۶۲ درصد بیماران كرونایی بیكار شده زن هستند

۶۲ درصد بیماران كرونایی بیكار شده زن هستند به گزارش جوان بین عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان، اظهار داشت: طبق گزارش موسسه های اجتماعی و شاخص جنسیت مرکز توسعه (SIGI) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD، در سرتاسر جهان زنان مراقبت های بسیار بیشتری از مردان انجام می دهند، ازاین رو زنان تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان، محدودیت های سفر، قرنطینه های منزل، تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت روزانه و افزایش خطراتی که خانواده های مسن با آن رو به رو هستند را بعنوان بار، بر دوش دارند.


تهمینه شاوردی در گفت وگوبا ایسنا، با بیان اینکه حدود ۸۵٪ از پرستاران و ماماها را در ۱۰۴ کشوری که داده های آنها در دسترس می باشد زنان می سازند، اظهار داشت: زنان حدودا ۷۹ درصد از نیروی کار در مراقبت های بهداشتی را می سازند و این امر آنها را در معرض خطر بیشتر عفونت در پاندمی کووید ۱۹ قرار می دهد.
دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی، به دغدغه زنان در دوران پاندمی کووید ۱۹ پرداخت و اظهار داشت: زنان به علت نقش ها و مسئولیت مختلف و متنوع در خانواده بیشتر دغدغه مبتلا شدن به بیماری را دارند. آمار نشان داده است در ایران ۶۲ درصد بیماران کرونایی که شغل خویش را از دست داده اند زن هستند.

زنان حدود ۷۰ درصد از امور مراقبت خانواده را انجام می دهند
همینطور وی اعتقاد دارد که بر مبنای آخرین اطلاعات موسسه ملی آمار و اطلاعات ایتالیا(L’Istat)، زنان بین ۲۵ تا ۴۴ سال حدود ۷۰ درصد از امور مراقبت را در خانواده ها انجام می دهند.
به قول این جامعه شناس، دغدغه نگهداری فرزندان کوچک در زمان عدم حضور مادر در خانه به علت اینکه والدین سالمند ترس از مبتلا شدن شدن به بیماری را دارند هم همچون دغدغه زنان در پاندمی کووید ۱۹ بوده است.

زنان سه برابر بیشتر از مردان از نتایج روانی گسترش کووید ۱۹ رنج می برند
شاوردی افزود: گرچه حدودا هیچ کس از اضطراب، نگرانی و صدمه های عاطفی ویروس کرونا در امان نیست، اما نتایج پژوهش موسسه Care نشان داده است که در جهان، زنان حدودا سه برابر بیشتر از مردان از نتایج روانی گسترش ویروس کووید ۱۹ نظیر اضطراب، کاهش اشتها و ناتوانی درخواب و عدم توان کافی برای انجام کارهای روزمره رنج می برند.
وی ادامه داد: بیشتر از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا خفیف نیازمند استراحت در منزل هستند و زنان نقش عمده و مهمی در مراقبت و حمایت افراد بیمار در خانه، افزون بر سایر مسئولیت های خویش را دارند.

اثر کووید ۱۹ بر ازدواج و تشکیل خانواده
عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان ضمن اشاره به اثرات منفی کووید ۱۹ بر ازدواج و تشکیل خانواده اظهار داشت: حوادث طبیعی و بحران های اجتماعی به علت وارد کردن شوک های اقتصادی و روحی-روانی سبب ایجاد عدم اطمینان نسبت به آینده می شوند و تاثیر منفی بر رفتار و تصمیمات افراد همچون تشکیل خانواده، ازدواج و فرزندآوری می گذارد.

اتکاء بیشتر فرزندان به مادر در دوران پاندمی کووید ۱۹
همینطور دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، صرف زمان بیشتر برای ضدعفونی مواد غذایی و سایر کالای خریداری شده و سطوح و وسایل منزل، نظارت مضاعف بر امور درسی فرزندان به علت تعطیلی مدارس و مجازی شدن کلاسهای درس نسبت به قبل در کنار مشکلات دانش آموزان در شیوه یادگیری مجازی و اتکاء بیشتر به مادر، تأمین گوشی هوشمند و تبلت جهت استفاده فرزندان از آموزش مجازی مدرسه و کنترل نرم افزاری آنها را هم همچون دغدغه های زنان در پاندمی کووید ۱۹ برشمرد.

زنان در تیررس تعدیل نیرو کار
وی ضمن اشاره به دغدغه از دست دادن شغل به علت مشکلات سازمان ها و امکان تعدیل نیرو، اظهار نمود: سازمانها به علت کاهش فروش کالا یا خدمات با بحران های اقتصادی مواجهه شده اند. گاها ناگزیر به تعدیل نیروی انسانی می شوند. از آنجایی که عموماً خانم ها در تیررس تعدیل قرار می گیرند، این امر به نگرانی آنها دامن می زند. این امر در بین زنان سرپرست خانوار بیشتر است.
این جامعه شناس تصریح کرد: گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در بهار ۹۹ نشان داده است که جمعیت زنان شاغل ۱۵ سال به بالا از چهار میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۳۶ نفر در بهار سال قبل به سه میلیون و ۷۸۹ هزار ۶۶۳ نفر در بهار سالجاری رسیده است.

آسیب پذیری بیشتر زنان در مقابل بحران کووید ۱۹
او همینطور این را هم اظهار داشت که بعضی از تحقیقات نشان داده است زنان امروزه به علت نقش ها و مسئولیت های گوناگونی که در خانواده و جامعه به عهده دارند بیشتر از مردان در مقابل این بحران صدمه پذیر هستند.
شاوردی در انتها با اشاره به اینکه حدودا ۶۰ درصد زنان در سرتاسر جهان در مشاغل غیر رسمی کار می کنند، درآمد و پس انداز کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر فقر قرار دارند، اظهار داشت: تجربه بیمارهای فراگیر و عفونی را در حافظه تاریخی خود بارها ثبت کرده است و آزمون های موفق و ناموفقی را در این حوزه پشت سر گذاشته است لکن به نظر می آید این تجارب نتوانسته در رویارویی با پاندومی کرونا چندان قابل استفاده باشد.
منبع:

1399/12/24
22:54:14
0.0 / 5
1127
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان