محرومیت اتباع خارجی از دو خدمت بیمه ای

محرومیت اتباع خارجی از دو خدمت بیمه ای جوان بین: یک پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی با اعلان اینکه در آبان سال 97 شمار بیمه شدگان اصلی و تبعی اتباع خارجی به 82 هزار نفر رسیده در صورتیکه در سال 94 حدود 3500 هزار نفر بود اظهار داشت: اتباع امکان استفاده از خدمات تامین اجتماعی را دارند اما طبق قانون مصوب مجلس اتباع خارجی از دو خدمت «بیمه بیکاری» و «پوشش بیماریهای مادرزادی» محروم هستند


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، جاوید رستمی در پنل «استحقاق و شهروندی» همایش ملی «ایران ۱۴: رفاه و تامین اجتماعی» که به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی انجام شد به بررسی نظام حقوقی تامین اجتماعی و رفاه اتباع خارجی در ایران پرداخت و اظهار داشت: مسئله مهاجرت در جهان از زمان جنگ جهانی دوم شروع شد؛ زمانی که آوارگان با چالش ها و خواسته هایی رو به رو شدند که منجر به ایجاد یک اراده جهانی بمنظور مدون کردن حقوق پناهندگان و مهاجرین به وجود آمد.
وی ادامه داد: از طرف دیگر کشورها در اثر صنعتی شدن و پیشرفت های اقتصادی با یک موج شدید کمبود نیروی کار مواجه گردید بودند و این حتی خواسته کشورهای توسعه یافته بود که یکسری افراد از کشورهای در حال توسعه بعنوان نیروی کار وارد شوند که در نهایت منجر به صدور و وضع کنوانسیون ها و معاهداتی در آن سال ها شد.


وجود حداقل 3 میلیون اتباع خارجی در کشور

بیش از نیمی از اتباع غیرقانونی وارد ایران شده و اوراق اقامتی ندارند

این پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی در ادامه آماری از مهاجرین و پناهندگان در کشور ایران ارائه کرد و اظهار داشت: کف تخمین ها نشان میدهد که در مجموع حدود سه میلیون نفر جمعیت اتباع خارجی در کشور داریم که از این میان حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر هستند که غیرقانونی وارد کشور شده اند و اوراق اقامتی ندارند.
رستمی با اعلان اینکه آن دسته از افراد که بعنوان مهاجر بدون مدرک قانونی وارد می شوند مهاجرین بلندمدت محسوب می شوند و ایران باید چاره طولانی مدت برای این دسته از افراد ترسیم کند اظهار داشت: مسئله پناهندگی و مهاجرت بلندمدت خاص ایران نیست و کشورهای دیگر هم با آن درگیر بوده اند. در این زمینه سه چاره مطرح می شود، نخست بازگشت داوطلبانه به کشور خودشان، دوم مهاجرت به کشور ثالت و سوم ادغام در جامعه میزبان که امروزه توافق جهانی بر این مبناست که چه با رویکرد حقوق بشری و چه منافع ملی، ادغام در جامعه میزبان امری لازم است.
وی ادامه داد: باتوجه به جمعیت گسترده مهاجرین بلندمدت، اگر این مساله مدیریت نشود اختلالات فرهنگی و لطمه های اجتماعی به همراه دارد و ادغام بعنوان چاره مطرح گردیده است که دسته بندی های گوناگونی دارد و شامل ادغام فرهنگی، اجتماعی و حقوقی می شود.


خدماتی که اتباع خارجی می توانند از تامین اجتماعی دریافت کنند

این پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی با اشاره به ساختارهای حقوقی، رویه ها و مقررات پیرامون اتباع خارجی، به شرح خدمات درنظرگرفته شده برای اتباع در حوزه بیمه ای تامین اجتماعی پرداخت و اظهار داشت: برای اتباع خارجی دو دسته از حمایت های اجتماعی مطرح گردیده است. حمایت بلندمدت شامل پرداخت مستمری بازنشستگان و بازماندگان، از کارافتادگی و فوت ناشی از کار و حمایت کوتاه مدت شامل حمایت در مقابل حوادث و بیماریها، پرداخت غرامت ایام بیماری، ایام بارداری، نقص عضو، کفن و دفن، ازدواج و وسایل کمک پزشکی که تامین اجتماعی در قالب بیمه برای اتباع درنظر گرفته و در قالب قراردادی فی ما بین کارگر و کارفرماست.
رستمی افزود: در کنار اینها، سازمان تامین اجتماعی رویه دیگری هم برای بیمه اتباع خارجی تحت عنوان بیمه خویش فرما دارد که با پرداخت حق بیمه بصورت آزاد قابل استفاده می باشد. حدودا ۱۷ عنوان خدمت بیمه داریم که اتباع خارجی مانند ایرانیان می توانند از آن استفاده کنند. البته طبق قانون مصوب مجلس اتباع خارجی از دو خدمت بیمه بیکاری و پوشش بیماریهای مادرزادی محروم هستند.
وی آمارهایی از پوشش بیمه تامین اجتماعی شهروندان خارجی ارائه و عنوان کرد: در آبان سال ۹۷ شمار بیمه شدگان اصلی و تبعی اتباع خارجی به ۸۲ هزار نفر رسیده در صورتیکه در سال ۹۴ حدود ۳۵۰۰ هزار نفر بود. همین طور در اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۱۲۰ هزار نفر تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت بودند که این رقم در سال ۹۵ حدود ۵۹ هزار نفر بوده است.
این پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی افزود: در حوزه پوشش اتباع پیشرفت داشته ایم اما همچنان برای ارتقای وضعیت نیازمند کار بیشتر هستیم.


چالش دسته بندی مشاغل برای پناهندگان

وی چالش های حوزه بیمه اتباع خارجی را برشمرد و اظهار نمود: سیاست های کلان و کلی درباره پناهندگان طی ۴۰ سال قبل تنظیم نشده و معین نیست می خواهیم با این افراد چه نماییم و چه آینده ای برای آنها وجود دارد. دسته بندی مشاغل مجاز برای پناهنده ها از دیگر چالش ها است و آنها فقط در چهار دسته مشاغل که از مشاغل دسته پایین هم هست می توانند فعالیت کنند و قانون اجازه نمی دهد از یک سطحی بالاتر بروند.
رستمی افزود: چالش دیگر قرارداد بین کارگر و کارفرما است. یک ایرانی می تواند حقوقش را طبق قرارداد ادعا کند اما برای اتباع خارجی در بسیاری مشاغل قراردادی وجود ندارد و فقط صحبت شفاهی است. لازم است سیاست گذاری ها تنظیم و یا اصلاح شوند و مسیر و نقشه راهی وجود داشته باشد که بدانیم با این اتباع بدون مدرک اقامتی چه نماییم.
منبع:

1400/03/05
23:20:51
5.0 / 5
621
تگهای خبر: ازدواج , اقتصاد , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان