تخت جمشید بهشت پاركوركارهای متخلف در فقدان نظارت

تخت جمشید بهشت پاركوركارهای متخلف در فقدان نظارت به گزارش جوان بین ایرنا- یک ماه بیشتر از انتشار فیلم انجام حرکات نمایشی نوجوان پارکورکار در تخت جمشید و عذرخواهی او درمقابل دوربین ها نمی گذرد که پارکورکاری دیگر در لباس عکاس، کلیپی از جست وخیزش در این مجموعه منتشر نمود که با انتقاد دوستداران میراث فرهنگی مواجه گردید.


این فرد که چنین می نمایاند در حال عکاسی از تخت جمشید است با پرش از روی مانع شیشه ای مقابل سازه های این بنای ثبت جهانی تاریخی، پارکوربازی خویش را به رخ می کشد.
پارکور به معنای پریدن و جست و خیز کردن در مکانی است که موانعی همچون ساختمان، دیوار، نرده و مانند آن باشد. این بپر بپرها همراه با حرکات نمایشی و کله معلق زدن است.
تکرار چنین خودنمایی ها این دیدگاه را القا کرده که پارکورکارهای متخلف در نبود نظارت کافی بر مجموعه تخت جمشید این مجموعه را بهشتی برای جست و خیز یافته اند و بی توجه به هشدارها و اعلام تخلف درباره چنین اقدام هایی فیلم خویش را در شبکه های مجازی منتشر می کنند.
این رفتارهای ناهنجار سبب واکنش دوستداران میراث فرهنگی در فضای مجازی شده است. بسیاری این گزاره را مطرح کرده اند که شأن و ارج یادگارهای تاریخی و فرهنگی و جهانی با این حرکات نمایشی زیر سوال می رود و بی حرمتی به اثری ملی و جهانی و توهین به مردم جهان و ایران به حساب می آید.
همچنین برخی عنوان کرده اند که در تکرار این حرکات، توجیهی همچون کمبود نیرو و خلوتی محوطه براثر انتشار کرونا پذیرفتنی نیست و مدیریت تخت جمشید باید در باره وضعیت حفاظتی این مجموعه پاسخگو باشد.
یکی از کاربران در فضای مجازی نوشته است: وضع نگهداری باید چگونه باشد؟ وقتی افراد با دیدن حفاظ شیشه ای به محدوده ممنوعه وارد می شوند، دیگر چه کار باید کرد؟ چرا عدم رشد سواد فرهنگی افرادی را به این وضعیت رسانده؟!
کاربر دیگری عنوان کرده: منظور شیشه و دیوار نیست بلکه نوع مدیریت حفاظت است. سیستم حراست مبتنی بر تخصص، تعهد، تجهیزات، نفرات و اجازه قانونی در خصوص اعمال قانون است و مطمئناّ تخلف هم غیرقابل اجتناب؛ ولی تنبیه قانونی و انتشار آن یکی از بهترین راهکارهایی است که در صورت آموزش پذیر نبودن افراد می بایست انجام گیرد.
برخی کاربران هم ضمن اشاره به مفاد قانونی نحوه برخورد با تجاوزکنندگان به اراضی، تپه ها و اماکن تاریخی و مذهبی خواهان برخورد با این افراد و اجرای صریح و بی بخشایش قانون شدند.
کاربر دیگری نوشته است: مدتی است که شاهد چنین صحنه هایی هستیم به نظر می آید این روند طبیعی نیست و بی فرهنگی و عدم آموزش سبب تکرار این رفتارها شده است.
انتقادها به کمبود نیروی حفاظتی در این مجموعه ثبت جهانی در حالی مطرح گردیده است که مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید پیش از این در گفتگو با ایرنا عنوان کرده بود که اولین پارکورکاری که فیلم حرکات نمایشی خویش را در این مجموعه منتشر نموده بود با اخطار و تذکر یگان حفاظتی روبرو شده است؛ اما انتشار فیلم تازه نشان داده است نه نظارتی جدی در این مجموعه وجود ندارد و نه اخطار و تذکر موثر بوده است.
کمبود یا نبود دوربین های مداربسته نظارتی، یکی دیگر از معضلاتی است که این مجموعه با آن مواجه می باشد و مشکل رها بودن تخت جمشید و یکه تازان هنجارشکن را تشدید کرده است.
به نظر می رسد مسئولان میراث فرهنگی و دست اندرکاران حفاظت از میراث فرهنگی و بناهای باستانی باید به صورت جدی همزمان با عرضه خدمات در حوزه گردشگری، فرهنگ سازی را در تعامل با دستگاه هایی همچون آموزش و پرورش در دستور کار قرار دهند و خلاء های حفاظتی شان را هم با افزایش نیرو، بهبود تجهیزات و سرکشی مستمر پر کنند تا چهره فارس در جهان با رفتارهای خارج از عرف، مخدوش نشود.
یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از آثار ثبت شده استان فارس در لیست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسید.
سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ قبل از میلاد حکومت کردند.
مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.منبع:

1399/12/30
14:50:41
0.0 / 5
799
تگهای خبر: آموزش , جوان , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان