وزیر فرهنگ:

نمایشگاه مجازی قرآن نقطه عطفی در استفاده از فضای مجازی است

نمایشگاه مجازی قرآن نقطه عطفی در استفاده از فضای مجازی است به گزارش جوان بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم بعنوان نقطه عطفی در استفاده از فضای مجازی یاد کرد و اظهار داشت: با این نمایشگاه بعنوان یک بستر تحول می توان با قرآن انس پیدا کرد.به گزارش خبرنگار معارف ایرنا سید عباس صالحی در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در همین فرصت کوتاهی که نمایشگاه مجازی قرآن راه اندازی شد بیش از ۱۳۵ هزار نفر به سایت نمایشگاه مراجعه کردند و این مساله نشان دهنده این است که ما یک فرصت خاصی را می توانیم برای ارتباط مردم خودمان، مردم جهان اسلام و بشریت در تعامل با قرآن داشته باشیم.

وی اضافه کرد: نمایشگاه قرآن که امسال بصورت مجازی برگزار می شود، فرصت خاصی را برای بخش های مختلفی که در این نمایشگاه و نیز یک فضای متفاوتی را به وجود می آورد. نمایشگاه قرآن در مصلای امام خمینی (ره) در سالهای مختلف با حضور فیزیکی مولدان عرصه قرآنی و همین طور بازدیدکنندگان روبرود بود ولی امسال ما یک رویداد خاص را به اعتبار شرایط کرونائی داریم که نمایشگاه قرآن با این اتفاق خاص تحولی را در شیوه و روش دارد.

صالحی افزود: در بخش فروشگاهی این نمایشگاه، ناشران و فعالانی هستند که به عرضه نرم افزارهای قرآنی می پردازند و طبیعی است که این شرایط، فضایی را آماده می کند برای این که مجموعه های وسیع تری از مولدان حضور داشته باشند.

شرایط متفاوت در بخش فروشگاهی

وی اشاره کرد: اگر در سالهای قبل ناشران و مولدان نرم افزاری محدودی در نمایشگاه به سبب برگزاری در تهران، حضور داشتند اما الان مجموعه وسیعی از ناشران و مولدان معارف قرآنی کشور در آن حضور دارند. همین طور از نظر فضای حضور، فضای وسیعتری را در اختیار داریم. افرادی که می توانستند از نمایشگاه بهره برداری کنند، باتوجه به این که نمایشگاه قرآن در ماه مبارک رمضان برگزار می شد بطور طبیعی به تهرانی ها محدود می شد ولی فضای نمایشگاه مجازی قرآن برای تمام مردم ایران و کسانی که می توانند بوسیله فضای مجازی به این مجموعه اتصال پیدا کنند، قابل بهره برداری است و این مساله نشان میدهد که ما می توانیم شرایط متفاوتی را در رابطه با بخش فروشگاهی نمایشگاه داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در بخش محتوایی نیز ما مجموعه های مختلف مولدان معارف قرآن را در سطوح مختلف مانند تلاوت و حفظ، معرفت و آموزش و پژوهش داریم. تعداد کمی از موسسات مختلف قرآنی در سالهای قبل فرصت ها و زمینه های حضور را در نمایشگاه فیزیکی داشتند ولی امسال حجم قابل توجهی از موسسات و مولدان قرآنی به اعتبار این که نیازی به حضور فیزیکی ندارند، در این نمایشگاه حضور می یابند و راه ارتباطی خودرا با مخاطبان پیدا می کنند.

فرصت گفت و گوهای قرآنی در سطح بین الملل

وی افزود: مجموعه های مختلفی که می خواهند از معارف قرآنی و مشاوره های قرآنی و آموزش های قرآنی استفاده کنند، می توانند در سطح گسترده جامعه ایرانی بلکه جامعه جهانی در این نمایشگاه استفاده کنند. البته در سطح بین المللی امسال در اولین گام هستیم و در سال های آتی می توان شاهد گسترش این بخش بود ولی امسال متفکران و اندیشمندان قرآنی جهان اسلام در وبینارها و فضاهای گفت و گوهای فرهنگی حضور دارند. بدین سان یک فرصت گفت و گوی قرآنی در بستر فضای مجازی ایجاد می شود.

صالحی اضافه کرد: این اولین گام می تواند نقایص و مشکلاتی را نیز داشته باشد ولی امیدواریم بتواند نقطه عطفی باشد برای این که بتوانیم از فضای مجازی بعنوان یک بستر تحول انس به قرآن، محبت به قرآن، معرفت به قرآن و عمل به قرآن پیدا نماییم.

به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا، اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم با شعار قرآن، کتاب رشد و رویش با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از امروز هجدهم ماه مبارک رمضان بصورت ۲۴ ساعته به مدت ۱۰ روز یعنی تا بیست و هفتم ماه رمضان بوسیله مجازی در دسترس علاقه مندان به قرآن کریم است.

در این نمایشگاه مجازی دو بخش اصلی فروشگاهی و محتوایی وجود دارد که بخش فروشگاهی به فروش کتاب های چاپی در حوزه دین و دفاع مقدس اختصاص دارد و امکان عرضه و فروش تمام کتاب های مربوط به دین و حوزه دفاع مقدس که ناشران از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز چاپ گرفته باشند، فراهم گشته است.

بستر این نمایشگاه همچون نمایشگاه مجازی کتاب است که سال قبل برای نخستین بار به سبب ویروس کرونا از طرف خانه کتاب انجام شد و در آنجا ناشران ثبت اثر می کردند و بازدیدکنندگان کتاب مورد نظر خودرا از انتشاراتی که کتاب را ارائه کرده بود، انتخاب نموده و در سبد خرید قرار می دادند. خانه کتاب و ادبیات ایران بعنوان مجری بخش فروشگاهی نمایشگاه قرآن انتخاب شده است.

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هفته گذشته در نشست خبری اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از اختصاص ۱۲ هزار بُن خرید به فعالان قرآنی آگاهی داد و اظهار داشت: این بن های خرید به تمام حافظان، قاریان، خادمان قرآنی، مدرسان قرآنی، نویسندگان قرآنی، مدیران موسسات قرآنی، هنرمندان قرآنی که در جشنواره های آیات رتبه کسب کرده اند و خبرنگاران قرآنی تعلق خواهد گرفت که آمار این افراد در اختیار خانه کتاب قرار گرفته است.

قرار است در این نمایشگاه ۳۰ وبینار تخصصی در حوزه های مختلف فرهنگ قرآنی اجرا شود که ۱۰ وبینار در سطح بین المللی و با حضور مهمانان برجسته فرهنگ قرآنی و اسلامی از ۱۰ کشور خواهد بود.

یکی از خاصیت های نمایشگاه مجازی قرآن کریم این است که برمبنای توافق صورت گرفته میان شرکت ملی پست با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کتاب های خریداری شده توسط بازدیدکنندگان از نمایشگاه بصورت رایگان ارسال می شود و هزینه ارسال پست در حقیقت توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شده است.


1400/02/11
16:32:40
5.0 / 5
412
تگهای خبر: آموزش , جامعه , شركت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان