شیوه فعالیت مجدد سالن های تئاتر از زبان مدیران تئاتری

شیوه فعالیت مجدد سالن های تئاتر از زبان مدیران تئاتری به گزارش جوان بین مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و رئیس شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر درباره فعالیت سالن های نمایشی با ابلاغیه جدید ستاد ملی مقابله با کرونا توضیح دادند که انتخاب اجراکردن یا نکردن با گروه های نمایشی و اولویت با گروه هایی است که اجرای آنها نیمه کاره مانده بود.برگزاری سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در بهمن ماه ۱۳۹۹، پس از فراز و فرودهای مختلف تعطیلی فعالیت سالن های نمایشی در سایه شیوع کرونا، همینطور کاهش شیب مبتلا شدن و مرگ ومیر ناشی از این ویروس در کشور و آغاز اجراهای عمومی آثار نمایشی در اسفند ۹۹ نوید روزهای خوشایندی را در آستانه فروردین ۱۴۰۰ بعنوان یکی از فصل های داغ اجراهای عمومی آثار تئاتری به هنرمندان این عرصه می داد.

هنرمندانی که فصل مهمی از تولید و اجرای آثار عمومی آثارشان در سال ۱۳۹۹ را به جهت تعطیلی های پر نوسان و دامنه دار فعالیت سالن های نمایشی از دست داده بودند به تعطیلات نوروز و روزهای پس از آن دلخوش کرده بودند. اما با آخر تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ بار دیگر شاهد اوج گیری شیب ابتلا، مرگ ومیر هم وطنانمان و آغاز موج سهمگین چهارم ویروس کرونا در کشور بودیم.

رویدادی که حکم به قرمز شدن شرایط پایتخت و خیلی از استان ها و شهرستان های کشور داد و این دفعه نه تنها فعالیت مشاغل گروه دو را به تعطیلی کشاند که یک مرتبه دیگر مُهر خاموشی را بر درهای تماشاخانه ها و سالن های تئاتری کشورمان ممهور کرد.

۱۸ اردیبهشت و آغاز فعالیت مشاغل گروه دو در شهرهای قرمز

باگذشت حدود یک ماه از استمرار تعطیلی فعالیتهای نمایشی بار دیگر طبق اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا از روز شنبه (۱۸ اردیبهشت ) مجوز فعالیت مشاغل گروه یک و دو با رعایت ویژه و حداکثری شیوه نامه های بهداشتی صادر شد. این اطلاعیه حکم به آغاز فعالیت مجدد سالن های نمایشی می داد.

هرچند با گذشت دو روز از این اعلام در حوزه فعالیتهای سینمایی، پردیس های سینمایی پایتخت و به تبع آن دیگر نقاط کشور علاقه ای به بازگشایی نشان نداده اند؛ تماشاخانه های خصوصی و سالن های دولتی تئاتر بنا را بر آغاز مجدد فعالیتهای هنری در سال ۱۴۰۰ نهادند.

درباره آغاز فعالیت سالن های نمایشی بخصوص سالن های تحت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همینطور مجموعه تماشاخانه ایرانشهر با قادر آشنا مدیرکل اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین مسافرآستانه رئیس شورای سیاستگذاری تماشاخانه ایرانشهر به گفتگو درباره شرایط اجرای هنرمندان تئاتر نشستیم.الزام به رعایت شیوه نامه های بهداشتی با حداکثر توان

قادر آشنا در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا ضمن اشاره به اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مجوز آغاز فعالیتهای مشاغل گروه یک و دو در شهرهای قرمز اظهار داشت: آنچنانکه پیش تر هم این گونه بوده، ما هم مانند دیگر بخش های کشور در حوزه فعالیت و اجرای آثار نمایشی گوش به ابلاغیه ها و اطلاعیه های ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. با عنایت به اعلام آغاز فعالیت مشاغل گروه یک و دو و قرار گرفتن هنر تئاتر در گروه مشاغل دو، از نظر ما فعالیت هنرمندان تئاتر و تماشاخانه بلامانع است.

وی افزود: آن چنان که پیش از این حتی در دوران تعطیلی هم شاهد بودیم، سالن های نمایشی تحت مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی به شکل مستمر ملزم به رعایت شیوه نامه های بهداشتی با جدیت و قدرت بودند و در آن ایام هم کار ضدعفونی کردن سالن ها را به شکل مستمر انجام می دادیم تا به محض اعلام فعالیت مجدد بتوانیم در کوتاه ترین بازه زمانی میزبان مخاطبان و مشتاقان هنر تئاتر باشیم.اولویت با گروه هایی که اجرای آنها نیمه کاره مانده است

مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به این پرسش که با عنایت به تعطیلی های مختلف سالن های نمایشی، نحوه ازسرگیری انتخاب و فعالیت گروه های نمایشی برای اجرای عمومی به چه شکل خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: با عنایت به موارد ذکر شده اولویت فعالیت به تمایل خود گروه های تئاتری برای اجرا در این بازه زمانی باز می گردد.

با توجه به آنکه قبل از تعطیلی اخیر، برخی گروه های نمایشی تنها چند روز اجرای خویش را پشت سر گذاشته بودند که به تعطیلی موج چهارم ویروس کرونا در کشور خوردند، اولویت را به رایزنی با این گروه ها اختصاص دادیم. در صورت تمایل آن گروه ها برای ازسرگیری اجرای خود در همان سالن ها، شرایط اجرای آنها را فراهم خواهیم آورد.

رایزنی با دیگر گروه ها در صورت انصراف گروه های الویت دار

آشنا ضمن تاکید بر ضرورت برنامه ریزی هدفمند و هماهنگ شده و با در نظر گرفتن شرایط موجود خاطرنشان کرد: در کنار رایزنی با گروه هایی که اولویت اجرا با آن هاست، طی برنامه ریزی مشخص با گروه های دیگر که در نوبت اجرا هستند هم رایزنی های خویش را آغاز خواهیم کرد تا ضمن اعلام به آن گروه ها برای تمرین و تولید اثرشان، در صورت انصراف گروه های اولویت دار از اجرای عمومی در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن شاهد جایگزینی آثار برای استمرار در روند اجراهای عمومی باشیم.پیمایشی توامان؛ گفتگو با گروه های نمایشی همزمان با ضدعفونی سالن ها

همچنین حسین مسافرآستانه رئیس شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر که سکان دار دبیری چهلمین جشنواره تئاتر فجر در بهمن ماه ۱۴۰۰ است درباره آغاز فعالیت تماشاخانه ایرانشهر به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: به محض اطلاع از ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا برای ازسرگیری فعالیت گروه های مشاغل دو در شهرهای قرمز، شرایط آماده سازی تماشاخانه ایرانشهر و ضدعفونی کردن آن را برای میزبانی از گروه های نمایشی آغاز کردیم.

طی دو روز گذشته و از زمان ابلاغ ستاد ملی مقابله با کرونا امور در ارتباط با تهیه مواد ضدعفونی برای هنرمندان و مخاطبان، ضدعفونی کردن سالن ها و سرویس و تعمیر دستگاههای هواساز مجموعه تمااشخانه ایرانشهر را انجام دادیم. در همین زمان و به شکل توام رایزنی و گفتگو با گروه های نمایشی را هم آغاز کردیم. و امیدواریم با برنامه ریزی هدفمند از هفته آینده شاهد آغاز فعالیتهای تماشاخانه ایرانشهر باشیم.

انتخاب گروه ها بر مبنای تقویم معین اجراهای تماشاخانه است

رئیس شورای سیاست گذاری تماشاخانه ایرانشهر در پاسخ به نحوه انتخاب گروه های نمایشی برای اجرا اظهار داشت: در اسفندماه سال ۱۳۹۹ با برخی از گروه های نمایشی برای اجرای عمومی کار رایزنی و توافقات اولیه را انجام دادیم که به تعطیلی سالن های نمایشی برخورد کردیم. به همین سبب اولویت برنامه ریزی و اجرای گروه ها با همان گروه هایی است که پیش از این صحبت کرده بودیم.

وی اضافه کرد: اما اگر آن گروه ها برای اجرای عمومی به علت شرایط فعلی تمایلی نداشته باشند به سراغ دیگر اجراها برپایه تقویم اجرایی تماشاخانه خواهیم رفت و به گروه ها اعلام خواهیم کرد که کار آماده سازی، تمرین و تولید نمایش شان را آغاز کنند.منبع:

1400/02/20
11:14:48
5.0 / 5
302
تگهای خبر: بهداشت , دستگاه , سرویس , شاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان