دبیر كنگره صحیفه سجادیه خبر داد:

حفظ كل صحیفه سجادیه در 40 روز

حفظ كل صحیفه سجادیه در 40 روز به گزارش جوان بین دبیر اجرائی کنگره صحیفه سجادیه با اشاره به برگزاری دوره مجازی حفظ صحیفه سجادیه اظهار داشت: برخی افراد در مدت 40 روز موفق به حفظ دعاهای امام سجاد (ع) شده اند، همین طور یک دختر روستایی هرمزگانی بدون معلم توانسته کل این کتاب نورانی را حفظ کند.صحیفه سجادیه شامل ۵۴ دعاست که دعاهای اول تا پنجم در ستایش خدا، دعا بر محمد و آل محمد (ص)، دعا بر حاملان عرش، دعا بر آنان که به پیامبران ایمان آورده اند و دعای امام سجاد (ع) برای خود و نزدیکانش است.
دعای ششم دعای آن حضرت به وقت بامداد و شام، دعای هفتم در زمان رنج و مهمات، دعای هشتم در پناه بردن به خداوند، دعای نهم در شوق به آمرزش و دعای دهم در پناه بردن به خداست. دعای عاقبت به خیری، دعا در اقرار به گناه، دعا در طلب حاجت ها، دعا در دادخواهی از ستمگران، دعا هنگام بیماری، دعا در طلب بخشش و آمرزش گناهان، دعا در هنگامی که نام شیطان برده می شد، دعا در دفع بلاها و سختی ها و دعا در زمان درخواست باران، دعاهای یازدهم تا نوزدهم صحیفه را تشکیل می دهد.
دعای معروف به «مکارم اخلاق» بیستمین دعای امام سجاد (ع) در این کتاب است و دعای بیست ویکم تا بیست و پنجم شامل دعا به وقت رویدادهای اندوهبار، دعا در سختی و گرفتاری، دعا برای تندرستی، دعا برای پدر و مادر و دعای آن حضرت برای فرزندانش است.
دعا برای همسایگان و دوستان، مرزداران، دعا در ترس از خدا، دعا در زمان تنگی رزق، دعا برای ادای وام، دعا در توبه و بازگشت، دعا در نماز شب، دعا در درخواست خیر و نیکی، دعا به هنگام گرفتاری و دعای امام سجاد (ع) در رضا به قضای حق، دعاهای بیست وششم تا سی وپنجم هستند.
دعای سی وششم، دعای زین العابدین (ع) در هنگام شنیدن رعد و برق است و دعاهای سی وهفتم تا چهلم شامل دعا در شکر، عذرخواهی از حق، طلب عفو و دعا به وقت یاد مرگ است. دعاهای چهل ویکم تا چهل ونهم نیز درباره درخواست پرده پوشی، ختم قرآن، زمان دیدن ماه نو، فرارسیدن ماه رمضان، وداع ماه رمضان، عید فطر و جمعه، روز عرفه، عید قربان و جمعه و دعا در دفع مکر دشمنان است.
آخرین دعاهای آن حضرت در صحیفه سجادیه یعنی دعای پنجاهم تا پنجاه وچهارم نیز مربوط به ترس از حق، تضرع و زاری به درگاه حق، اصرار در طلب، اظهار فروتنی و دعای امام سجاد (ع) در رفع اندوه هاست.حجت الاسلام احمد پهلوانی روز گذشته (شنبه، هشتم خرداد) از برگزاری دوره مجازی حفظ صحیفه سجادیه از تیر تا شهریور ماه آگاهی داد و اختتام این دوره را همزمان با برگزاری یازدهمین کنگره بین المللی امام سجاد (ع) در ۱۲ شهریور اعلام نمود. وی درباره مهلت اعلام شده برای حفظ صحیفه سجادیه به خبرنگار معارف ایرنا اظهار داشت: برخی حافظان قرآن که طی شش ماه توانستند قرآن را حفظ کنند در همین مدت نیز موفق به حفظ صحیفه سجادیه شدند و حتی یکی از حافظان قرآن موفق شد طی ۴۰ روز تمام دعاهای صحیفه سجادیه را حفظ کند.

وی اضافه کرد: البته طبیعی است همه افراد نمی توانند در مدتی کوتاه دعاهای صحیفه سجادیه را حفظ کنند و پیش بینی ما این است عموم شرکت کنندگان بتوانند نیمی از دعاهای صحیفه یعنی ۲۷ دعا شامل کوچکترین دعاها را حفظ کنند. یعنی همانطور که در حفظ قرآن کریم آموزش را از سوره های آسان شروع می کنند. روش ما نیز در حفظ صحیفه از دعاهای کوچک نصف یک صفحه آغاز می شود و تا دعاهای طولانی که به ۲۲ صفحه نیز می رسد، ختم می شود.

دختری روستایی در هرمزگان که بدون معلم کل صحیفه را حفظ نموده است

دبیر اجرائی کنگره صحیفه سجادیه از شناسایی و تجلیل ۴۰ حافظ صحیفه سجادیه سخن گفت و اضافه کرد: تا حالا بیش از ۵۰ نفر در هرمزگان موفق به حفظ کل صحیفه سجادیه شده اند.

پهلوانی افزود: سه برادر که حالا مربی حفظ صحیفه هستند، همچون حافظانی هستند که طی شش ماه صحیفه سجادیه را حفظ کردند و یک دختر از روستایی محروم در استان هرمزگان بدون هیچ معلمی موفق به حفظ کل صحیفه سجادیه شده است.

وی با اشاره به برگزاری دوره مجازی حفظ صحیفه سجادیه اظهار داشت: این دوره ویژه برادران و خواهران ۱۵ تا ۳۵ سال می شود و هزینه شرکت در دوره برای داوطلبان رایگان است. آخرین مهلت ثبت نام برای علاقه مندان اختتام خرداد ماه است و اولویت شرکت در این دوره با حافظان قرآن است.

پهلوانی افزود: زمان برگزاری این دوره از اول تیر تا دهم شهریور خواهد بود و ضمن اینکه به شرکت کنندگان مدرک آخر دوره اعطا می شود، تمام شرکت کنندگانی که موفق به حفظ صحیفه شوند به سفر زیارتی مشهد مقدس اعزام خواهند شد. علاقه مندان جهت شرکت در این دوره مشخصات کامل خودرا به همراه شماره تماس به سامانه ۱۰۰۰۸۹۴۰۷۶۱ ارسال نمایند.منبع:

1400/03/10
10:50:15
5.0 / 5
335
تگهای خبر: آموزش , سفر , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان