وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی وعده ای كه نصیب نورچشمی ها می شود!؟

وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی وعده ای كه نصیب نورچشمی ها می شود!؟ جوان بین: رئیس سابق کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به وعده های اجتماعی و فرهنگی نامزدهای سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری نظیر وعده پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیون تومانی، افزایش یارانه مستقیم، دادن حقوق به زنان خانه دار و... اظهار داشت: مسائل اجتماعی و فرهنگی کشور نظیر مسئله ازدواج با شعارهای انتخاباتی و در کوتاه مدت حل نمی گردد. ایده ای نظیر پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی چاره مسئله ازدواج جوانان نیست بلکه مُسَکِن صدمه زایی است که تنها کارکرد آن جمع آوری رای است.


حسن بنیانیان در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: مسائل اجتماعی و فرهنگی نظیر ازدواج با اقدامات فوری و فوتی حل نمی گردد، بلکه بعد از شکل گیری دولت باید ریشه های اصلی این مسائل شناسایی شده و با اولویت به آنها پرداخته شود.

وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی و "نورچشمی ها"
وی ادامه داد: با عنایت به وضعیت مالی دولت و وجود کسری بودجه، تجربه ثابت کرده پرداخت وام ازدواج ۵۰۰ میلیون تومانی غیر عملی است و اگر هم اجرا شود تنها امکان پرداخت آن به تعداد محدودی فراهم خواهد بود و به طور طبیعی به"نورچشمی"ها تعلق خواهد گرفت. شعاری برخورد کردن با مسائل پیچیده اجتماعی و فرهنگی، اگر در متن یک برنامه جامع نباشد حل مشکل را پیچیده تر خواهد نمود.
این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی با تکیه بر این که مسائل فرهنگی و اجتماعی با شعارهای انتخاباتی که انتظار حل سریع مسائل در آن مستتر است حل نمی شوند، افزود: باوجود این که خیلی از جوانان به دریافت وام ازدواج احتیاج دارند اما شروع زندگی مشترک آن هم با وام ازدواج ۵۰۰ میلیونی که جوان باید اقساط آنرا بازگرداند خود معضلات بسیاری را بوجود می آورد چونکه محل تأمین این منابع از تولید واقعی نیست و بعد از پرداخت مابه ازای آن کالایی وجود ندارد و در نهایت منجر به تورم و گرانی می شود.

طرح مسئله ازدواج در فضای انتخاباتی ماهیت مسئله را کوچک می کند
بنیانیان خاطرنشان کرد: هم اکنون فضای انتخاباتی آنچنان نامزدها را درگیر جلب رای کرده است که طرح و مطالبه برخی موضوعات نظیر حل مسئله ازدواج ماهیت حل این موضوعات را درحد پرداخت وام کوچک می کند. تسهیل در امر ازدواج باید مطالبه نخبگان و نمایندگان مجلس از دولت ها باشد تا دولت ها در چارچوب یک برنامه مساله اشتغال، سربازی، موانع فرهنگی و موانع اجتماعی تحقق ازدواج پایدار را حل کنند در غیر این صورت حرف های شعاری و انتخاباتی زده می شود که چاره مسئله نیست.
رئیس سابق کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه باید به دنبال آرامش اعضای جامعه و نه تحریک دائمی نیازهای مادی آنها باشیم، تصریح کرد: اغلب نامزدها در برنامه های خود به حل معضلات اقتصادی، مسکن و اشتغال جوانان آن هم با اتکا به منابع دولتی اشاره کرده و حل این معضلات را لازمه تسهیل در امر ازدواج می دانند در حالیکه تنها بخشی از ازدواج به مسائل اقتصادی معطوف می شود و بخش دیگر به مسائل اجتماعی و فرهنگی بازمی گردد.
وی اعتقاد دارد که امروزه عمده مشکلات حوزه ازدواج جوانان جامعه ما به "عدم تعادل در مطالبات نمایندگان مجلس" و عدم تعادل در مطالبات ائمه جمعه و سایر نخبگان اجتماعی و فرهنگی کشور از مردم و مسئولین باز می گردد چونکه آنها واسطه میان مردم و مسئولین هستند و باید متکی بر پژوهش های میدانی سهم مردم، نهادهای اجتماعی و دولتها را مشخص کنند.
به قول بنیانیان در کشوری که بخش بزرگی از آن شامل "واسطه گری" و "اصناف غیر ضروری" می شود و تولید ارزش افزوده واقعی سهم کمی دارد، طرح این توقعات غیر قابل قابل اجرا، باز هم روند کاهش سرمایه های اجتماعی و اعتماد به دولتها را پایین می آورد.

مغفول ماندن مسائل اجتماعی و فرهنگی در بین مطالبات اقتصادی
این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی خاطرنشان کرد: مردم به حد کافی پیرامون مسائل اقتصادی و معیشتی از مسؤلان مطالبه می کنند و در این بین مطالبات اجتماعی و فرهنگی که باید توسط نخبگان اجتماعی و فرهنگی مطرح شود؛ مغفول مانده است. چندین دوره است که دولت ها مسائل اجتماعی و فرهنگی را رها کرده و تنها پیرامون مباحث سیاسی و پولی و مالی بحث می کنند و مسائل اصلی کشور را رها کرده اند. با این نوع مطالبه گری ضعیف نخبگان اجتماعی و فرهنگی، رئیس جمهور بعدی هر شخصی هم باشد باز هم مسائل اجتماعی و فرهنگی مثل تأثیر گذاری فضای مجازی، تهاجم فرهنگی دشمن، بی توجهی به امر تربیت آگاهانه دانش آموزان و غیره حل نمی شوند.

اصرار بی جای برخی مدیران به سنت ها در امر ازدواج
بنیانیان در بخش دیگر سخنان خود ضمن اشاره به "اصرار بی جای" برخی مدیران کشور نسبت به سنت ها و اثرات منفی آن بر تسهیل در امر ازدواج جوانان، اظهار داشت: امروزه تفاوتی معنادار و گسترده در دانش، بینش و انتظارات جوانان با والدین خود بوجود آمده و کمتر جوانی تمایل دارد همسر آینده اش را والدینش انتخاب کنند، ازاین رو چاره ای جز برگزاری نهادهای اجتماعی محلی با حضور مشاورین متدین و آگاه به مسائل علمی روز برای کمک به تصمیم گیری جوانان در این انتخاب مهم زندگی نیست.
به قول وی هم اکنون تفاوت نگاهی میان جوانان و والدین شکل گرفته و از طرفی عدم پاسخگویی روش های سنتی به علت تغییرات اجتماعی ایجاد شده، آمار طلاق را هم افزایش داده است.

پُر شدن خلاء ازدواج با "دوست یابی های خیابانی و احساسی"
این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی اعتقاد دارد که هم اکنون جامعه به لحاظ فرهنگی رها شده و به علل متعدد مدیریت مناسبی برای تحولات اجتماعی و فرهنگی شکل نگرفته و عملا خلاء های موجود در زمینه احتیاج به ازدواج جوانان از طرق مختلف نظیر "فضای مجازی" و یا "دوست یابی های خیابانی و احساسی" و از راه ایجاد "جاذبه بصری" پُر و جایگزین ازدواج سنتی شده است.
او همینطور درباره اثرات منفی "دوست یابی خیابانی و احساسی" جوانان این را هم اظهار داشت که اغلب در این نوع رابطه ها نگاه پسران به دختران جنسی بوده و دختران بسیاری قربانی این فضا شده و نسبت به مردها و ازدواج بدبین می شوند و در نتیجه تشکیل خانواده با تاخیر رخ داده و یا مغفول می ماند.
بنیانیان معتقد است: از دیگر معضلات این دوستی ها این است که گاها جوانی که چندین دوستی را تجربه کرده بعد از ازدواج تمام خصوصیت های مثبتی که در دوستیهای پیشین تجربه کرده از همسر خود انتظار دارد و همین مساله منجر به "دلزدگی" و افزایش آمار طلاق هم می شود.

باید مساجد، مدارس و دانشگاه ها را از حالت انفعالی خارج و در آنها مراکز همسریابی تاسیس کنیم
بنیانیان اظهار داشت: باید در جامعه اسلامی خود مساجد، مدارس و دانشگاه ها را از حالت انفعالی فعلی به کانون های اجتماعی و فرهنگی فعال و قابل اعتمادی در دل محلات و شهرها تبدیل نماییم که مشاوران زبده در آنجا جوانان را تحت نظارت خود و خانواده به یکدیگر معرفی کنند. این گونه خواسته جوانان با تجربه عالمانه مشاور گره خورده و انتخاب های دقیق و عاقلانه ای برای ازدواج شکل می گیرد. اگر این مهم رخ دهد کمتر کسی برای انتخاب همسر به سراغ فضای مجازی و دوستی های خیابانی می رود. شکل گیری چنین نهادهایی در کاهش آسیبهای مختلف اجتماعی مثل طلاق، اعتیاد، بد حجابی ها و... تأثیر جدی دارد.
وی معتقد است: باید در مساجد، مدارس و دانشگاه ها این مراکز همسریابی و معرفی دختران و پسران به یکدیگر زیر نظر مشاوران پخته تاسیس شود. حالا هم اقدامات مشابهی در سطح کشور انجام شده که بسیار محدود است و در تمام نقاط کشور نیست.

مظلومانه از سن ازدواج خیلی از دختران روستایی می گذرد
رئیس سابق کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: متاسفانه خیلی از دختران روستایی به علت مهاجرت پسران روستا به شهرها حقشان پایمال شده و خواستگاری ندارند و مظلومانه از سن ازدواجشان می گذرد.
وی، خاطرنشان کرد: متاسفانه بخشی از مسؤلان و مدیران مدارس و دانشگاه ها به آدم های حرفه ای تبدیل گشته اند که در قالب مأموریت خاص خود زندانی اند و محوریت ذهنشان کسب رضای مقام بالادستی و نه کسب رضای الهی است که البته این مسئله در مورد همگان صادق نیست.

ضرورت برخورد با شیادان شبکه های صیغه یابی
بنیانیان در بخش دیگر سخنان خود با تکیه بر لزوم برخورد قضایی با "شیادانی" که در پوشش دین سایت های صیغه یابی راه انداخته اند و لزوم تفکیک میان این سایت ها با مراکز همسر یابی، اضافه کرد: متاسفانه ما مسائل سطح پایین کشور را به وزارت خانه ها در سطح کلان گره زده ایم و از همین رو است که معضلات حل نمی شوند. باید در حل این معضلات چاره ای متناسب با محیط جغرافیایی هر استان پیدا نماییم. به طبع در آغاز هر مسیری افرادی سو استفاده گر از آن بهره گیری فسادآلود می کنند.
وی افزود: گاها این سایت ها و کانالهای صیغه یابی از خارج کشور و با هدف تضعیف فرهنگ اداره می گردند و فعالیت برخی هم به "بدفهمی" آنها از احکام دین معطوف می شود. برخی نمی دانند با این شبکه های صیغه یابی طیف وسیعی از خانواده ها مترلزل شده و احساس امنیت از آنها گرفته می شود. آنقدر ضایعات جانبی این شبکه ها زیاد است که تبدیل به یک فرایند وحشتناک شده است. قطعا با فعالیت چنین شبکه هایی باید برخورد قضایی شود و تفاوتی میان آنها با مراکز همسریابی قائل شد.
رئیس سابق کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی با تکیه بر این که حالا باید از تمام ظرفیت جامعه برای تسهیل در امر ازدواج جوانان استفاده کرد، اظهار داشت: باید از تمام ظرفیت ها برای ازدواج دائمی و منطقی جوانان بهره برد اما چاره آن صیغه نیست.
وی با اشاره به اینکه طیفی نگرش قدیمی دارند که بر طبق آن صیغه را چاره رفع معضلات ازدواج می دانند، افزود: این مراکز صیغه یابی به معضلات کشور اضافه می کنند و آرامش خانواده ها را می گیرند. از طرفی نسخه نویسی ستادی از جانب وزارت خانه ها، پاسخگوی حل معضلات ازدواج نخواهد بود و باید خیرین و نخبگان اجتماعی و فرهنگی در محلات به فکر تأمین جهیزیه، مسکن و یا رفع موانع شغلی جوانان باشند و به موازات آن با فعالیت فرهنگی موثر، موانع فکری ازدواج و فرزندآوری را حل کنند.

وعده انتخاباتی پرداخت حقوق به زنان خانه دار نه قابلیت اجرا دارد و نه صحیح است

بنیانیان در بخش دیگر سخنان خود، وعده های انتخاباتی نظیر پرداخت حقوق به زنان خانه دار را در کوتاه مدت و در چنین اقتصاد مشکل داری، تنها وعده هایی برای جلب آراء دانست و اظهار داشت: وعده پرداخت حقوق به زنان خانه دار حرف اشتباهی است که امکان دارد زنان خانه دار را خوشحال کند اما نه قابلیت اجرا دارد و نه پرداخت آن صحیح است. ماهیت پرداخت مستقیم پول از دولت به ملت اشتباه است. این وعده ها الان در روابط زن و شوهرها معضل بوجود می آورد.
وی خطاب به کاندیداهایی که چنین وعده هایی می دهند، خاطرنشان کرد: اگر منابعی سراغ دارید باید با آن مشکلات ریشه ای آموزش وپرورش را حل کرد. کمبود امکانات مذهبی، ورزشی در دل محلات فقیر و مجتمع های مسکن مهر را حل کرد و مهم تر از همه اینها نا کارآمدی محصول دانشگاه ها را برطرف و برای اشتغال نخبگان فراری از کشور فکری کرد.
این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی با تکیه بر اهمیت پرداختن به مباحث فرهنگی در مدارس و دانشگاه ها، تصریح کرد: اهمیت نماز جماعت بر هیچکس پوشیده نیست اما ما این فرهنگ را در مدارس به اقامه نماز جماعت آن هم برای بخشی از دانش آموزان تقلیل داده ایم درحالی که تنها گوشه ای از فرهنگ به نماز جماعت معطوف می شود. در دانشگاه ها هم دین خدا را به یک سری فعالیتهای مذهبی برای برخی دانشجوها تقلیل داده و از آنها حمایت می نماییم در حالیکه سایر دانشجوها را رها کرده ایم.

پیوستن افراد به ستادهای انتخاباتی با هدف کسب پست های مدیریتی؛ "مصیبت کشور"
رئیس سابق کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی، از فعالیت برخی افراد در ستادهای انتخاباتی نامزدها با هدف کسب پست مدیریتی بعد از برگزاری انتخابات بعنوان "مصیبت کشور" نام برد و خاطرنشان کرد: گاها افرادی به امید کسب پست مدیریتی بعد از برگزاری انتخابات در ستادهای انتخاباتی نامزدها فعالیت می نمایند و رئیس جمهور هم مجبور است بعد از منتخب شدن برای خارج شدن از زیر دین این افراد به آنها پست های مدیریتی اعطا کند که نوعا شایستگی پذیرفتن آن مسئولیت را ندارند. ضربه این امر به کل اسلام، انقلاب و دین وارد می شود.
وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در دوره های پیشین انتخابات ریاست جمهوری شاهد چنین اقداماتی و به دنبال آن افت مدیریت کشور بودیم. این در شرایطی است که رئیس جمهوری باید به دنبال انتصاب افراد شایسته باشد ولو این که آن افراد منتقدان او و دارای صراحت لهجه باشند.

مدیرانی که به واسطه حضور در ستاد انتخاباتی "مدیر" شدند
بنیانیان با اشاره به اینکه برای اداره کشور نیازمند "روح های بلندی" هستیم که از خود عبور کنند، مطرح کرد: ما مدعی اجرای طرح تحول بنیادین در نظام آموزش و پرورش هستیم در حالیکه بدنه آموزش و پرورش پر از مدیرانی است که بواسطه حضور در ستاد انتخاباتی یک نماینده مجلس و... به این مقام رسیده اند و الان معلمان و دبیران از ملاقات با این افراد بیزارند. تمامی این حلقه ها به یکدیگر پیوند خورده و وضعیت فعلی را بوجود آورده است.
این کارشناس مسائل اجتماعی و فرهنگی در انتها ضمن اشاره به عدم فعالیت و مطالبه گری نخبگان در حوزه معضلات اجتماعی و فرهنگی، تصریح کرد: اگر نخبگان به مسائل یاد شده اعتراض می کردند شرایط فعلی ایجاد نمی شد. پست های مدیریتی باید چنان پاک باشند که از افراد برای برعهده گرفتن این پست ها و مقام مدیریتی خواهش نماییم و نه این که این گونه همه ارزش های انسانی را برای جمع آوری رای به بازی بگیریم.1400/03/16
17:24:22
5.0 / 5
341
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , تربیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان