مساجد تاریخی همدان سرگذشت ابنیه مقدس در مادستان

مساجد تاریخی همدان سرگذشت ابنیه مقدس در مادستان جوان بین: ایرنا- کهن دیار مادستان ۲۰ مسجد قدیمی دارد که شرح حال این ابنیه تاریخی از معماری تا نگهداری در کتاب«مساجد تاریخی همدان» زیبا و مفید گردآوری شده است، کتابی که اخیرا با همت حوزه هنری منتشر و دانشنامه این استان را ۲۵ جلدی کرد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا؛ در میان مساجد همدان امروز، ۲۰ مسجد اصالت تاریخی خویش را حفظ نموده اند.
مسجد جامع، مسجد میرزاتقی، مسجد نظربیگ، مسجد شالبافان، مسجد شریف الملک بزرگ، مسجد کبابیان، مسجدکلپا، مسجد پیغمبر، مسجد چمن چوپان ها، مسجد حاج احمد، مسجد حاج کلبعلی، مسجد پیروادی، مسجد شورین، مسجد حاج ابراهیم بیگ، مسجد علویان و مسجد حوض آقا، مسجد قلعه، مسجد حاجی، مسجد میرزالطف الله جزو این ابنیه اصیل هستند.
عمده این بناها در دوره قاجار ساخته شده و یا آنکه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند.
در چهار اقلیم ایران کالبد مساجد تا حد ممکن با اقلیم هر منطقه تطبیق داده شده تا علاوه بر تأمین نیازهای مذهبی یا سیاسی نیازهای آسایشی انسان در فضای داخل مسجد هم فراهم شود.
این شاخص ها درمورد مساجد شهر همدان هم مصداق دارد و کیفیت الگوی ساختاری و مصالح مورد استفاده در آنها با عنایت به اقلیم همدان دارای مشابهت فراوان با یکدیگر است.
در همدان همانند سایر شهرهای مناطق کوهپایه ای مرتفع و سرد، حداکثر استفاده از حرارت و حفظ آن مبنای هرگونه طراحی اقلیمی است؛ بنابراین در برآیند کلی به منظور تنظیم شرایط محیطی و دمای مطلوب جهت تأمین شرایط آسایش انسان در طراحی و اجرای غالب مساجد رعایت می شده است.
نماز جماعت مسجد جامع همدان دهه ۱۳۶۰/ آرشیو میراث فرهنگی
در واقع ساختار فعلی مسجد هم مانند دیگر مساجد همدان عموما در خلال دوره قاجار شکل گرفته و یا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.
مسجد جامع همدان در مرکز و در قسمت تجاری شهر قرار گرفته که فاصله اندکی با میدان مرکزی شهر دارد. فضای پیرامون مسجد شامل راسته ها و کوچه های سرپوشیده ای است که به تبعیت از یک سنت در معماری اسلامی ایران، سبب گردید فضای اطراف مسجد آزاد بوده باشد.
این بنا از طرف شمال به خیابان اکباتان، از جنوب به راسته قنادها و چاقوسازها، از شرق به راسته بزازها و از غرب به راسته حلبی سازها و صحافخانه منتهی می شود.
مجموع رقبات مسجد جامع همدان ۶۸ باب مغازه است که در جوانب مسجد به صورت پراکنده قرار دارند.
جامع کهن سال همدان از آن گروه جوامع اسلامی به حساب می آید که در دوران گذشته به «جامع عتیق» و گاهی هم «مسجد اعظم» نامیده می شده اند.
از بررسی آثار و نوشته های اسلامی برجا مانده این گونه استنباط می شود که ساختمان مسجد جامع متعلق به قرون اولیه اسلامی است.
شبستان مسجد حاج کلبعلی شهر همدان / آرشیو حوزه هنری
اگر مشتاق خواندن سرگذشت دیگر مساجد کهن مادستان هستید به کتاب «مساجد تاریخی همدان» رجوع کنید، این اثر اخیرا توسط حوزه هنری منتشر گردید و به جمع آثار دانشنامه استان پیوست.
نویسنده این کتاب زهرا پورشعبانیان است که مدرک دکترای دیرینه شناسی دارد و برای تحقیق و پژوهش این اثر تلاش و تکاپوی بسیار کرده است.
او در کتاب «مساجد تاریخی همدان» نخست به معرفی مساجد بعنوان مهم ترین ساختار معماری در فرهنگ و تفکر اسلامی پرداخته است و سپس عوامل طبیعی و انسانی موثر بر تحولات سازه ای را در ساختار این بناهای مقدس شناسایی و بررسی می کند.
این اثر در ۳۸۲ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه به قیمت ۳۶۹ هزار تومان در زمستان ۹۹ چاپ شده است.
ورودی شمالی مسجد شریف الملک/ آرشیوحوزه هنری
منبع:

1400/02/18
12:01:08
5.0 / 5
273
تگهای خبر: جوان , كتاب , كیفیت , وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان