مدیر مجموعه تئاترشهر به جوان بین خبر داد:

كلید به دستان فرهاد قفل زن بازگشت

كلید به دستان فرهاد قفل زن بازگشت پس از تلاش به سرانجام نرسیده سارقان برای سرقت کلید مجسمه «فرهاد قفل زن» در ضلع غربی مجموعه تئاترشهر و ایجاد لطمه جدی به این تندیس، با تلاش مسئولان و نظارت یکی از شاگردان استاد پرویز تناولی - طراح و سازنده مجسمه - کار مرمت آن به انتها رسید و بار دیگر کلید به دستان فرهاد قفل زن بازگشت.دوشنبه (سیزدهم اردیبهشت ماه)، سامان تیرانداز یکی از کارگردانان تئاتر که برای لختی استراحت کنار مجسمه «فرهاد قفل زن» در ضلع غربی مجموعه تئاترشهر نشسته بود به شکل اتفاقی متوجه می شود پیچ های کلید دستان مجسمه فرهاد قفل زن باز شده است. مراتب را بوسیله فایل تصویری در فضای مجازی به ابراهیم گله دارزاده مدیر مجموعه تئاترشهر اطلاع می دهد.

مدیر مجموعه تئاترشهر با دیدن آن تصویر به سرعت مساله را به حفاظت فیزیکی نیروی انتظامی، حراست مجموعه تئاترشهر و مسئولان شهرداری منتقل می کند و با حضور بموقع مسئولان و انتقال کلید دستان مجسمه فرهاد قفل زن روند سرقت برنامه ریزی شده این مجسمه که نه فقط یکی از نشانه های فرهنگی محیط هنری تئاترشهر که یکی از نشانه های پایتخت شناخته می شود و به ثبت نیز رسیده ناکام می ماند.

با انتقال کلید به داخل مجموعه تئاترشهر طبق گفته ابراهیم گله دارزاده به سرعت روند مرمت و بازسازی این مجسمه شروع شد. تااینکه شامگاه شنبه (هجدهم اردیبهشت ماه) کار مرمت و نصب کلید در دستان مجسمه فرهاد قفل زن به پایان رسید.روند مرمت به شکلی صورت گرفت که احتمال سرقت به صفر برسد

ابراهیم گله دارزاده در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به آنکه کار ترمیم مجسمه فرهاد قفل زن و نصب کلید این مجسمه با نظارت یکی از شاگردان ممتاز و برجسته استاد پرویز تناولی بعنوان طراح و سازنده این مجسمه به انتها رسید، اظهار داشت: شامگاه ۱۸ اردیبهشت ماه با همکاری مسئولان سازمان زیباسازی شهر تهران و عوامل فنی کار تعمیر این مجسمه به پایان رسید و یک دفعه دیگر کلید در دستان فرهاد قفل زن قرار گرفت.

وی درباره کسب اجازه برای بازسازی و شروع روند ترمیم مجسمه فرهاد قفل زن از طراح و سازنده آن اظهار داشت: ۶ ماه پیش به شکل مکتوب از استاد پرویز تناولی اجازه مرمت کسب شده بود. پس از اقدامات اولین که در همان زمان در حوزه زنگ زدایی از این مجسمه و ترمیم های ابتدایی آن صورت گرفت با اتفاقی که درباره کلید دستان فرهاد قفل زن صورت گرفت این دفعه با حضور یکی از شاگردان ممتاز استاد تناولی کار بازسازی این مجسمه به انتها رسید.

به گفته مدیر مجموعه تئاترشهر، این دفعه بجای دو پیچ قبلی از ۶ بست و بجای جوش های معمولی از جوش آراگون استفاده شده است تا احتمال وقوع چنین بزه هایی که خوشبختانه از سر مجسمه فرهاد قفل زن گذشت در آینده توسط دیگر سارقان به صفر نزدیک شود.کار مرمت این مجسمه تا رسیدن به شکل ابتدایی آن ادامه خواهد داشت

گله دارزاده در پاسخ به این پرسش که در ادامه روند ترمیم و مرمت آیا قفل هایی که قبل از این بر بدنه مجسمه فرهاد قفل زن بوده و طی این ایام توسط برخی مردم کنده شده است در جریان مرمت به مجسمه افزوده شده یا خیر؟ اظهار داشت: مسئله این است که این قفل ها طی بازه زمانی گذشته و به مرور توسط برخی افراد کنده شده و دیگر شاهد حضور قفل ها بر قامت مجسمه فرهاد قفل زن نبودیم.

وی اضافه کرد: طی صحبت های صورت گرفته بنا داریم تا بار دیگر در ادامه روند مرمت و بازسازی این مجسمه با حضور خود استاد پرویز تناولی بار دیگر قفل های جدید ساخته و به بدنه این مجسمه نصب شود تا شاهد تندیس کامل فرهاد قفل زن بعنوان یکی از نمادهای پایتخت و یکی از مؤلفه ها و شناسه های فرهنگی محیط هنری مجموعه تئاتر شهر باشیم.


1400/02/19
15:23:46
5.0 / 5
403
تگهای خبر: وام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان