همزمان با روز جهانی آگاهی از اوتیسم مطرح شد

ضریب هوشی كودكان اوتیسمی

ضریب هوشی كودكان اوتیسمی به گزارش جوان بین عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با اشاره به اینکه مطابق با گزارش مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا در سال ۲۰۲۰، از هر ۵۴ کودک ۱ نفر مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است، اظهار داشت: سازمان ملل از سال ۲۰۱۲ هر ساله شعاری برای روز جهانی آگاهی از اوتیسم در نظر می گیرد، در سال ۲۰۲۰، شعار ˮگذار از کودکی به زندگی بزرگسالیˮ و در سال ۲۰۲۱، شعار ˮچالش ها و فرصت ها در جهانِ پساکروناˮ انتخاب شده است.


دکتر فریبرز درتاج در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه از هر ۳۴ پسر ۱ نفر و از هر ۱۴۴ دختر ۱ نفر با اوتیسم شناخته شده است، اظهار نمود: اختلال طیف اوتیسم (ASD) به طیف وسیعی از بیماری­ها که با درجاتی از اختلال در رفتار اجتماعی، ارتباطات و زبان و طیف محدودی از علایق و فعالیت­ها که به صورت تکراری انجام می­ شوند، اطلاق می­ شود. افراد مبتلا به ASD غالباً سایر بیماری­های همزمان همچون صرع، افسردگی، اضطراب و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) را هم نشان می­ دهند. همینطور سطح عملکرد مغزی در افراد مبتلا به ASD (از خفیف تا شدید) بسیار متغیر است.

از هر ۱۶۰ کودک در جهان، یک نفر اختلال اوتیسم دارد
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، افزود: در ارتباط با همه­ گیری اوتیسم (ASD) تخمین زده شده است که در سرتاسر جهان از هر ۱۶۰ کودک، یک نفر مبتلا به ASD باشد. این برآورد نشان دهنده یک رقم متوسط ​​است و شیوع گزارش شده در مطالعات مختلف به صورت قابل توجهی متفاوت می باشد. بر مبنای مطالعات اپیدمیولوژیک طی ۵۰ سال قبل نیز، به نظر می­ رسد شیوع اوتیسم (ASD) در سطح جهانی درحال بالا رفتن است، که این افزایش آشکار را می­ توان با دلایلی همچون افزایش آگاهی، گسترش معیارهای تشخیصی، ابزارهای تشخیصی معتبرتر و گزارش دهی بهتر، توجیه کرد.

۴۴ درصد از کودکان اوتیسم ضریب هوشی بیشتر از ۸۵ دارند
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، اضافه کرد: احتمال تشخیص اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است و هنوز بیشتر کودکان بعد از ۴ سالگی تشخیص داده می­ شوند، در صورتی که اوتیسم را می­ توان با اطمینان از اوایل ۲ سالگی تشخیص داد. ۳۱ درصد از کودکان مبتلا به ASD دارای ناتوانی ذهنی و ۴۴ درصد دارای نمره ضریب هوشی در دامنه متوسط ​​به بالا ​​یعنی ضریب هوشی بیشتر از ۸۵ هستند.
به قول درتاج، در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ۶۲/۱۳۹ را تصویب و ۲ آوریل هر سال را، روز جهانی آگاهی از اوتیسم (WAAD) نامگذاری کرد. در این قطعنامه نگرانی عمیقی از شیوع و میزان بالای اوتیسم در کودکان در تمام مناطق جهان و چالش­های ناشی از آن وجود دارد. این سازمان از همه کشورها، اُرگان­های سازمان ملل، سازمان­های بین المللی و گروه­های غیردولتی خواسته است تا برای آگاهی از بیماری اوتیسم گام بردارند و بر ضرورت کمک به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به اوتیسم تاکید کنند تا آنها هم بتوانند زندگی عادی و معنی­ داری را بعنوان بخشی جدایی ناپذیرِ جامعه داشته باشند.

احتمال ۲ تا ۱۸ درصدی بروز اختلال اوتیسم در فرزند دوم خانواده هایی که فرزند اولشان مبتلا به اوتیسم است
عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است: متأسفانه هیچ تشخیص پزشکی قطعی برای اوتیسم وجود ندارد. شواهد علمی موجود نشان می­ دهد که ژنتیک در اغلب قریب به اتفاق موارد درگیر است و کودکانی که از والدین با سنین بالا متولد می­ شوند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به اوتیسم هستند. والدینی که فرزندی مبتلا به اوتیسم (ASD) دارند، ۲ تا ۱۸ درصد احتمال داشتن فرزند دوم مبتلا به اوتیسم را دارند. مداخله در دوران کودکی برای ارتقاء رشد مطلوب و رفاه افراد مبتلا به اوتیسم (ASD) مهم می باشد.

هیچ درمان شناخته شده ای برای اوتیسم وجود ندارد
وی افزود: نظارت بر رشد کودک بعنوان بخشی از مراقبت­های بهداشتی معمول مادر و کودک سفارش می­ شود. مهم می باشد که، بعد از شناسایی، به کودکان مبتلا به اوتیسم (ASD) و خانواده های آنها متناسب با نیازهای فردی؛ اطلاعات، خدمات، ارجاعات و پشتیبانی عملی مربوطه عرضه شود. هیچ درمانی شناخته شده ­ای برای اوتیسم (ASD) وجود ندارد.

پیچیدگی مراقبت های بهداشتی افراد مبتلا به اوتیسم
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، خاطرنشان کرد: باآنکه مداخلات روانشناختی مبتنی بر شواهد، مانند درمان رفتاری و برنامه ­های آموزش مهارت برای والدین و سایر مراقبان، می­ تواند مشکلات ارتباطی و رفتار اجتماعی را کم کند، و این امر بر سلامت و کیفیت زندگی فرد تاثیر مثبت بگذارد، اما مراقبت­ های بهداشتی افراد مبتلا به اوتیسم پیچیده ­تر است و به طیف وسیعی از خدمات یکپارچه، همچون ارتقاء بهداشت، مراقبت، خدمات توانبخشی و همکاری با بخش­های دیگر مانند آموزش، اشتغال و مراقبت های اجتماعی نیاز دارد.

اثرات متفاوت اوتیسم بر روی افراد
این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی همینطور این را هم اظهار داشت که ADS با تأثیرات اجتماعی و اقتصادی هم همراه می باشد. از طرفی ASD امکان دارد به صورت قابل توجهی ظرفیت فرد را برای انجام فعالیت­های روزمره و مشارکت در جامعه محدود کند و اغلب بر عملکرد تحصیلی و اجتماعی و همینطور فرصت­های شغلی فرد تاثیر منفی گذارد. در حالیکه بعضی از افراد مبتلا به ASD قادر به زندگی مستقل هستند، برخی دیگر دارای معلولیت شدید هستند و احتیاج به مراقبت و پشتیبانی مادام العمر دارند.
درتاج اظهار نمود: اغلب بار عاطفی و اقتصادی قابل توجهی به افراد مبتلا به این اختلالات و خانواده ­های آنها تحمیل می­ شود. مراقبت از کودکان با شکل شدید بیماری امکان دارد طاقت فرسا باشد، بخصوص در صورتیکه دسترسی به خدمات و حمایت ناکافی باشد، ازاین رو توانمندسازی مراقبان به صورت فزاینده ­ای بعنوان یکی از مؤلفه­ های مهم مراقبت از کودکان مبتلا به ASD شناخته می­ شود.

مورد تبعیض و نقض حقوق بشر قرار گرفتن افراد مبتلا به اوتیسم
به نقل از ایشان، از چالش­هایِ افراد مبتلا به اوتیسم این است که اغلب مورد تبعیض و نقض حقوق بشر قرار می­ گیرند، همچون محرومیت ناعادلانه از مراقبت­های بهداشتی، آموزشی و فرصت­های تعامل و مشارکت در جامعه خود؛ این افراد امکان دارد به سبب عواملی مانند عدم تحرک جسمی و تنظیمات غذایی ضعیف در معرض مبتلا شدن به بیماری­های مزمن غیرواگیر قرار بگیرند و بیشتر در معرض خشونت، صدمه و سوءاستفاده قرار گیرند. پژوهش­ها نشان داده که تقریباً دو سوم کودکان اوتیسم بین سنین ۶ تا ۱۵ سال مورد آزار و اذیت قرار می ­گیرند.
عضوشورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، با اشاره به اینکه در ماه می ۲۰۱۴، شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه ­ای با عنوان "تلاش­های همه جانبه و هماهنگ برای مدیریت اختلالات طیف اوتیسم (ASD)" تصویب کرد، که بیشتر از ۶۰ کشور از آن حمایت کردند، خاطرنشان کرد: در ماه می ۲۰۱۴، شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه­ ای با عنوان "تلاش­های همه جانبه و هماهنگ برای مدیریت اختلالات طیف اوتیسم (ASD)" تصویب کرد که بیشتر از ۶۰ کشور از آن حمایت کردند.
او همینطور این را هم اظهار داشت که این قطعنامه WHO را به همکاری با کشورها عضو برای تقویت ظرفیت­های ملی برای مقابله با ASD و سایر اختلالات رشد مکلف می­ کند. همینطور تلاش­های آنها بر کمک به افزایش تعهد دولت­ها و حمایت ­های بین المللی در مورد اوتیسم، عرضه راهنمایی در مورد ایجاد سیاست­ها و برنامه­ های عملیاتی که ASD را در قالب وسیع­ تری برطرف می­ کند، کمک به توسعه شواهد در مورد استراتژی­های مؤثر و مقیاس ­­هایی برای ارزیابی و درمان ASD و سایر اختلالات رشد و..... هم متمرکز است.
درتاج اعتقاد دارد که بر طبق این قطعنامه WHO، با مشورت متخصصان، انجمن والدین و سازمان­های جامعه مدنی، برنامه آموزش مهارت­های والدین کودکان مبتلا به ASD را گسترش داده است که هم اکنون تحت آزمایش میدانی قرار دارد.


ضرورت گسترش جهانی دانش اوتیسم

انگ و تبعیض؛ موانع اصلی تشخیص اوتیسم
رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، تصریح کرد: دانش جهانی در مورد اوتیسم باید گسترش یابد و اطلاعاتی در مورد اهمیت تشخیص زود هنگام عرضه شود. شیوع اوتیسم در تمام مناطق جهان رو به افزایش است. اوتیسم زنان و مردان را از هر نژاد در همه کشورها تحت تاثیر قرار می­ دهد، بخصوص تاثیر زیادی روی کودکان دارد و عدم درک آن تاثیر زیادی بر روی این افراد، خانواده ­ها و جوامع آنها دارد و دقیقاً بنابراین افزایش آگاهی از اوتیسم ضروری می باشد. مداخله زودهنگام بهترین فرصت را برای پشتیبانی از این افراد در طول عمر فراهم می­ کند.
درتاج در انتها خاطرنشان کرد: انگ و تبعیض همراه با افراد مبتلا به اختلالات عصبی، از موانع اساسی در تشخیص و درمان است و مساله ­ای که باید توسط سیاست­گذاران در کشورهای در حال توسعه حل شود. مداخلات برای افراد مبتلا به ASD و سایر اختلالات رشدی باید با اقدامات گسترده ­تری همراه باشد تا محیط­ های جسمی، روانی، اجتماعی آنها در دسترس­ تر، فراگیرتر و حمایت­ کننده ­تر باشد.
منبع:

1400/01/14
13:12:48
5.0 / 5
762
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان