سختتر شدن سقط درمانی با طرح جوانی جمعیت

سختتر شدن سقط درمانی با طرح جوانی جمعیت به گزارش جوان بین معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به «طرح جوانی جمعیت» و موضوع سقط درمانی می گوید: در ماده ۵۳ و ۵۶ این طرح غربالگری حذف نشده است و مسئولین این کمیسیون هم ادعا دارند که غربالگری حذف نشده، اما باتوجه به اینکه فرایند غربالگری طولانی و فرایند آن سخت تر شده است ما پیشبینی می نماییم که تعداد مراجعین به غربالگری کاهش یابد؛ یعنی از طرفی سازمان بهزیستی طی این چند سال تلاش می کرد که غربالگری افزایش یابد اما این طرح باعث می شود که انگیزه مراجعین ما برای غربالگری کمتر شود.


افروز صفاری فرد در گفتگو با ایسنا، با بیان اینکه برنامه های ژنتیک و مشاوره ژنتیک از سال ۱۳۷۶ شروع شد، اما از سال ۱۳۹۲ با پشتوانه خوبی آغاز به کار کرد، اظهار داشت: در این برنامه، سازمان بهزیستی خانواده ها را (خانواده هایی که دارای فرد معلول در خانواده هستند، خانواده ای که مادر دارای سن بالایی است و یا خانواده ای که دارای فرزند معلول است و از اینکه فرزند معلول دیگری داشته باشد نگران است) به مسائل اختلالات ژنتیکی آگاه و سفارش می کند که غربالگری تا چه میزان می تواند به آنها کمک نماید. به همین لحاظ به آنها مشاوره داده می شود و در صورتیکه مشخص شود که اختلالات ژنتیکی در جنین وجود دارد که منجر به معلولیت می شود برای سقط درمانی به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود.


دریافت حکم شرعی برای سقط مشروط جنین در برنامه ششم
صفاری فرد ضمن اشاره به اینکه ماده ۷۵ برنامه ششم غربالگری را برای ازدواج اجبار کرده بود اما متولی آن وزارت بهداشت بود که می توانست به مراکز مشاوره بهزیستی هم ارجاع کنند، اما هیچ ارجاعی از وزارت بهداشت به سازمان بهزیستی انجام نشد اظهار داشت: همینطور قرار بود اعتبار این برنامه هم توسط دولت تامین گردد که اعتبار آن هم تأمین نشد؛ بحث شرعی آن هم تایید شده بود و از سال ۹۲ انجام می شد.
وی اضافه کرد: از سال ۹۲ از نظر شرعی این فتوا داده شد که تا پیش از دمیده شدن روح در بدن جنین، به شرط اینکه اختلال تشخیص داده شود و پزشکی قانونی تایید کند، میتوان سقط رخ دهد.
معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور درباره نحوه تأمین اعتبار اجرای برنامه غربالگری بیان نمود: اعتبار این برنامه همان اعتبار برنامه مشاوره ژنتیک بوده است؛ انجام آزمایشات ژنتیک بسیار هزینه بالایی دارد. هم اکنون حدود ۲۸۴ مرکز مشاوره ژنتیک داریم که مشاوره های ژنتیک را انجام و برحسب تشخیص، خانواده ها را برای انجام آزمایشات ارجاع می دهند.


هزینه 14 میلیونی آزمایش ژنتیک هول اگزوم/پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیک مددجویان


صفاری فرد با اشاره به اینکه انجام آزمایشات ژنتیک هزینه بالایی دارد، اظهار داشت: به صورت مثال یک آزمایش هول اگزوم که در اغلب اوقات هم موردنیاز است وزارت بهداشت تعرفه آنرا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان مشخص کرده بود اما هیچ آزمایشگاهی در سال ۹۹ با این رقم کار نکرد چونکه باید هزینه ها را با دلار تأمین کنند و تعداد کثیری از آزمایشات در خارج از کشور صورت گیرد. حتی تا ۱۴ میلیون هم در بعضی از استان ها این آزمایش انجام می شد و این هزینه بالایی است و خیلی از خانواده ها امکان پرداخت آنرا ندارند. بر همین مبنا کل هزینه مددجویان زیر پوشش سازمان بهزیستی توسط سازمان تأمین می شود و سایر مددجویان برحسب وضعیت اقتصادی و بررسی ها بخشی از هزینه هایشان (به شرط نیازمند بودن خانواده) تأمین می شود.


تبعات متولد شدن فرزند معلول و کوشش برای پیشگیری از این تولدها

معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور افزود: در این حوزه برای انجام مشاوره های ژنتیک پزشکان آموزش های لازم را می بینند و گواهی مربوطه را از سازمان بهزیستی دریافت می کنند و سپس اجازه فعالیت دارند. در عین حال ما برنامه های غربالگری برای افراد جوان هم داریم که این برنامه ها تابحال در سطح آموزش و پرورش انجام می شده و در سال ۹۹ به علت اینکه کلاس ها حضوری نبوده این کار انجام نشد اما تلاش مان را می نماییم که از به دنیا آمدن فرد معلول جلوگیری نماییم. چونکه تبعات زیادی دارد؛ بار اقتصادی و بار اجتماعی به همراه دارد و در خیلی از موارد باعث از هم پاشیدن خانواده ها می شود و میتوان با آموزش ها و مشاوره ها از تمامی این موارد پیشگیری کرد.


پیشگیری از تولد ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ نوزاد معلول در سال

وی با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تابحال حدود ۷۶۰۰ مورد را به پزشکی قانونی برای سقط ارجاع دادیم، اضافه کرد: به عبارتی سالانه بین ۹۰۰ تا ۱۴۰۰ مورد به پزشکی قانونی ارجاع شدند و از تولد جنین دارای اختلالات ژنتیکی پیشگیری شده است.


کمک به افزایش جمعیت با غربالگری

البته از طرفی دیگر معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور اعتقاد دارد که برنامه غربالگری تبعات مختلفی دارد، اینکه به نحوی به فرزندآوری کمک می شود چونکه خیلی از خانواده ها به علت نگرانی از داشتن فرزند معلول از فرزندآوری خودداری می کنند. در واقع انجام این امور به تولد نوزاد و افزایش جمعیت کمک می نماید. در ضمن برنامه های غربالگری سازمان بهزیستی الزامی نیست و با تمایل خانواده انجام می شود، اما تلاش می نماییم تا آنقدر خانواده ها را آگاه نماییم تا خودشان به مشاوره ژنتیک روی بیاورند.


سخت تر شدن فرایند غربالگری با «طرح جوانی جمعیت»

صفاری فرد در ادامه این گفتگو به «طرح جوانی جمعیت» و مبحث سقط درمانی اشاره نمود و اضافه کرد: در ماده ۵۳ و ۵۶ این طرح غربالگری حذف نشده است و مسئولین این کمیسیون هم ادعا دارند که غربالگری حذف نشده، اما باتوجه به اینکه فرایند غربالگری طولانی و فرایند آن سخت تر شده است ما پیشبینی می نماییم که مراجعین به غربالگری کاهش یابد؛ یعنی از طرفی سازمان بهزیستی طی این چند سال تلاش می کرد که غربالگری افزایش یابد اما این طرح باعث می شود که انگیزه مراجعین ما برای غربالگری کمتر شود.


کمیسیون جوانی جمعیت از متولیان معلولان نظرخواهی نکرد

اعتراض وزیر رفاه به دو مواد طرح جوانی جمعیت

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: زمانی که کمیسیون جوانی جمعیت این طرح را تصویب می کرد، قاعدتا باید از سازمان هایی مانند سازمان بهزیستی که متولیان معلولان است و وزارت بهداشت، سمن های فعال، انجمن های ژنتیک و بنیاد ژنتیک نظرخواهی می کرد، اما نه از ما آمار عملکردی خواستند و نه از سازمان بهزیستی نظر کارشناسی خواسته شد. این طرح نوشته شد، بعد از آنکه طرح به مجلس ارسال شد، نمایندگان مجلس هم هیچ نظرخواهی از سازمان های متولی نکردند. حالا این طرح به شورای نگهبان رسیده و مقرر است طرح جوانی جمعیت برای ۷ سال تصویب شود؛ اما مکاتبه ای از جانب وزیر رفاه با شورای نگهبان در خصوص اعتراض به ماده ۵۳ و ۵۶ که در ارتباط با غربالگری است، صورت گرفته است.


حذف غربالگری به صورت واضح در طرح جوانی جمعیت بیان نشده اما طولانی شدن فرایند برای سقط درمانی مشکلاتی ایجاد خواهد نمود

معاون جلوگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به اینکه حذف غربالگری به صورت واضح و مشخص در طرح گفته نشده است اما به قدری فرایند مبحث سخت و طولانی خواهد شد که عملا سقط درمانی به مشکل می خورد، اظهار داشت: خیلی از خانواده ها به زمان نیاز دارند تا برای سقط درمانی تصمیم بگیرند و پس از اینکه تصمیم بگیرند و بخواهند در فرایند این مورد وارد شوند، به نظر ما گرفتار مشکل خواهیم شد.


بهزیستی جوانی جمعیت را تشویق می کند

تبعات سالمندی جمعیت دامن بهزیستی را هم می گیرد اما...


وی اضافه کرد: سازمان بهزیستی هم مانند تمام سازمان های دیگر متوجه این است که جمعیت جوان رو به کاهش است. سالمندان و مشکلاتی که به تبع سالمندی جامعه با آن روبه رو خواهد شد یکی از اشکالات سازمان بهزیستی خواهد بود و ما این پیشبینی را می نماییم که تا چند سال آینده با عنایت به پیر شدن جمعیت ایران امکان دارد چه مشکلاتی ایجاد شود، اما شاید خیلی از ارگان ها و سازمان هایی که باید به صورت کلان به آن بپردازند هنوز این مورد را جدی نگرفته اند، اما سازمان بهزیستی این درک را دارد؛ به همین لحاظ با جوان شدن جمعیت نه تنها مخالفتی ندارد بلکه این اتفاق را تشویق می کند، اما جمعیت جوان سالم باشد، نه جمعیت جوانی که خودش بار اقتصادی و اجتماعی داشته و یک صدمه اجتماعی باشد.
منبع:

1400/01/30
14:31:22
5.0 / 5
641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان