صدای باردیگر ناقوس ساعت گلستان تا تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات گردشگری

صدای باردیگر ناقوس ساعت گلستان تا تمدید مهلت بازپرداخت تسهیلات گردشگری ساعت شمس العماره کاخ گلستان مجدد تعمیرشده و صدای زنگ ناقوسش به صدا درآمد. خبر دیگر این که صاحبان تاسیسات گردشگری لطمه دیده از کرونا، فرصت پرداخت تسهیلاتشان تمدید گردید.


به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا، بیش از ۱۵۰ سال پیش عمارت شمس العماره به دستور ناصرالدین شاه قاجار در مجموعه کاخ گلستان ساخته شد.
عمارتی ۳۵متری که بلندترین ساختمان آن دوران پایتخت بود و قبل از برج میلاد و برج آزادی و سردر باغ ملی، نماد شهر تهران به حساب می آمد.
گفتنی است که از سویی دیگر در تاریخ نقل شده که اولین تلگراف ایران را ناصرالدین شاه از بالای شمس العماره به مسجد سپهسالار ارسال و نیز موردی مهم تر این بود که اولین ساعت عمومی پایتخت بر بلندای این عمارت نصب شد؛ ساعتی که در آن روزگار تنها راه اطلاع پایتخت نشین ها از زمان بود و اگر روزی خراب می شد، زمان خواب و خوراک و قرار و مدارهای مردم به هم می ریخت.
جریان این ساعت در تاریخ اینگونه بیان شده است که ناصرالدین شاه عاشق ساعت بود و بدین جهت در روزگار حکومتش به هر کشوری که پا می گذاشت ساعت هدیه می گرفت و تحفه ای نیز از انگلستان به کشورمان آورد. اکنون حدود ۳۰ عدد ساعت در کاخ گلستان نگهداری می شوند که بیشتر آنها به این شاه قاجاری پیشکش شده است.
هدیه ملکه بریتانیا، ساعتی دوطرفه ای است که از حدود ۱۵۰ سال پیش بر بالای عمارت شمس العماره نصب گردید و به شکلی بود که صدای بسیار بلندی داشت و هر بار در گردش خواب وخوراک را از کاخ نشینان و حتی مردمان شهر تهران می ربود.
از این رو ناصرالدین شاه دستور داد تا صدای آن کم شود ولی با دستکاری ساعت به دست نابلدان، دیگر آن صدا برای همیشه خاموش شد.
با این توصیف ساعت همچنان تا اختتام حکومت قاجار کار می کرد که با به انتها رسیدن حکومت قاجاری و روی کار آمدن پهلوی ها، عمر این ساعت هم حدودا به سر آمد. ساعت شمس العماره قریب به ۹۰ سال، ساعت ۶: ۱۰ دقیقه روزی از روزهای سال ۱۳۰۴ را نشان دهد.
پس از آن در سالهای ۱۳۸۹، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ مجدد تعمیر این ساعت در باب عالی انجام شد و چند صباحی نیز فعال بود اما بعد از چندی از مدار خارج و باردیگر از حرکت بازماند.
اما زنگ ناقوس ساعت ملکه ویکتوریای انگلیس بعد از چند سال خاموشی از فراز عمارت عالی شمش العماره کاخ گلستان تهران به گوش رسید.


مهلت بازپرداخت تسهیلات بانکی فعالان گردشگری ۶ ماه دیگر تمدید شد
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در توئیتی از تمدید ۶ ماهه مهلت بازپرداخت تسهیلات بانکی کرونا برای فعالان گردشگری تا اختتام شهریورماه ۱۴۰۰ آگاهی داد.
مونسان در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: فعالان گردشگری سال سختی را پشت سر گذاشته اند. در این دوران، تلاش ما در وزارت تسهیل فعالیت و بهبود وضعیت این عزیزان بوده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد: طی یک سال قبل بازپرداخت تسهیلات بانکی کرونا امهال شده بود و حالا این امر، با پیگیری همکارانم در معاونت گردشگری برای ۶ ماه دیگر تمدید شده است.
توافق وزارت میراث فرهنگی و دیوان عدالت اداری در پروسه ثبت آثار ملی
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: بر طبق مذاکرات اخیر با قضات و معاونان دیوان عدالت اداری توافق های خوبی درباب پروسه ثبت آثار ملی با دیوان عدالت اداری انجام شده است.
طالبیان در دیدار با معاونان میراث فرهنگی استان­ ها و مسئولان ثبت آثار ادارات کل استانی که با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل ثبت آثار و کارشناسان ستادی حوزه ثبت آثار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مذاکرات انجام شده با قضات و معاونان دیوان عدالت اداری را تشریح نمود.
وی درباب توافق های انجام شده با دیوان عدالت اداری عنوان کرد: همچون موارد مورد توافق با دیوان عدالت اداری می توان به رعایت پروسه تعریف شده در دستورالعمل ابلاغی به شماره ۲۲۰۸۹/۹۸۲۱۰۰ مورخ ۱۳۹۸/۷/۹ از طرف وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباب ثبت آثار ملی اشاره نمود که در اجرای این دستورالعمل، فرایندی برای رسیدگی به اعتراض مالکان به ثبت اثر تعریف شده ­است.


مدیر پایگاه میراث جهانی: موزه دیرینه شناسی بم راه اندازی می شود
محسن قاسمی مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم اظهار داشت: موزه تاریخ و دیرینه شناسی این شهر تاریخی با همکاری شهرداری و شورای شهر امسال راه اندازی خواهد شد. با راه اندازی موزه تاریخ در شهر بم محل مناسبی برای علاقمندان به حوزه تاریخ و دیرینه شناسی ایجاد می شود.
وی با اشاره به بازبینی طرح جامع مدیریت منظر فرهنگی بم برای حفظ باغ شهر این شهرستان اشاره کرد: این پروژه در قالب همکاری با پروژه طرح تفصیلی بم تا آخر سال ۱۴۰۰ انجام می شود.
مدیر پایگاه میراث جهانی و منظر فرهنگی بم بیان کرد: سال قبل به سبب شیوع ویروس کرونا موزه ها و اماکن تاریخی این استان همچون ارگ تاریخی بم تعطیل بود و این اتفاق فرصتی برای مرمت و بازسازی بخش های مختلف این بنای تاریخی فراهم آورد.
وی افزود: مرمت اصطبل حکومتی، یخدان، خانه میراکبر و سیستانی، مجموعه عمارت دروازه دوم، برج کلاه فرنگی و همین طور ساماندهی کمپ اقامتی، ایجاد سامانه حفاظت الکترونیک و پایش تصویری همچون اقدامات انجام شده در ارگ تاریخی بم طی سال قبل شمرده می شود.
مرمت و بازسازی دیوار جنوبی معبد آناهیتای کنگاور شروع شد
مرتضی گراوند مدیر پایگاه ملی معبد آناهیتای کنگاور از شروع مرمت و بازسازی دیوار جنوبی این سازه سنگی بعد از سال ها انتظار آگاهی داد.
گراوند اضافه کرد: پس از پیگیری ها و کوشش های مکرر و جلسات مختلف با مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان و امور پایگاه های کشور و بازدید معاون دفتر امور پایگاه های وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی از معبد آناهیتا، مجوز مرمت و بازسازی دیوار جبهه جنوبی و جنوب غربی برمبنای داشته های موجود صادر شد.
وی با اعلان اینکه ابتدا برای این کار از سنگ های موجود بنا در مرمت دیواره جبهه جنوبی استفاده می شود، توضیح داد: با قرارگیری سنگ های موجود بنا در محل اصلی خود، جانمایی سنگ های مفقود شده نیز شناسایی خواهد شد.


ثبت ملی ۶هزار و ۳۲۶ اثر فرهنگی تاریخی در دولت تدبیر و امید
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور با اعلان اینکه تا کنون ۳۸هزار و ۷۱۱ اثر در قالب آثار منقول، غیرمنقول، طبیعی و ناملموس در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است، اظهار داشت: از این تعداد هزار و ۸۲۲ اثر در دولت یازدهم و ۴هزار و ۵۰۴ اثر در دولت دوازدهم ثبت شده است.
طالبیان درباره برنامه معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه ثبت آثار فرهنگی تاریخی اظهار داشت: در این دوره فرایندهای اجرائی ثبت و تعیین حریم را بازنگری و اصلاح کردیم. به همین دلیل دستورالعمل های اجرائی در رابطه با حوزه ثبت و حریم بروزرسانی و به ابلاغ گردیده است.
۲ اثر تاریخی در سرپل ذهاب مرمت و بازسازی می شود
نورالدین فرزادی پور فرماندار سرپل ذهاب اظهار داشت: ۲ اثر تاریخی و باستانی در این شهرستان و راه دسترسی به آنها برای رونق بخشی به گردشگری و حفاظت از هویت و میراث گذشتگان، مرمت و بازسازی می شود.
فرزادی پور با تاکید بر شتاب بخشی در عملیات تعمیر و مرمت این آثار، اضافه کرد: این آثار تاریخی شامل اثر «آنوبانی نی» و بهسازی مسیر راه دسترسی «دکان داوود» است.
وی گفت: نقش برجسته «آنوبانی نی» متعلق به یکی از چهار عنصر قومی زاگرس نشین در هزاره سوم قبل از میلاد به نام لولوبیان است که قبل از آریایی ها در این محل سکونت داشتند و بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
وی اظهار داشت: «دکان داوود» نیز مقبره ای سنگی مربوط به دوره مادها در شهرستان سرپل ذهاب در بخش قلعه شاهین روستای «کل داوود» واقع شده و بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
باغ و عمارت قوامی نیشابور در لیست آثار ملی ثبت شد
محمد اسماعیل اعتمادی رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور اظهار داشت: باغ و عمارت تاریخی قوامی که در مجاورت باغ امین الاسلامی قراردارد به شماره ۱۳۷ در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.
اعتمادی اضافه کرد: این باغ و عمارت زیبا که متعلق به خاندان قوامی است دارای فضاهای گوناگون همچون عمارت مرکزی با نمای زیبای آجری و گچبری ها و نقاشی های زیبا در زیر سقفهای اتاقها و تالار است. همین طور ساختمانهای محل اسکان خدمه و کارگران در ضلع شمال غربی باغ با مصالح خشت و گل قرار داشته که حالا مخروبه شده اند.
وی افزود: همین طور رشته قناتی از داخل باغ عبور می کرده که آب مورد نیاز قسمتی از فضای سبز و درختان باغ نیز از همین قنات تامین می شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیشابور اظهار داشت: متاسفانه بعد از درگذشت مالک اصلی باغ، این باغ زیبا به حال خود رها و به سبب عدم نگهداری، قسمتی از عمارت مرکزی باغ به شدت تخریب شده است و برخی از درختان باغ نیز به سبب عدم آبیاری خشک گردیده و از بین رفته اند.
اعتمادی اضافه کرد: با ثبت باغ قوامی در لیست آثار ملی و مذاکراتی که میراث فرهنگی، شورای اسلامی شهر و شهرداری با ورثه قوامی خواهند داشت این اثر تاریخی به زودی تعیین تکلیف گردیده و با ورود سرمایه گذار بخش خصوصی یا تحویل آن به شهرداری، به یکی از جاذبه های گردشگری و فرهنگی نیشابور تبدیل می شود.
همه گیری کرونا تورهای موتورسواری را متوقف کرد
سعید باقری رئیس کلوپ موتورسواران کانون جهانگردی و اتوموبیل رانی وزارت میراث فرهنگی، هدف اصلی کلوپ را ساماندهی تور موتورسواری در کشور عنوان نمود و درباره چرایی برگزار نشدن این تورها، اظهار داشت: اهمیت شرایط مناسب آب و هوایی، شدت همه گیری کرونا و محدودیت های ناشی از آن، سبب شده تا این تورها کم یا متوقف شوند.
باقری با اشاره به اینکه هدف اصلی کلوپ، ساماندهی تور موتورسواری در کشور است، اظهار داشت: دلیل انتخاب مبدا و مقصد در رابطه با حوزه گردشگری در تورهای موتورسواری، مانند کاخ نیاوران، گلستان، مرقد امام خمینی (ره)، برج میلاد برای معرفی این اماکن به مردم و ترویج صنعت گردشگری است.
وی درباب چرایی دلیل کم برگزار شدن این تورها، اظهار داشت: اهمیت شرایط مناسب آب و هوایی، شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ناشی از آن، سبب شده تعداد این تورها کم شود؛ در غیر این صورت می توانستیم ماهیانه سه تور موتورسیکلت برگزار نماییم.


حضور ۲۸ شرکت ایرانی در نمایشگاه مجازی بین المللی گردشگری برلین
ظرفیت های گردشگری و جاذبه های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و زیارتی ایران با حضور ۲۸ دفتر خدمات مسافرتی، شرکت گردشگری و جامعه تورگردانان در نمایشگاه مجازی بین المللی توریسم و جهانگردی برلین (ITB) معرفی گردید.
نمایشگاه بین المللی گردشگری برلین مشهور به ITB از ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۹ بصورت مجازی و با حضور ۱۸۵ کشور کار خودرا شروع کرد. این نمایشگاه سال قبل با همه گیری ویروس کرونا برگزار نشد و امسال نیز بصورت مجازی نخستین تجربه خودرا کسب نمود.
جمهوری اسلامی ایران با یک سالن اختصاصی در فضای مجازی امیدوار است به زودی به روزهای پررونق گردشگری برگردد. گردشگری ایران از سال قبل تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا همانند کشورهای دیگر با افت شدیدی در صنعت گردشگری روبه رو شده است.


۱۴۴ هزار اشتغال و ۱۸۱هزار مجوز فعالیت
صنایع دستی و هنرهای سنتی، حوزه ای وسیع است که بیش از نیم میلیون هنرمند و صنعتگر را در برمی گیرد و معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در عرصه تولید با اعطای ۱۸۱ هزار و ۷۹۵ مجوز صنایع دستی در سه بخش انفرادی، گروهی و مشاغل خانگی برای ۱۴۴ هزار و ۷۶۲ نفر شغل از محل مجوزهای تولید صنایع دستی و با پرداخت ۲۳۵ میلیارد تومان تسهیلات از محل مجوزهای مشاغل خانگی، ۳۳ هزار و ۹۷۲ شغل به وجود آورده است.
پویا محمودیان درباره اعطای تسهیلات اشتغال زا به فعالان صنایع دستی می گوید: بیش از ۶۶ میلیارد تومان تسهیلات از محل کمک های فنی و اعتباری به ذی نفعان صنایع دستی پرداخت شده است، در زمینه تسهیلات روستایی هم بیش از ۲۵۶ میلیارد تومان از محل تسهیلات روستایی به حوزه صنایع دستی پرداخت و از پرداخت این میزان تسهیلات، ۱۹ هزار و ۲۶۵ فرصت شغلی به وجود آمده است. بیش از ۹ میلیارد تومان نیز تسهیلات از محل اشتغال فراگیر اختصاص پیدا کرد که منجر به ایجاد ۵۰۷ فرصت شغلی شد.


1400/01/27
22:04:44
5.0 / 5
779
تگهای خبر: تسهیلات , جامعه , خدمات , شاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان