رژه فراعنه در خیابان های قاهره

رژه فراعنه در خیابان های قاهره جوان بین: بقایای 22 فرعون مومیایی شده طی مراسمی ویژه موسوم به «رژه طلایی»، از خیابان های قاهره به «موزه ملی تمدن مصر» منتقل شد.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از دویچه وله انگلیسی، مقامات مصر روز گذشته (شنبه ۱۴ فروردین ۱۴۰۰) ۲۲ فرعون مومیایی شده را طی مراسم تشریفاتی بوسیله خیابان های قاهره، بین دو موزه جابه جا کردند.
در این مراسم که رژه طلایی فراعنه (Pharaohs' Golden Parade) نام داشت، ۱۸ پادشاه و ۴ مقام سلطنتی دیگر در مسیری ۷ کیلومتری از موزه مصر به موزه ملی تمدن مصر منتقل شدند. این مراسم بطور زنده از تلویزیون مصر پخش گردید.
به نقل از وزارت آثار باستانی مصر، بیشتر این مومیایی ها به دوران پادشاهی نوین مصر تعلق داشتند که از سال ۱۵۳۹ تا ۱۰۷۵ پیش از میلاد در مصر حاکم بود.
مومیایی ها در این مراسم رژه به ترتیب قدمت حرکت می کردند؛ قدیمی ترین آنها تائوی دوم معروف به تائوی شجاع که در سال ۱۶۰۰ پیش از میلاد بر جنوب مصر حکمرانی می کرد، در ارابه اول قرار داشت. رامسس نهم که در قرن دوازدهم پیش از میلاد فرمانروایی می کرد نیز آخرین نفر از صف فراعنه بود.
در این رژه نمادین، چهره های تاریخی مطرحی چون رامسس دوم یکی از معروفترین فراعنه مصر و ملکه حَتشـِپسوت نیز شرکت داشتند. حَتشـِپسوت به عنوان تنها فرعون مونث تاریخ، از ریش مصنوعی استفاده می کرد تا به سنت هایی که زنان را به در اختیار گرفتن نقش های ثانویه در سلسله مراتب سلطنتی محدود می کرد، غلبه کند.


پیش از برگزاری این مراسم، هر مومیایی در یک محفظه ویژه حامل گاز نیتروژن و تحت شرایطی که معمولا از مومیایی ها نگهداری می شود، قرار گرفت. این محفظه ها سپس داخل ماشین های مخصوصی قرار گرفتند که به سبک مصر باستان تزئین شده بودند. ارابه های طلایی مذکور نیز به ضربه گیر مجهز شده بودند تا اطمینان حاصل شود محموله های ارزشمندشان در این سفر ۴۰ دقیقه ای در خیابان های قاهره خسارتی نخواهند دید.منبع:

1400/01/15
23:57:06
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: زنان , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان