با دزدی كودكان و نوجوانان چگونه برخورد كنیم؟

با دزدی كودكان و نوجوانان چگونه برخورد كنیم؟ یک روانشناس با تاکید بر لزوم واکنش تنبیهی والدین در قبال بزه کودک و نوجوان، اظهار داشت: والدین هنگام مشاهده بزه در نوجوان باید نسبت به آن واکنش جدی نشان داده و حساس شوند، این واکنش باید کاملا شکل تنبیهی داشته باشد چونکه سرپوش گذاشتن بر روی بزهکاری کودک و نوجوان، نادیده گرفتن و حتی برخورد جزئی با آن منجر به شکستن قبح آن رفتار و تبدیل شدن آن به عادت برای نوجوان می شود.


شبنم طلوعی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سرپوش گذاشتن بر بزهکاری فرزندان منجر به تکرار بزهکاری به سبب بی پروا شدن و نترسیدن از قضاوت دیگران می شود، اظهار نمود: اولین تجربه بزهکاری در کودک و نوجوانان نظیر برداشتن وسایلی که برای کودک و نوجوان نیست، دزدی از والدین و سایرین، آزار رساندن به خود و سایرین، سیگار کشیدن و... در صورت دقت بر رفتار آنها، برای خانواده قابل درک است.
وی درباره دزدی در کودکان و نوجوانان اشاره کرد: همچون خاصیت فرزندانی که این بزه را انجام می دهند برداشتن اشیاء کودکان و نوجوانان دیگر در صورتیکه نیاز به آنها ندارند، پنهان کردن دزدی انجام شده، بر گردن دیگران انداختن دزدی، تقلب در امتحانات مدرسه در بیشتر اوقات و عدم احترام به حقوق دیگران و محول کردن وظایف خود بر گردن دیگران است.
این روانشناس اضافه کرد: عموما در خانواده این کودکان و نوجوانان احساس امنیت و اعتماد شکل نگرفته و فرزندان از توجه و محبت کافی برخوردار نیستند. همین طور رفتار خشن هم سالان، نبود وسایل و امکانات کافی در قیاس با سایر کودکان و نوجوانان می تواند منجر به دزدی در کودک و نوجوان شود. عدم کنترل کودک در تعامل با هم بازی هایش نیز می تواند همچون عوامل گرایش به دزدی در او باشد.
طلوعی با اشاره به نظریه "یادگیری مشاهده ای" این را هم اظهار داشت که چنانچه والدین رفتارهای بزه نظیر دزدی داشته باشند فرزندان با الگو قرار دادن آنها رفتار مشابهی را از خود نشان می دهند.
وی افزود: والدین نباید این مشکل کودک و نوجوان را با سایرین (به غیر از متخصصین) در بین بگذارند، همین طور باید هنگام صحبت با فرزند خود از به کاربردن کلمات "دزدی" و "دروغگویی" بطور جد اجتناب کنند.
این روانشناس در آخر اظهار داشت: در صورت دزدی کودک و نوجوان، باید آنها را وادار به بازگرداندن اشیاء به صاحبانشان کرد و در صورت بازگرداندن باید این عمل آنها بعنوان رفتار مثبت تشویق شود تا فرزند متوجه شود رفتارهای مثبت او مورد تحسین واقع می شود. همین طور این نکته حائز اهمیت می باشد که چنین کودکان و نوجوانانی باید در کلاسهای درسی و علمی مورد توجه آموزگاران و معلمان قرار گیرند.

1400/02/17
12:32:20
5.0 / 5
184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان