لوایح دولت برای مقابله با خشونت ها و لطمه های مقابل دختران

لوایح دولت برای مقابله با خشونت ها و لطمه های مقابل دختران معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، اظهار داشت: یکی از موضوعات بسیار مورد توجه دولت دوازدهم دختران، حقوق دختران و جایگاه دختران بوده است. فقط از زاویه حقوق در سه یا چهار لایحه به موضوع ˮدخترانˮ پرداخته ایم که برخی به قانون تبدیل گشته که مهم ترین آن قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی است که تا حالا 1100 شناسنامه برای دختران و پسران ایرانی صادر گردیده است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار در برنامه گفتگوی صمیمانه با جوانان پرسشگر که به مناسبت روز دختر امروز (شنبه ۲۲ خرداد) برگزار شد، با تبریک میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر، اظهار نمود: مساله بی شناسنامگی و بی هویتی بحران مهمی در بعضی نقاط کشور است و قانون تابعیت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی تا حدی این مشکلات را مرتفع می کند.


قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان و اثرش بر پشتیبانی از دختران

احتمال تصویب بخشنامه اجرائی قانون پشتیبانی از اطفال در دولت؛ فردا

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با اشاره به قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان و اثرش بر پشتیبانی از دختران، افزود: لایحه پشتیبانی از اطفال و نوجوانان با پیشنهاد اولویت از جانب این دولت بعد از ۱۰ سال معطلی در قوه مقننه بالاخره به صحن علنی رفت و با پیگیری دولت موضوع برگشت. کار مفصلی در مجلس و شورای نگهبان انجام شد و نهایتا در آخر دوره مجلس قبل این قانون ابلاغ گردید که قسمتی از مسائل در رابطه با دختران، خصوصاً خشونت مقابل دختران که یکی از لطمه های مهم جامعه است.
وی با اعلان اینکه بخشنامه اجرائی قانون پشتیبانی از اطفال و نوجوانان اکنون در هیئت دولت قرار دارد، اضافه کرد: امیدوارم بخشنامه اجرائی قانون پشتیبانی از اطفال فردا در دولت به تصویب برسد. همزمان نیز در وزارت دادگستری در رابطه با اجرای و آموزش این قانون کار شده است.


تصویب لایحه پلیس اطفال در دولت دوازدهم

ابتکار تصویب لایحه پلیس اطفال را اتفاق مهم دولت دوازدهم دانست و اظهار داشت: این لایحه رکن مهم احقاق حقوق کودکان است، تا کنون این کمبود را داشتیم. یکی از گروه های هدف این لایحه دختران هستند که هم اکنون تصویب و به محلس شورای اسلامی ارسال شده است.
معاون امور زنان و خانواده همین طور به لایحه اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی نیز اشاره نمود و تصریح کرد: لایحه اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی معطوف به بحث تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند می شود. این لایحه معروف به لایحه رومینا شد و همه می دانیم چقدر مساله درناکی بود و از همین رو برای بازدارندگی و عدم تکرار آن در دولت تصویب و به مجلس رفت. اقدامات انجام شده تنها قسمتی از اقدامات دولت دوازدهم در زمینه زنان بوده که دولت توانسته برمبنای احکام، جایگاه و حقوق دختران، پشتوانه خوبی بوجود آورد.
وی معتقد است: تلاش در جهت الگو سازی برای دختران جوان همچون اقدامات ما بوده است. این مساله حدودا به فراموشی سپرده شده است و زندگی بانوی اول حضرت خدیجه (س) الگوی خوبی است. کتاب "بانوی اول" حاصل کار پژوهشی معاونت زنان در حوزه زندگی حصرت خدیجه (س) و نوشته آقای موحد ابطحی است. این کتاب انتشار یافته است و برداشت جذابی از زندگی ایشان در دوران کودکی و نوجوانی بعنوان دختر است. انتخاب های بزرگی که این زن انجام داد و مسیری که طی کرد و الگو و سبک زندگی است که بسیار امروز کاربرد دارد و جلوه ای است از آنچه امروز به آن مبتلا هستیم و نیاز داریم از سرگشتگی به سر منزل نجات برسیم.
بگفته ابتکار، خیلی از افراد الهام بخش به دوران معاصر خود محدود می شوند اما افراد و شخصیت های معنوی مثل حضرت خدیجه فراتر از تمام این قیدها اثر بخشی و الهام بخشی و الگو سازی دارند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اشاره کرد: یکی از تلاشهای ما در ابتدای دولت دوازدهم طرح "گفتگوی بین نسلی" بوده است چونکه جامعه ما نیاز به این گفت و گو ها دارد. بسیاری اوقات یک طرفه پای کار بودیم و اجازه حرف زدن به نسل جوان و طرح دغدغه هایشان را ندادیم. جاهایی را محدودیت قائل شدیم و جاهایی را تابو دانستیم و این مشکلات زیادی را برای دختران و پسران به وجود آورده است. توجه به ظواهر، شعار دادن و کار تبلیغاتی مساله ما در این دوره دولت نبوده است.
وی افزود: در همین راستا "رادیو نسل" را راه اندازی کردیم و مبانی گفتگوی بین نسلی با همکاری کانون گفتگوی امام موسی صدر و انجمن ارتباطات تنظیم کردیم چونکه گفتگوی بین نسلی از این جهت برایمان اهمیت دارد.
بگفته معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، این معاونت در ۶۸ شهر گفتگوی ملی خانواده را برگزار کرده و در همین راستا طرح گفتگوی "بین نسلی" را نیز اجرا کرده است.
وی با اشاره به موضوع طرح "گفتگوی بین نسلی" افزود: مناقشه به وجود آمده بین نسل ها موجب دلخوری نسل جوان می شود. تا کنون بیش از ۵۰ نشست با عنوان گفتگوی بین نسلی تنها توسط معاونت برگزار شده است و دراین زمینه با شبکه شاد و دانشگاه فرهنگیان _ در جهت تربیت مربی_ و انجمن اولیاء و مربیان همکاری خوبی شده که هدف در این جلسه ها گفت و شنود است.
ابتکار اضافه کرد: فکر می نماییم بعنوان دولت باید چنین فضایی قائل شویم. از اول باید قائل می شدیم که با برخی نگاه ها این کار تبعات، آثار زیاد اجتماعی داشته که امروز نتیجه اش را می بینیم.
وی معتقد می باشد که گاهی یاد نگرفته ایم یک تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر را به چه صورت حل و فصل نماییم که یکی از مهارت ها دراین زمینه اجماع سازی است. این اجماع سازی و گفتگو برای رسیدن به یک توافق از فرد شروع و سپس به گفتگو با خدا، جامعه کوچک خانواده و سپس به کل جامعه می رسد و این همچون مباحث مهمی است که معاونت زنان آنرا پیگیری می کند.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اشاره کرد: یکی از رویکردهای مهم ما در انقلاب بحث عدالت بوده و از مهم ترین کارکردهای حکومت و حکم رانی خوب تحقق عدالت نه عدالت شعاری و تبلیغاتی و توزیع ثروت به صرف نگاه اقتصادی؛ بلکه عدالت به مفهوم بسیط خود در تمام ابعاد همچون عدالت جنسیتی و عدالت برای توان یابان است که به سبب معلولیت هایی امکان دسترسی به برخی خدمات را ندارند.
ابتکار با اعلان اینکه ما خوشبختیم که در این دوره دولت، موضوع عدالت جنسیتی سرلوحه کارمان قرار گرفت که بر گرفته از مفاهیم قرآن برای عدالت جنسیتی شاخص هایی تعیین شد، شناسنامه این شاخص ها با همکاری مرکز آمار تعریف شد و ۳۱ برنامه عدالت جنسیت در استانها نوشته و اجرائی شد. سامانه رصد و پایش این شاخصها فعال و استانها درحال ارائه گزارش هستند.
به گفته ی ایشان، فاکتور های عدالت جنسیتی دارای موضوعات و محورهای آموزش، بهداشت، ورزش، فرصتهای اقتصادی و مشارکت اقتصادی، حقوق، امنیت و خانواده است که البته ما برای تحکیم خانواده بطور جداگانه شاخص هایی داریم.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اشاره کرد: ما با نگاه برنامه ریزی به موضوع عدالت پرداختیم تا با این برنامه ها که در عالی ترین مرجع برنامه و بودجه استان یعنی شورای برنامه ریزی استانها تصویب شده بتوانیم به سمت تحقق عدالت پیش برویم.


دولت بدنبال اصلاح کودک همسری

ابتکار با اشاره به "کودک همسری" که دغدغه دختران حاضر در این برنامه بود، اشاره کرد: کودک همسری دغدعه ما بوده و لایحه اصلاح قانون فعلی را در دولت داریم و امیدواریم زودتر به نتیجه برسد. از نظر فرهنگی نیز اقداماتی برای مقابله با ترک تحصیل یا بازماندن دختران از تحصیل داشتیم. نباید در جمهوری اسلامی ایران دختر بازمانده از تحصیل داشته باشیم.
ابتکار اضافه کرد: دختران متوسط دوران تحصیل کمتری نسبت به پسران دارند که باید این مشکل را نیز حل نماییم. اگر دختری در هر سنی ازدواج کند؛ نباید وادار به این انتخاب های بد شود که بین تحصیل و ازدواج یا اشتغال و فرزندآوری یکی را انتخاب نماید.
سیاست گذاری ما به شکلی هست که تمام این گزینه ها را دختران داشته و بتوانند زندگی خودرا اداره کننده بطوریکه با انتخاب های خوب هم تحصیل و هم ازدواج و هم فرزندآوری را همزمان داشته باشند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، ابتکار افزود: این کار با پیگیری جدی وزارت آموزش و پرورش دنبال می شود تا هیچ دختری در هیچ نقطه کشور بازمانده از تحصیل نباشد و علل و چرایی ترک تحصیل دختران را حل و فصل نماییم. مهم ترین نکته در این رابطه بحث "آموزش" است. در رابطه با قوانین و مقررات نیز تمام تلاش خودرا می نماییم.

به گفته ی ایشان، هم اکنون خیلی از لوایح معاونت زنان برای مقابله با خشونت ها و لطمه های مقابل دختران است که قسمتی از آن به مباحث فرهنگی و بخش دیگر به موضوع قوانین معطوف می شود که این معاونت اقدامات خوبی در این راستا انجام داده و ادامه خواهد داشت.
معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری با تبریک مجدد روز دختر و ولادت حضرت معصومه (س) اشاره کرد: حضرت معصومه شخصیت بسیار والا و الهام بخش زمان خود بوده و امروز نیز هست، چونکه ایشان مستقل و دختر امام موسی کاظم بودند. از طرف دیگر ایشان تصمیماتی گرفتند که کاملا استقلال شخصیتی ایشان یه عنوان یک انسان از این تصمیمات همچون سفر پر خطر و حضور در شهری غریب و بنیان نهادن کار فرهنگی در مدت کوتاه حضورشان در آنجا، مشخص می شود.

وی معتقد است: شخصیت ایشان، لزوما یک زن، مادر یا همسر موفق نیست. یک دختری بودند که فرصت و امکان همسری و مادری را پیدا نکردند اما شخصیت انسانی ایشان به قدری متعالی است که امروز همه از این شخصیت الهام می گیریم و برای تمام ما درس است و امیدوارم ما از همین نگاه انسانی نسبت به دخترانمان مجزا از پیوندها و ارتباطاتی نظیر خانواده، پدر، مادر و وضعیت تاهل و... به حقوق و هویت انسانی آنها نگاه نماییم.

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری اشاره کرد: تلاشمان در دولت دوازدهم این بوده که به روی این هویت مستقل، نقش دختران، حقوق دختران دقت نماییم. دختران در کنار تمام آحاد جامعه در مراحل مختلف انقلاب اسلامی ایران حضور داشتند. زنان و دختران بخش مهمی از تحولات و پیروزی های دوره انقلاب و دفاع مقدس را رقم زدند.

وی همین طور با اشاره به برگزاری کنگره "۸۰۰۰ زن شهید و جانباز" در سراسر کشور این را هم اظهار داشت که تعداد دختران شهید در این میان بسیار زیاد است.

ابتکار معتقد می باشد که بزرگداشت این مساله و توجه به زنان شهید و جانباز نشان دهنده این است که دختران، زنان و جوانان و تمام مردم آرمانهای متعالی دارند و استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی شعار و آرمان همگان بوده است و همه برای این مساله تلاش و فداکاری کردند.
وی افزود: عده ای تا پای جانشنان ایستادگی کردند تا از این آرمانها دفاع کنند. امروز بیش از هر زمانی زمان پاسخ دادن به این آرمانها است. بیش از هر زمانی باید در صحنه حضور داشته باشیم و حق انتخابی که شهدا به ما دادند و هر دختر و پسر ایرانی که به سن ۱۸ سال برسد این حق انتخاب را برای عرصه تصمیم گیری و عرصه تعیین سرنوشت خود دارد.

ابتکار اظهار داشت: این افتخار بزرگ انقلاب اسلامی ایران هست که به هر ایرانی که به سن قانونی برسد حق دخالت در سرنوشت خودرا داده و بدانید که این حق آسان به دست نیامده و شهدای زیادی و جانبازان زیادی برای این حق جان خودرا از دست داده اند.
معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، اضافه کرد: در همین دوران کرونا فداکارانه کادر درمان باوجود احتمال مبتلاشدن خود، در کنار بیماران حضور داشتند چونکه حس از جان گذشتگی و حس ایثار و فداکاری این کشور را زنده نگه داشته است و امروز مهم این است پاسخ ما در مقابل این ایثار این است که از این برگ رای خود که سرنوشت چهار سال آینده کشور است به درستی استفاده نمائیم.
وی اشاره کرد: ان شاالله گام درستی برداریم. انتخاب خوبی داشته باشیم همانطور که بزرگانمان این انتخاب های خوب را داشتند و ان شاالله یک زندگی روشنی خصوصاً برای جوانان داشته و از تمام این سختی ها و دشواری ها عبور نماییم و آینده درخشانی از امید، نشاط، اشتغال، ازدواج خوب، فرزندآوری و تمام جنبه های امید و آرزو رقم بزنیم.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در بخش دیگر این برنامه، زهرا جواهریان معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به طرح کمند (کار، مهارت و نو آوری دختران)، اظهار داشت: این طرح تابحال در ۱۵ استان کشور انجام شده و مقرر است در سال ۱۴۰۰ در ۱۶ استان دیگر هم اجرا شود. این طرح مربوط به دانشجویان دختر سال آخر لیسانس و فوق لیسانس و دکترا در ترم آخر است که برمبنای رشته تحصیلی و یا علاقه خود مهارتی آموزش می بینند.

وی افزود: بیشتر این مهارتها به سبب کرونا و شرایط آموزش مجازی به هنرهای دستی و خطاطی و... معطوف می شود. دانشجویان می توانند بعد از آموزش این دوره از آن بعنوان یک مهارت در شغل آینده استفاده کنند. نفرات برتر نیز تسهیلاتی می گیرند که بتوانند این مهارت را به تولید و بوسیله فضای مجازی تولیدات خودرا به فروش برسانند و بعنوان یک شغل از آن استفاده کنند.
1400/03/23
09:46:49
5.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان