نامه سازمان روانشناسی به روحانی برای تشكیل كمیته مقابله با عوارض روانی كرونا و قتل بابك خرمدین

نامه سازمان روانشناسی به روحانی برای تشكیل كمیته مقابله با عوارض روانی كرونا و قتل بابك خرمدین به گزارش جوان بین رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ضمن تاکید بر آشکار شدن نقش مشاوره های روان شناسی همزمان با شیوع ویروس کرونا، در نامه ای به رئیس جمهور نوشت: مسأله قتل ˮبابک خرمدینˮ توسط والدین و اخطار قبلی سازمان نظام روان شناسی درباره قتل ˮرومینا اشرفیˮ توسط پدر و خیلی از خودکشی ها، بحران های ناشی از کرونا، سوگ کرونا و مشکلات بحران زای دیگر، در صورت اشاعه فرهنگ رفتن به روان شناس و مشاور، در پیشگیری یا کاهش این فجایع و صدمه ها مؤثر است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در متن نامه دکتر محمد حاتمی به رئیس جمهور آمده است: سلامت روان بعنوان هسته سلامت: آرامش، نشاط اجتماعی، بهره وری و توسعه اقتصادی در جامعه به ارمغان می آورد. بر این باور آموزش مهارت های زندگی همچون کنترل خشم، استرس و مهارت های حل مسأله، ارتباطی، گوش دادن و گفتگو، جملگی در ارتقاء سلامت روان و جلوگیری از اختلالات روانی مؤثر است. در شرایط پاندمی کووید-۱۹ کارآمدی مشاوره های روان شناسی بیشتر از پیش آشکار شده است، توسعه سبک زندگی جدید، تنظیم مدیریت خانواده، کودکان و نوجوانان در شرایط بحران، خودمراقبتی، دگرمراقبتی، کاهش ترس غیرمنطقی، آرامش دهی به جامعه، اقناع سازی جامعه جهت حفظ پروتکلهای بهداشتی، برون رفت از سوگ کرونا، صدمه دیدگان و غیره.... همه از وظایف روان شناسان و مشاوران است،
ایشان در ادامه آورده است: آلام انزواگزینی و خشم فرورفته نه در دفتر پزشک بلکه در گفت وگوهای همدلانه مشاوره های روان شناختی قابل حل و فصل است. علیرغم نامهربانی ها، روان شناسان و مشاوران از بدو ورود کرونا بدون کوچکترین چشم داشتی مسئولانه در خدمت مردم عزیز کشورمان بوده اند و نقش تاریخی خویش را بعنوان همراهان مردم بخوبی ایفاء کرده اند؛ در این رابطه قبلاً حدود چهل (۴۰) فعالیت انجام شده را خدمت حضرتعالی گزارش شده است. حالا روزانه بیشتر از ۱۰۰هزار مشاوره روان شناسی به صورت حضوری و مجازی به مردم کشورمان عرضه می شود. جهت استحضار در دوران کرونا که شرایط ابهام آمیز و کلافگی وجود دارد، تنها با گفت وگوی روان شناسی آلام آنها تسکین می یابد. پیشبینی می شود. در دوران پساکرونا مسأله اول هر کشوری در مبحث سلامت روان است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در ادامه با مورد خطاب دادن رئیس جمهور نوشته است: مسأله قتل "بابک خرمدین" توسط والدین و اخطار قبلی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره درباره قتل "رومینا اشرفی" توسط پدر و خیلی از خودکشی ها، بحران های ناشی از کرونا، سوگ کرونا و مشکلات بحران زای دیگر در صورت اشاعه فرهنگ رفتن به روان شناس و مشاور، افزایش سواد سلامت روان جامعه، توسعه مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره، تهیه پیوست های سلامت روان و آموزش های روان شناختی در پیشگیری یا کاهش این فجایع و صدمه ها مؤثر است.
در ادامه این نامه تاکید شده است: جناب آقای دکتر روحانی، با اطلاع از این که جنابعالی به اهمیت و نقش روان شناسان و مشاوران در شرایط کرونا توجه داشته و در بیانات حضرتعالی انتشار یافته است، بعنوان یک لزوم تاریخی خصوصاً در شرایط بحران فعلی برحسب وظیفه استدعا دارد، نسبت به موارد ذیل دستور مساعد صادر کنید:

۱. در دوران کرونا و پساکرونا مسأله حمایت جدی دولت از توسعه مراکز خدمات روان شناسی و مشاوره در اقصی نقاط ایران و بکارگیری روان شناسان و مشاوران در چارچوب پروژه های ملی تحت نظارت این سازمان بعنوان اولویت ملی مورد توجه قرار گرفته و کمیته مقابله با عوارض روانی کرونا پیشنهادی این سازمان که قبلاً بررسی و مورد تأیید دفتر حضرتعالی قرار گرفته است در ستاد ملی مقابله با کرونا تحت مسئولیت این سازمان شکل گیرد.

۲. بدلیل این که اقشار کم درآمد جامعه و در معرض خطر نمی توانند بخاطر ضیق مالی از خدمات روان شناسی و مشاوره استفاده کنند، مسأله «بیمه های پایه و تکمیلی» مبحث بند «ج» ماده (۱۰۲) قانون برنامه ششم بعنوان لزوم ملی در شرایط کرونا در کوتاه ترین زمان ممکن وضع شود.

۳. «واکسیناسیون» روان شناسان و مشاوران بعنوان شغل پر خطر که باید حداقل ۴۵ دقیقه در اطاق مشاوره با مراجع صحبت کنند، در اولویت قرار گرفته و آغاز شود.

۴. تعرفه های خدمات روان شناسی و مشاوره در سه سال گذشته بر مطابق قانون هر ساله جهت تصویب به هیأت دولت ارسال شده است؛ اما متأسفانه با وجود همه پیگیری ها علیرغم تصویب در کمیسیون اجتماعی و اقتصاد دولت به علل نامعلوم ابلاغ نشده است و تسریع، تصویب و ابلاغ گردد.

حاتمی در انتها آورده است: با امتنان و تشکر مؤکداً مسأله فرهنگ سازی سلامت روان توسط رسانه ها خصوصاً صدا و سیما و پشتیبانی از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جهت انجام مسئولیت های قانونی همچون نظارت بر فعالیتهای روان شناسی و مشاوره و اجرای «طرح ملی» "روان شناس و مشاور خانواده" «طرح» "روان شناس مدرسه" با همکاری نهادها و سازمان های ذیربط لازمه دستور حضرتعالی است.

منبع:

1400/03/03
21:18:43
5.0 / 5
407
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بحران , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان