرف خطرناک را کنار بگذارند و به شکلی بتوانیم گسترش بیماری های عفونی را کنترل نماییم که معروفترین شان مراکز گذری است که در این مراکز خدمات زیادی به افراد معتاد عرضه می شود که عموما در پاتوقها شکل می گیرد. افراد می توانند از خدمات سرنگ و سوزن استریل استفاده کنند.
تویسرکان منش خاطرنشان کرد: نخستین موج اچ آی وی ایدز که در ایران صورت گرفت در ارتباط با معتادان تزریقی بود که استفاده از سوزن مشترک سبب شد که نخستین موج و اوج گیری ایدز در ایران اتفاق افتد. با برنامه های بسیار جدی کاهش صدمه ای که صورت گرفت به گواهی سازمان بهداشت جهانی یکی از موفق ترین برنامه های کاهش ایدز و بیماری های عفونی را در دنیا داشتیم به صورتی که حالا الگوی انتقال اچ آی وی در ایران دیگر اعتیاد تزریقی نیست.
وی اظهار داشت: حالا بیشتر از ۱۹۱ مرکز گذری در کشور داریم که بیشتر از ۳۵ هزار نفر را زیر پوشش دارند.
مدیرکل درمان درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به اینکه بیشتر از ۳۱۴ تیم سیار داریم، اضافه کرد: تیمهای سیار خدمات را به صورت سیار عرضه می دهند و خدمات تغذیه ای و سرنگ و سوزن و درمانها و خدمات حمایتی و مددکاری را عرضه می دهند.
وی ادامه داد: ۶۹ سرپناه یا شلتر ویژه معتادان داریم که اینها بعلاوه خدمات، اقامت برای معتادان بیخانمان را ارائه می دهند و بیشتر از ۱۰ هزار و ۶۵۰ نفر سال جاری از این خدمات استفاده کردند.
مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به اینکه ۴۶ مرکز سیار داریم که این مراکز به صورت موبایل ونها هستند، اظهار داشت: حدود ۳۲ هزار نفر از این مراکز خدمات گرفتند.
تویسرکان منش همینطور از طریق اندازی ۲۶ کانکس با کمک سازمان بهزیستی و سازمان unodc و بهداشت جهانی اطلاع داد و اظهار داشت: به بیشتر از ۴۵۰۰ نفر خدمات دادند. همینطور ۳۶ مرکز تحت عنوان مرکز گذری سرپناه راه اندازی شده که در ۱۱ ماهه سال جاری به ۲۰ هزار نفر خدمت دادند.
منبع:

1399/12/24
12:42:48
0.0 / 5
801
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان