معاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی تاكید كرد

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید

نیاز به حضور زنان برای تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توانمندسازی خصوصاً در زمینه زنان را یکی از موضوعات مهم دانست و اشاره کرد: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا ابراهیم صادقی فر در در کارگاه آموزشی توان افزایی و تاب آوری اجتماعی اظهارکرد: به رغم همه برنامه ها و دغدغه های اداری که طی سالیان اخیر در زمینه زنان وجود داشته است همچنان در این بخش کاستی هایی وجود دارد.

وی اشاره کرد: امروزه فقیر به کسی گفته می شود که توانمند نباشد بدین سبب باید تلاش نماییم تا این نقیصه را با رفاه مطلوب و کاهش فقر رفع نماییم.

صادقی فر همین طور اشاره کرد: آمارها نشان میدهد که به طور متوسط زنان ۲ برابر بیشتر از مردان در خطر مشکلات ناشی از بیماریهای روانی قرار دارند و متاسفانه همین اختلالات، کانون خانواده را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد بدین سبب باید برنامه ریزی های جدی دراین زمینه صورت بگیرد.

معاون فرهنگی - اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهمنامه با سازمان نظام روان شناسی اظهار نمود: در آینده ای نزدیک «بهبان»هایی را در این عرصه آموزش خواهیم داد تا در بنگاه های ۵۰ تا ۵۰۰ نفره حضور یابند و مشاوره های لازم را عرضه کنند.

صادقی فر سلامت روان را یکی از موضوعات مهم خواند که باید در سطح بنگاه های اقتصادی کشور اجرا شود.

وی اشاره کرد: ضرورت دارد مدیران اجرائی کل استانها و بنگاه های اقتصادی در کشور اقدامات جدی خصوصاً در زمینه زنان انجام دهند و به سمت افزایش توانمندسازی زنان حرکت کنند چونکه متاسفانه در زمینه زنان بی عدالتی هایی در زمینه هایی مانند آموزش، دستمزد، مهارت وجود دارد.

صادقی فر با اشاره به اینکه «مهارت زندگی» بسیار مغفول مانده است، اظهارکرد: به مهارت های فرزند پروری، همسرداری و... باید توجه بیشتری شود. در همین راستا معاونت فرهنگی اجتماعی، انیمیشن های آموزشی با موضوع خانواده تهیه کرده است که در سطح خانواده ها و بنگاه های اقتصادی کاربرد زیادی خواهد داشت.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه با افزایش مهارت باید از فقر درآمدی، مهارتی و.... پیشگیری نماییم، اشاره کرد: با توانمندسازی گسترده در سطح جامعه اساسا از معضلات خطرناک فرهنگی، اقتصادی و لطمه های اجتماعی جلوگیری کرده ایم و اگر نتوانیم فقر ناشی از توانمندسازی را رفع نماییم با خطر بسیار جدی روبه رو خواهیم شد و آموزش یکی از بهترین راه های رفع معضلات این بخش است.

صادقی فر با اشاره به مسکن دار شدن زنان خصوصاً زنان سرپرست خانوار اشاره کرد: این مساله با جدیت دنبال خواهد شد و لوایح خوبی دراین زمینه آماده شده است.

حسن محمد صادقیان - مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی - در ادامه این کارگاه آموزشی با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم دولت ها حفظ سلامت آحاد جامعه است، اشاره کرد: وزارت بهداشت تنها متولی ۲۵ درصد سلامت جامعه است و سایر دستگاه های اجرائی تا ۷۵ درصد در این بخش مسوول هستند.

وی با اشاره به اینکه در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دو جنبه " کاهش حوادث و بیماریهای شغلی" و " مدیریت لطمه های اجتماعی "، موضوع سلامتی مورد توجه قرار می گیرد، اظهار نمود: ۹۰ درصد بیماریها و حوادث شغلی منشا انسانی دارد بدین سبب تمرکز روی آموزش کارگران و جنبه های نظارتی و بازرسی از اهمیت ویژه ای برخوردارست و کارفرمایان نیز با تامین ملزومات ایمنی، تجهیزات به روز و خارج کردن دستگاه های فرسوده باید وظایف خودرا به خوبی انجام دهند.

وی با اشاره به مدیریت لطمه های اجتماعی اشاره کرد: متاسفانه لطمه ها گسترش پیدا کرده است و قشر کارگر نیز درگیر این لطمه ها همچون مصرف مواد مخدر شده اند که چندان زیبنده جامعه نیست. برمبنای آمارها اکنون حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سطح کشور مصرف کننده مواد مخدر هستند که متاسفانه مصرف مواد به سمت زنانه شدن در حرکت است و زنان درگیری بیشتری پیدا کرده اند.

مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه مصرف مواد مخدر در بین قشر تحصیلکرده جامعه نیز درحال بالا رفتن است، اظهارکرد: متاسفانه گرایش به مصرف مواد مخدر صنعتی درحال گسترش است و مصرف در بین جمعیت عمومی حدود ۵.۶ درصد است.

وی با اشاره به وضعیت سلامت روان جامعه اظهار نمود: بیش از ۲۰ درصد جمعیت عمومی از یک نوع بیماری رنج می برند که این آمار در بین زنان دو برابر بیشتر از مردان است.

صادقیان با اشاره به لطمه های شغلی زنان اظهار داشت: اکنون حدود دو و نیم میلیون زن سرپرست خانوار و نیم میلیون زن مطلقه در کشور وجود دارد که متاسفانه آنان نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند.

وی اضافه کرد: بطور کلی در محیط های کاری زنان، تبعیض هایی از نظر درآمد و حقوق وجود دارد و ارتقای شغلی کمتر و دسترسی کمتری به فضاهای آموزشی و ورزشی دارند که خود نیز مشکلاتی را در پی دارد.

زمینه های افزایش تاب آوری اجتماعی باید فراهم شود

همچنین در ادامه این کارگاه آموزشی وحیده نگین - مشاور وزیر رفاه در امور بانوان و خانواده - نیز اظهار داشت: معاونت امور زنان ریاست جمهوری با وزارت کار موافقتنامه های زیادی همچون در زمینه امور تعاون، کارآفرینی و اشتغال، کاهش لطمه های اجتماعی و... داشته اند که به نفع جامعه هدف بوده است.

وی اشاره کرد: میانگین سطح دستمزد و کسور حق بیمه زنان در چند سال اخیر در بین گروه سنی ۲۵ تا ۴۰ سال نسبت به مردان بالا رفته است که نشان میدهد زنان با تخصص و تحصیلات بالاتر وارد بازار کار شده اند.

نگین اضافه کرد: بااینکه ۲۰ درصد بیمه شده های اصلی زن هستند ولی رشد زنان بالاتر بوده است و نشان میدهد زنان وارد بازار کار رسمی شده اند.

قوانین در زمینه زنان نیاز به بازنگری دارد

در ادامه این کارگاه فاطمه ذوالقدر- مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - اظهار داشت: طرح تاب آوری اجتماعی طرح جدیدی است بدین سبب برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و افزایش تولید به حضور زنان نیاز داریم.

وی اشاره کرد: متاسفانه خیلی از زنان در جنوب کشور حقوق و درآمد متفاوتی نسبت به مردان دارند در صورتیکه پابه پای مردان کارمی کنند.

ذوالقدر اضافه کرد: قوانین در زمینه زنان نیاز به بازنگری دارد و دراین زمینه باید نظارت و پیگیری های لازم صورت بگیرد.

در اختتام این کارگاه چهار ساعته محمدکاظم متولی مصلی - پژوهشگر- پژوهش خود با موضوع "توان افزایی و تاب آوری اجتماعی " را ارائه کرد.

وی اظهار داشت: مشارکت حلقه مفقوده پروژه های توانمندسازی اجتماعی است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متولی اشاره کرد: مشارکت کنشی آگاهانه، داوطلبانه و جمعی و سازمان یافته در امتداد تحقق اهداف، نیازها و منافع جمعی است.
1400/03/22
14:06:52
5.0 / 5
368
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بهداشت , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان