محمدبیگی:

70 كشور وزارت خانواده دارند

70 كشور وزارت خانواده دارند به گزارش جوان بین مرکزی رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید المان ها را تغییر داد تا مباحث در ذهن ملکه شود و از دیدگاه تک یا دو فرزندی خارج شویم، در مقطعی بر روی ذهنیت جامعه کار شد که کاهش جمعیت رقم بخورد و امروز باید تمامی المان ها تغییر کند و پنجره جمعیتی را حفظ نماییم.


فاطمه محمدبیگی یازدهم خردادماه در نشست کمیته راهبردی جمعیت استان مرکزی، با اشاره به این که جمعیت به یک مسئله بغرنج تبدیل گشته است، اظهار نمود: مقام معظم رهبری در مباحث جمعیت حجت را تمام کرده اند و تا حالا ۴۴ مرتبه موضوع جمعیت را بعنوان دغدغه مطرح کرده اند.
وی با تاکید بر این که در ابتدای امر باید خودمان به مباحث عامل باشیم چونکه فقط برگزاری جلسات و سخنرانی تاثیری نخواهد شد و در حقیقت مدیران الگوی جامعه هستند، اظهار داشت: گاها بدنه برنامه ریزی کشور از منویات رهبری عقب هستند در صورتیکه باید برنامه ریزی درستی در امتداد تحقق منویات ایشان و رفع مشکلات صورت گیرد.
محمدبیگی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی، اضافه کرد: مجلس در سال ۱۳۹۲ بعد از گذشت ۳۰ سال، قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده را به تصویب رساند. مقرر بود که در دهه ۹۰ ایرانیان به ۴ فرزندی برسند، اما این مهم به خوبی انجام نگرفت. در سال ۱۳۹۵ قانون کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص مصوب شد و بعد از آن تهیه و تدوین طرح افزایش نرخ باروری و پیش گیری از کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور توسط کمیسیون بهداشت مجلس در دستور کار قرار گرفت که به سبب اعلام مغایرت، بایگانی شد.
وی اضافه کرد: تهیه و تدوین و بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده توسط کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم و تصویب احکامی در قالب برنامه ششم توسعه با هدف کاهش سن ازدواج و افزایش فرزندآوری با حمایت و پیگیری کمیسیون فرهنگی مجلس نهم دنبال شد.
رییس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: تنها اقدام قابل توجه مجلس از سال ۱۳۹۰ تا حالا در این عرصه تصویب لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده در سال ۱۳۹۲ بوده است و طرح جامعه جمیعت و تعالی خانواده در مجلس دهم عنوان شد که بعد از کوشش های بسیار به تصویب رسید، در حقیقت کمیسیون فرهنگی در مجلس نهم و دهم به وظیفه قانونی خود عمل کرد، اما عملا در مجلس دهم اتفاقی برای کمک به رشد جمعیت صورت نگرفت.
وی با اشاره به طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، اضافه کرد: این طرح هم اکنون در شورای نگهبان درحال بررسی است، اما عواملی مانند مدرنیته و فاصله گرفتن از سبک زندگی بومی و اسلامی مانند کاهش ذائقه فرزندآوری، افزایش سن ازدواج و آمار طلاق، فاصله زیاد بین فرزندان، عوامل قانونی و دولتی مانند قانون تنظیم خانواده، تنظیم خانواده دولتی تا عمق روستاها، عقیم سازی رایگان، غربالگری های اجباری، آموزش های جنسی به بهانه های بهداشتی مثل ایدز و تاثیر نهادهای ذی نفوذ بین المللی و غربی موجب کاهش جمعیت در کشور شده است.
محمدبیگی با اعلان اینکه در انگلستان کاهش فرزندان از ۶ به ۴ طی یک قرن انجام گرفت، اما در ایران این اتفاق در یک دهه رخ داد، اضافه کرد: نبود متولی مشخص و توانمند برای پیشبرد رویکرد افزایش جمعیت، عدم تصویب قانون جامع جهت افزایش جمعیت طی سال اهای اخیر و عدم بازبینی و اصلاح اثر قوانین و بخشنامه های معارض افزایش جمعیت همچون عوامل موثر در وضعیت جمعیتی کشور با وجود ابلاغ سیاست های کلی جمعیت در سال ۱۳۹۳است و برای رسیدگی به این عوامل نیازمند متولی قانونگذاری، اجرائی، رصد و راهبری هستیم.
وی با اشاره به این که ۷۰ کشور دنیا دارای وزارت خانواده هستند، اظهار داشت: در سال ۹۷ بودجه اجرای سیاست جمعیتی توسط وزارت بهداشت ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که قسمتی از آن هزینه شد.
محمد بیگی اشاره کرد: باید المان ها را تغییر داد تا مباحث در ذهن ملکه شود و از دیدگاه تک یا دو فرزندی خارج شویم، در مقطعی بر روی ذهنیت جامعه کار شد که کاهش جمعیت رقم بخورد و امروز باید تمامی المان ها تغییر کند و پنجره جمعیتی را حفظ نماییم.
وی اضافه کرد: سونامی مرگ از سال ۱۴۳۰ در کشور رقم می خورد و جمعیت کشور به ۳۰ میلیون نفر کاسته می شود، دولت ها در برنامه ریزی ها فقط ۴ سال عمر خودرا می بینند. اگر دولت آینده دولت سلامت محور و آینده محور باشد برای ۱۰۰ سال آینده پیش بینی خواهد داشت.
رییس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در دهه ۱۴۳۰ باید خانه سالمندان بسازیم و هزینه های هنگفتی را صرف ارائه خدمات به جامعه سالمندی نماییم. بطوریکه صندوق های بیمه گر زیر بار فشار این هزینه های سنگین از بین خواهند رفت، بر این اساس باید از امروز برای جمعیت آینده کشور سرمایه گذاری و برنامه ریزی نماییم.
منبع:

1400/03/12
23:28:19
5.0 / 5
552
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان