ابتكار:

8400 زن طی دولت دوازدهم وارد عرصه مدیریت شدند

8400 زن طی دولت دوازدهم وارد عرصه مدیریت شدند جوان بین: معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، اظهار داشت: ۸۴۰۰ زن طی چهار سال دولت دوازدهم وارد عرصه مدیریت شدند و شاخص حضور زنان در عرصه مدیریت از پنج درصد به ۲۶ درصد در دولت دوازدهم رسیده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در نشست "تبیین سیاست ها و اقدامات دولت در مبحث عدالت جنسیتی"، اظهار نمود: هم اکنون ۲۶ درصد از مدیران دولت را زنان می سازند و باوجود تصور برخی، این مدیران شامل مدیران مدارس دخترانه نیستند. هم اکنون ۹۶ معاون وزیر زن و هم تراز آن، ۱۶ معاون استاندار و حدود ۵۲ زن بخشدار و حتی سفیر زن داریم.
وی افزود: تصور می کنم رئیس جمهوری تا حد زیادی به وعده های خود در زمینه مشارکت زنان در مدیریت و استفاده از تفکرات زنان در مدیریت عمل کرده اند. نگاه های محدود کننده کماکان وجود دارد.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اضافه کرد: با مصوبه شورایعالی اداری در سال ۹۶ و با نظر و حمایت رئیس جمهوری مقرر شد که ۳۰ درصد از مناصب مدیریتی دولت دوازهم در اختیار زنان توانمند قرار گیرد. فردی با پیشینه فکری و طیفی خاص در دیوان عدالت اداری ضد این مصوبه تحت عنوان "تبعیض" شکایت نمود. هرچند خیلی تغییری در اصل مبحث به وجود نیامد چونکه این قانون سه سال اجرا شد و زنان وارد عرصه مدیریت شدند.
ابتکار خاطرنشان کرد: رئیس جمهوری بارها تاکید نمودند که انتظار دارند وزرا معاون زن منصوب کنند و واقعا این اتفاق در خیلی از وزارت خانه ها رخ داده است و گاها برخی وزرا دو معاون زن دارند. هم اکنون حدود ۴۱ درصد از کارکنان دولت زنان هستند درحالی که در ابتدای دولت یازدهم این مهم تنها پنج درصد بود.
ابتکار سقف های شیشه ای و مسائل فرهنگی را مهم ترین مانع بر سر راه افزایش حضور زنان در عرصه مدیریت دانست و اضافه کرد: بعد از چند سال همچنان تنها شش درصد از نمایندگان مجلس را زنان می سازند. در بحث مدیریت زنان حتی برخی در ابتدا استنادهایی از فرمایشات مقام معظم رهبری می آورند و این در شرایطی است که ایشان در آخرین پیام خود برای کنگره لشکر فرشتگان به دستاوردهای چشم گیر زنان ایرانی در عرصه های فرهنگی، علمی و مدیریتی اشاره کردند و این مهم سبب مباهات ما است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اضافه کرد: تلاش معاونت بر این بود که تمام اقداماتش مبتنی بر یک پژوهش، پیمایش و یا سند پشتیبان باشد. اگر بخواهیم دو هدف کلان و اصلی برای معاونت زنان ترسیم نماییم یکی "تحقق عدالت جنسیتی" و دیگری "تحکیم خانواده" است. و تدوین شاخصهای عدالت جنسیتی و شاخصهای خانواده همچون اولین اقدامات فرابخشی و علمی معاونت زنان بود.
وی ادامه داد: این شاخص ها با همکاری دستگاه ها و دانشگاه ها تنظیم و در ستاد ملی زن و خانواده که ستادی فرا قوه ای است تصویب و ابلاغ گردید. این شاخص ها ملاک سنجش عدالت جنسیتی و خانواده کشور هستند. عدالت جنسیتی نگاه برنامه ای به ارتقاء و بهبود وضعیت زنان دارد. ما از کارهای مناسبتی و موردی به کارهای مبتنی بر برنامه و نتیجه محور حرکت کردیم.
ابتکار با اشاره به اینکه بعد از تدوین شاخص ها با همکاری مرکز آمار به شناسنامه شاخصهای عدالت جنسیتی تبدیل شدند، خاطرنشان کرد: این کار علمی و آماری برای اولین بار در بحث شاخصهای عدالت جنسیتی انجام می شود. سیاست معاونت سیاست شفاف سازی است و تمامی این اقدامات و کتاب و شناسنامه شاخصهای عدالت جنسیتی بر روی پرتال معاونت قرار دارد.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری افزود: از یک سال و نیم قبل تا کنون هر استان برنامه نتیجه محوری دارد که می تواند بر همان اساس بودجه دریافت کند. این برنامه ها مشخصا در هر استان و با عنایت به فرهنگ، مسائل اجتماعی و... هر استان تدوین شده اند. سازمان های مردم نهاد در جلب مشارکت مردم و رصد و پایش این شاخص ها بسیار نقش کلیدی دارند. در این راستا با ۲۷۰۰ سازمان مردم نهادی که برایشان دوره تخصصی برگزاری کردیم همکاری کردیم.
ابتکار افزود: معاونت حدود ۲۲۵ موافقتنامه اجرا شده با دستگاههای مختلف دارد. برای مثال با همکاری وزارت علوم برنامه کمند (طرح توانمند سازی دانشجویان دختر برای ورود به بازار کار) را در ۱۵ استان اجرا کرد. همینطور برای توان افزایی زنان سرپرست خانوار هم طرح های متفاوتی اجرا کردیم.
وی ادامه داد: تلاش ما در بحث عدالت جنسیتی جاری سازی و تحقق آن در ابعاد مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می باشد. برای تحقق عدالت جنسیتی یک دستگاه به تنهایی نمی تواند در تمام محافل فرهنگی و رسانه ای و... نقش آفرینی کند و ازاین رو تلاشهایمان به صورت ملی و فراگیر بود.
ابتکار با تکیه بر اینکه مفهوم عدالت جنسیتی برگرفته از مفاهیم قرآنی است، خاطرنشان کرد: شاخصهای عدالت جنسیتی تدوین شده بر گرفته از تعالیم قرآن و تجربه اندیشمندان کشور و بومی و برگرفته از فرهنگ بومی ما است اما امکان دارد خیلی از آنها با استانداردهای جهانی همگرای داشته باشد که امری طبیعی است چونکه در عین حال که ما در ایران هستیم و به شاخصهای بومی توجه کردیم، همینطور شهروندان جهانی هستیم و از تجربه جهانی برای این کار استفاده کردیم.
در بخش دیگر این نشست، سوسن باستانی _معاون بررسی های راهبردی معاونت زنان_ اظهار نمود: ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه صراحتا به عدالت جنسیتی تاکید دارد. این معاونت جلسات بسیار زیادی با صاحب نظران حوزه زنان و مسئولین دستگاه ها برای رسیدن به یک تعریف واحد از "عدالت جنسیتی" برگزار کرد که نهایتا قوه قضاییه تعریفی عرضه و بر سر آن توافق شد.
باستانی با اشاره به اینکه تعریف عرضه شده شاخصهای عدالت جنسیتی "برابری در بهره مندی از فعالیت ها و برابری حق انتخاب مبتنی بر موازین اسلامی" است، اظهار داشت: تاکید ما در تدوین شاخص ها بر این بود که بر روی داده های موجود در نظام آماری متمرکز شویم. در این راستا ۱۸ جلسه با حضور نمایندگان تام الاختیار دستگاههای عضو ستاد ملی زن و خانواده برگزار کردیم که نهایتا این مولفه ها در هشت محور، ۲۵ مکلفه و ۱۷۸ شاخص تدوین شد.
زهرا جواهریان _معاون برنانه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری_ هم در بخش دیگر این برنامه اظهار نمود: رصد و پایش شاخصهای عدالت جنسیتی با عنایت به آئین نامه ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه به معاونت امور زنان واگذار شده است. برای ایجاد تغییر و تقویت شاخصهای عدالت جنسیتی احتیاج به تقویت برنامه ها و یا ایجاد تعییراتی در برنامه ها داشتیم و ازاین رو این برنامه ها باید رصد و پایش می شدند.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا، یک برنامه مکان محور، نتیجه محور و با عنایت به شرایط هر استان در تمام استان ها تدوین شد. در شورای برنامه ریزی خود استان به تصویب رسید و تمام مدیران شورای برنامه ریزی استان ها آنرا تایید کردند و ازاین رو لازم الاجرا است. این شاخص ها در سامانه رصد و پایش ثبت شدند.
جواهریان اضافه کرد: برای هر کدام از شاخص ها برنامه ریزی شده است و فعالیت مشخصی تعریف شده است که دستگاههای اجرایی انجام می دهند و تغییرات را در سامانه ثبت می کنند. سامانه رصد و پایش شامل هشت زیرسامانه است که مسائل زنان و خانواده در آن ثبت می شود و یکی از این شاخص ها که در سامانه ثبت می شود شاخصهای عدالت جنسیتی است.
او در آخر اظهار داشت: سامانه رصد و پایش وضعیت کل تغییرات را به ما نشان داده است. امیدواریم تا آخر دولت بتوانیم گزارش جامعی از تغییرات دو سال قبل _که شاخص ها تصویب و اجرا شدند_ عرضه دهیم.

منبع:

1400/02/02
17:58:26
5.0 / 5
723
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان