خطر كم شنوایی در نوزادان و شیرخواران و غربالگری آنها

خطر كم شنوایی در نوزادان و شیرخواران و غربالگری آنها به گزارش جوان بین سلامت شنوایی لازمه اصلی فراگیری و رشــد زبان و گفتار در کودکان است و باتوجه به اینکه کم شنوایی از شایع ترین صدمه های حسی است، سازمان بهزیستی برنامه کشف و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان را در دستور کار دارد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، برنامه غربال شنوایی بدو تولد، برنامه ای کشــوری و بســیار مهم اســت. از آن جــا که کم شنوایی از شایع ترین آسیبهای حسی است و شیوع آن بالاتر از کم کاری تیروئید و سایر اختلالاتی است که در ایام اولیه بعد از تولد غربالگری آنها انجام می شود، بنابراین برنامه کشف و مداخله زودهنگام شنوایی نوزادان توسط سازمان بهزیستی کشور در حال انجام می باشد.
هدف از این برنامه، غربال شنوایی تمام نوزادان تا پیش از سن یک ماهگی، ارزیابی و تشخیص کم شنوایی تا سه ماهگی و مداخله تا شش ماهگی است. در مرحله غربال شنوایی، با استفاده از دستگاههای تمام خودکار از دو آزمایش ساده، سریع و بی خطر به نام هــای OAE و AABR استفاده می شــود.
در هــر دو آزمایش، صداهایی بی خطر، آهســته و ایمن به گوش نوزاد در حــال خواب عرضه می شود. این آزمایش ها از ساعاتی چند پس از تولد قابل انجام هستند.
نکته مهم آن است که آزمایشهای مرحله غربال شنوایی، ساده و اولیه هستند و نمی توانند شنوایی نوزاد را به صورت کامل نشان دهند. بنابراین جهت بررسی دقیق تر در مواردی که نوزاد در مرحله غربال، ارجاع می شود، انجام آزمایش های دیگری نیاز است که در این صورت، این آزمایش های تشخیصی باید در مرکز تخصصی شنوایی شناسی به انجام برسند.
اما آزمایش OAE چیست؟
آزمایش گســیل های صوتی گوش یا OAE، آزمایشــی ساده، سریع و بی خطر که با صحت و دقت بالا تا حلزون گوش را بررسی می کند. این آزمایش باید در همه نوزادان صورت گیرد. طی این آزمایش یک گوشی کوچک درون گوش نوزاد قرار می گیرد و با عرضه صدای با شدت کم در مدت بسیار کوتاه، اکوهای حلزون گوش به وسیله میکروفن گوشــی اندازه گیری و ثبت می شود.
در این آزمایش از هیچ نوع اشعه یا ماده خطرناکی استفاده نمی گردد. برای این که در این آزمایش، پاســخ ها دقیق تر باشند، رعایت این نکات ضروری است: ۱- نوزاد آرام یا خواب باشد. ۲- سر و صدا در محل آزمایش کم باشد.
این آزمایش نمی تواند میزان شنوایی را مشخص نماید و فقط معین می کند که نوزاد باید تحت آزمایش های بیشــتری قــرار گیــرد یــا خیــر؟، ضمــن این کــه این آزمایــش عصب شــنوایی را بررســی نمــی کند و به وجود جرم یــا عفونت گوش آســیب پذیر است.
اما آزمایش AABR چیست؟
آزمایش پاسخ خودکار ساقه مغز شنوایی یا AABR، آزمایشی ساده، ســریع و بی خطر که با صحت و دقت بالا عصب و ســاقه مغز شــنوایی را بررســی می کند و برای غربال شنوایی نوزادان طراحی شده اســت. هم اکنون انجام این آزمایش برای نوزادانی که دارای عامل خطر کم شنوایی هستند، و یا در آزمایش OAE پاسخ نمی دهند، ضروریست.
طی این آزمایش گوشی کوچک درون گوش نوزاد قرار می گیرد و صدای بی ضرر و با شدت کم به گوش او عرضه می شود. همزمان از راه سه الکترود که روی پیشانی، گونه و پشت گردن چسبانده شده، پاسخ های عصب و ساقه مغز شــنوایی جمع آوری و ثبت می شود. مدت زمان ایــن آزمایش از آزمایش OAE تا حدی بیشــتر اســت. این آزمایش کاملا بی خطر است و از هیچ نوع اشعه یا ماده مضری استفاده نمی گردد.
نتیجه گذر در آزمایش غربال نوزاد دارای عامل خطر به چه معناست؟
یعنی نتیجه غربال شــنوایی نوزاد در هر دو گوش در حد انتظار بوده و هم اکنون احتیاج به کار اضافه نیست. ولی از آن جا که نتیجه گذر تضمین همیشگی سلامت شنوایی نیست و وجود عوامل خطر در پرونده پزشکی می تواند به صورت تاخیری شنوایی کودک را به مخاطره بیندازد. سفارش می شود در صورت داشــتن عوامل خطر کم شــنوایی تا سن ۳ سالگی هر ۶ ماه، کودک را تحت بررسی شــنوایی با آزمایش معتبر در مرکز شنوایی شناسی قرار دهید.
نکته حائز اهمیت این است که سلامت شنوایی لازمه اصلی فراگیری و رشــد زبان و گفتار در کودکان است بنابراین در کارت و برگه های تحویلی، شاخص ها و نشانه های مهم رشد طبیعی زبان و گفتار کــودک در ماه های مختلف به زبانی ســاده آورده شده اســت. والدین آنرا مطالعه و پیش خود محفوظ نگهدارند و در صورت بروز مشــکل در این روند رشد به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی رجوع کنند.
اما نتیجه گذر در آزمایش غربال نوزاد بدون عامل خطر به چه معناست؟ یعنی نتیجه غربال شــنوایی نوزاد شــما در هر دو گوش در حد انتظار بــوده و هم اکنون مورد مشــکوکی وجود نــدارد. در برگه های پاسخ، شاخصها و نشانه های مهم رشد طبیعی زبان و گفتار کودک در ماههای مختلف به زبانی ســاده آورده شــده است. والدین باید آنرا مطالعه کنند و در صورت وجود یا بروز مشکل در این روند رشدی، به پزشک یا متخصص شنوایی شناسی رجوع کنمئ. نکات مهم قابل ذکر این که الگوی صحیح شــیردهی را رعایت نمایند و در صورت بروز زردی باالا و عفونتهای مختلفی همچون مننژیت و... تکرار مجدد آزمایش شنوایی سفارش می شود. همینطور از آن جا که برای تمام افراد جامعه انجام سالیانه آزمایش شنوایی پیشــنهاد می شــود، این روند در مورد کودک هم صدق می کند.
لیستی از عوامل خطر کم شنوایی در نوزادان و شیرخواران:
- سابقه خانوادگی کم شنوایی
- ازدواج فامیلی
- نارس بودن (کمتر از ۳۷ هفته)
- بستری شدن بیشتر از ۴۸ ساعت در NICU
- بدشکلی های سر و صورت
- عفونت های داخلی رحمی شامل: سرخجه مادرزادی، توکسوپالسموز، CMV، هرپس و سفلیس
- مصرف داروهــای اتوتوکســیک مانند: جنتامایســین، استرپتومایســین، سیس پلاتین و...
- سابقه مبتلا شدن به مننژیت
- ســابقه ضربه به ســر که منجر به بســتری شــیرخوار در بیمارستان شود
- سابقه استفاده از ونتیلاتور
-کشت خون مثبت و زردی بــالا و تعویــض خون را شامل می شود.1400/01/06
13:24:30
5.0 / 5
618
تگهای خبر: ازدواج , بهزیستی , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان