كودك همسری معضلی فرهنگی یا قانونی؟

كودك همسری معضلی فرهنگی یا قانونی؟ جوان بین: در حالی لایحه «منع ازدواج کودکان زیر 13 سال» چند سالی است از طرف معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری به کمیسیون لوایح دولت ارائه شده است که بیش از 9000 کودک 10 تا 14 ساله در تابستان 99 ازدواج کرده اند اما همچنان این لایحه به تصویب نرسیده و سرنوشت آن معلوم نیست.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، چندی پیش شهناز سجادی، دستیار حقوق شهروندی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ظاهرا این لایحه در کمیسیون لوایح دولت تصویب شده اما با مخالفت هایی مواجه می باشد، گفته بود که معاونت زنان با تدوین چنین لایحه ای به دنبال افزایش سن ازدواج نیست بلکه مساله این است که نمی خواهیم کودکان بیوه داشته باشیم.
سجادی همینطور این را هم گفته بود که در این لایحه ازدواج پیش از سن ۱۳ سال برای دختران و قبل از سن ۱۵ سال برای پسران مطلقا ممنوع اعلام شده است و این ممنوعیت مطلق در لایحه می تواند مشکلاتی نظیر افزایش ازدواج های غیر قانونی را در جامعه ایجاد نماید.
به نقل از ایشان، سند پشتیبان فقهی برای این لایحه نوشته و توسط حقوق دانان و اساتید فقهی بررسی شده است که البته شاید به سرنوشت این لایحه امیدی نباشد.
وی اعتقاد دارد که حتی تغییر قانون و تصویب لایحه توسط معاونت زنان هم نمی تواند مشکلات کودک همسری را حل کند، چونکه ازدواج های غیر رسمی و دور زدن قانون هم چنان اتفاق خواهد افتاد و مشکلات زنان و دختران بیشتر هم خواهد شد و با ممنوع کردن نمی توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری نیز با ابراز نگرانی از طولانی شدن روند بررسی لایحه اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی که به سبب این ماده کودکان دختر کمتر از ۱۳ سال و پسران کمتر از ۱۵ سال با اذن ولی و به شرط مصلحت می توانند ازدواج کنند، اظهار داشته بود: آمار ازدواج کودکان زیر ۱۴ سال تا ۳۰ هزار نفر در سال در ایران گزارش شده است که میتوان گفت برخی سیاست ها این مساله را تشدید می کند و ما حتما باید آنرا مهار نماییم.
به قول ابتکار، باید به دور از موضع گیری های جانب دارانه به کودک همسری بعنوان مسئله دردناک اجتماعی که در بعضی موارد شکل خرید و فروش کودکان را پیدا می کند، بپردازیم.
همینطور وی گفته بود که معاونت زنان با نگاهی علمی به دنبال افزایش سن ازدواج نیست اما سن مناسب برای ازدواج سنی است که جوان شناخت کافی از خود، موضوع ازدواج، مسئولیت ها و... داشته باشد و به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد و این بحث مهمی است.
به قول طیبه سیاوشی، مشاورعالی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، نگاه به جامعه بعنوان کارخانه ی تولید مثل (انسان به مثابه کالا) نه تنها عقلانی، که حتی اخلاقی و انسانی هم نیست. پدیده ی کودک همسری، بحثی علمی، اجتماعی، بهداشتی، حقوقی و فقهی را می طلبد که هیچ ارتباطی به کاهش یا افزایش جمعیت ندارد. درواقع، افزایش نرخ باروری، با تمرکز رویِ باروریِ کودکانِ دختر توجیه پذیر نیست.
سیاوشی همینطور این را هم گفته بود که در این گونه ازدواج ها سه عامل حق انتخاب کودکان، حق آموزش و حق بهداشت هدف لطمه قرار می گیرند. مدافعان افزایش نرخ باروری، می توانند با تمرکز روی حوزه های دیگر، به حل معضل تجرد و طلاق کمک کنند و از این طریق، صداقت خود در دغدغه های جمعیتی را نشان دهند نه آنکه نگاهِ امنیتی-سیاسی خود در بحث افزایش نرخ باروری و جمعیت را بر معضل کودک همسری سیطره اندازند.
از طرفی برخی کارشناسان به ابعاد فرهنگی کودک همسری اشاره می کنند و معتقدند در بعضی جوامع ازدواج در سنین پایین با مناسبات هویتی قومی برای خانواده ها و دخترانشان گره می خورد، بگونه ای هویت دختران در گرو ازدواج کردن است و خانواده ها ازدواج دخترانشان در سن پایین را عامل فخر می دانند.
بنابر گفته کارشناسان تنها رسیدن به بلوغ جنسی برای ازدواج کافی نیست بلکه تشکیل زندگی مشترک نیازمند مهارت هایی است که به طبع دختربچه ۱۴ ساله در جامعه امروزی از آن برخوردار نیست و در نتیجه می تواند مشکلات عدیده ای از نظر سلامت روان و جسم برای کودکان به همراه داشته باشد، ازاین رو نه تنها به تدوین قوانینی در مورد پشتیبانی از حقوق کودکان و نوجوانان در ازدواج ناخواسته نیازمندیم بلکه به دلیل وجود فرهنگ ازدواج کودکان در سنین ۱۰ تا ۱۴ در بعضی مناطق کشور باید با ایجاد یک گفتمان، بستری ایجاد کرد تا افراد موافق و مخالف این ازدواج نظرات خودرا بیان کنند و لطمه های این ازدواج برای والدین تبیین شود و این گونه شاهد لطمه کمتر به کودکان و نوجوانان باشیم.
منبع:

1400/01/07
14:49:13
5.0 / 5
921
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بلوغ , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان