معنای گمشده زندگی خود را به چه صورت بیابیم؟

معنای گمشده زندگی خود را به چه صورت بیابیم؟ به گزارش جوان بین یک روانشناس با اشاره به شرایط پاندمی کووید 19، مطرح کرد: در وضعیت پاندمی کووید 19 که افراد گاهی معنای زندگی خودرا گم می کنند، یافتن ارزشهای زندگی و هدف گذاری بسیار کمک کننده است.


گوهر یسنا انزانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه اولین قدم هدف گذاری در زندگی کمک گرفتن از متخصصین در امتداد پیدا کردن "معنای زندگی" است، اظهار نمود: یافتن "معنا"ی زندگی از سه طریق ارزشهای تجربی نظیر شگفتی های طبیعت و موسیقی بی کلام، ارزشهای خلاقانه نظیر خلق یک اثر هنری، ارزشهای نگرشی مثل شجاعت و شوخ طبعی انجام می شود.
این روانشناس افزود: هر فرد برای رسیدن به اهداف ابتدا نیاز دارد به خودباوری برسد و بداند در برخورد با مشکلات زندگی لایق شاد بودن است، فکر و جسم خودرا بپذیرد و مسئولیت افکار و احساسات خودرا برعهده بگیرد و با احترام به خود برنامه ریزی درستی در زندگی انجام دهد.
وی با اعلان اینکه کسی می تواند در امتداد اهداف خود جلو برود که بداند چه چیزی او را خوشحال می کند، این را هم اظهار داشت که پاسخ به چهار سوال من چه توانمندی دارم، چه خاصیت مثبتی دارم، چه خاصیت منفی دارم و چه محدودیت هایی دارم و از جانب دیگران در چه زمینه هایی تایید و تشویق می شوم؛ می تواند در رسیدن به اهداف کمک نماید.
انزانی با اشاره به اهداف اقتصادی، فردی، شغلی، خانوادگی و... اظهار داشت: افراد باید اهداف خودرا طبقه بندی و در همان راستا گام هایی را تعیین و به پیش روند. همین طور سفارش می شود برنامه ریزی روزانه به شکلی باشد که تمامی اهداف تفریحی، معنوی، شغلی و تحصیلی و... در آن گنجانده شود.
بگفته این روانشناس مطابق با ماتریس "آیزنهاور"، اهداف زندگی به بخشهای اهداف مهم و فوری نظیر اهداف سلامت و تغذیه ای، اهداف مهم و غیر فوری نظیر اهداف شغلی و تحصیلی که منجر به رضایتمندی و خوشی پایدار می شوند و باید برای رسیدن به آنها زمان تعیین نماییم، اهداف غیر مهم و فوری نظیر پاسخ به پیامک و تماس تلفنی دیگران که برای رسیدن به اهداف اصلی به ما کمک نمی کنند اما به توجه فوری نیاز دارند، اهداف غیر مهم و غیر فوری نظیر حضور در شبکه های اجتماعی تقسیم می شود.
وی معتقد می باشد که ابتدا باید کارهای خودرا فهرست کرده و مطابق با ماتریس آیزنهاور آنها را دسته بندی، برایشان زمان تعیین نماییم و گام هایی در راستا رسیدن به آنها برداریم. همین طور تعیین اهداف جزئی و حرکت گام به گام به سمت اهداف بسیار مهمست چونکه تعیین اهداف کلی منجر به خستگی در رسیدن به آنها می شود.
انزانی افزود: برای رسیدن آسان تر به اهداف بهتر است از راهنماها و افرادی که آن مسیر را قبلا طی کرده اند کمک بگیریم. همین طور یادگیری و شرکت در کلاسهای خودشناسی و... نیز به ما کمک می نماید، از طرف دیگر باید توجه داشته باشیم که معمولا هنگام شروع حرکت به سمت اهداف ترسها بر ما غلبه می کنند و افراد از طرد شدن، مورد قضاوت قرار گرفتن و شکست خوردن می ترسند که در این صورت کمک گرفتن از راهنماها می تواند کارگشا باشد.
این روانشناس معتقد می باشد که شخصیت هر فردی منحصر به فرد است و توانمندی خاصی دارد. تاکید می شود افراد از سنین پایین استعدادیابی شوند چونکه اگر کسی بتواند استعدادها و نقاط قوت و ضعف خودرا بیابد و مهارت های اجتماعی نظیر رفتار جرات مند، همدلی، خودآگاهی و کنترل خشم و... را بیاموزد می تواند استعدادهای خودرا به سرانجام برساند.
بگفته وی فرزندان تحت تاثیر خانواده ها هستند و امکان دارد بصورت ناخواسته خانواده ها آرزوی تحقق نیافته خودرا بر روی فرزندان فرافکن کنند. بدین جهت در چنین شرایطی فرزندان ما نمی دانند هدفشان در زندگی چیست. گاها برای پیدا کردن اهداف زندگی گرفتار روانشناسان زرد می شوند و اهداف غیر اصولی که این روانشناسان به آنها دیکته می کنند را در پی می گیرند. بدین جهت پیدا کردن معنای زندگی و رسیدن به اهداف زندگی بسیار مهم می باشد.
انزانی سفارش کرد: اهداف را باید نوشت تا اینطور ذهن خالی شود و خطای ذهنی کاهش پیدا کند. اهداف باید عینی و قابل وصول، جزئی و مثبت باشند. افراد حتما باید در امتداد رسیدن به اهداف برنامه ریزی کنند که در این راستا یادگیری مهارت های زندگی و حل مسئله بسیار می تواند کمک کننده باشد.
این روانشناس در آخر اظهار داشت: بعد از برنامه ریزی اهداف باید در زمان های خلوت سوال هایی از خود بپرسیم تا خودرا نسبت به گذشته بررسی نماییم. سوالاتی نظیر من که بودم و الان که هستم و که می خواهم بشوم؟، همچون این سوال ها هستند. باید دقت نماییم علت این تغییرات نسبت به گذشته ما چه بوده است. آیا کتابی خوانده ایم و کلاسی رفته که تغییر کرده ایم و الان برای ادامه دادن این مسیر باید از کدام راهنماها کمک بگیریم؟. سپس احساس خودرا ارزیابی نماییم، صبور باشبم و گذشته خودرا رها نماییم.

منبع:

1400/01/24
20:51:21
5.0 / 5
575
تگهای خبر: اقتصاد , خانواده , سلامت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان