مدیركل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست:

تدوین سند بوم گردی كشور ضروریست

تدوین سند بوم گردی كشور ضروریست به گزارش جوان بین مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به لزوم توسعه بوم گردی اظهار داشت: نبود استراتژی مشخص، سازوکار مناسب، استانداردها و ضوابط محلی مطابق با زیست بوم هر منطقه و استان از چالش های مهم در حوزه بوم گردی است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان حفاظت محیط زیست، محمد مدادی در نشست مجازی «موانع و چالش های استفاده از ظرفیت های تنوع زیستی در توسعه بوم گردی کشور» اضافه کرد: بوم گردی بعنوان فعالیت اقتصادی هدفمند با کمترین اثرات منفی بر زیست بوم و تنوع زیستی کشور باید مورد توجه قرار گیرد تا کمترین اثر را بر محیط زیست هر منطقه داشته باشد.
وی اظهارداشت: بوم گردی در اسناد بالادستی جایگاه خاصی ندارد و در بخش ضوابط و مقررات هم حدودا اقدام خاصی صورت نگرفته است ازاین رو توسعه بوم گردی بدون ضوابط و مقررات و استانداردهای اجرایی و سازو کار مناسب پایش و نظارت امکان پذیر نبوده و با اصول اولیه بوم گردی که یکی از آنها حفاظت از تنوع زیستی است مغایر است.

مدادی تصریح کرد: ضروریست سند ملی بوم گردی کشور تدوین شود و در کنار فعالیتهای آموزشی و فرهنگ سازی، زیر ساخت های قانونی برای این مورد فراهم گردد.
مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی افزود: بازبینی در وظایف، ساختار و اختیارات کمیته ملی طبیعت گردی، حذف فعالیتهای موازی بخصوص در ثبت آثار طبیعی، نظارت بر تورهای طبیعت گردی، آموزش خانوادها و آحاد جامعه برای تعامل صحیح با طبیعت و تمام اجزای تنوع زیستی، همچون لزوم های توسعه بوم گردی کشور است که متاسفانه در نبود آنها، الان شاهد تخریب و تهدید زیستگاه ها و تنوع زیستی در چارچوب گروه های گردش گری خانوادگی، آزاد، تورهای رسمی و حتی تخصصی هستیم.
منبع:

1400/03/11
10:29:21
5.0 / 5
413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان