به بهانه روز جهانی زنان بیوه

بیوه گی حادثه ای پر استرس برای زنان

بیوه گی حادثه ای پر استرس برای زنان به گزارش جوان بین یک روانشناس با اشاره به اینکه بیوگی حادثه ای پر استرس بخصوص برای زنان در جوامع ایرانی است، اظهار داشت: طبق پژوهشها، بیوه زنان مسن از بیوه خانمهایی که در سن جوانی ازدواج کرده اند افسرده تر هستند و این افسردگی سالها در زندگی آنها ادامه می یابد.


فرنگیس شریفی باستان در گفتگو با ایسنا، همزمان با روز جهانی "زنان بیوه"، اظهار نمود: همچون نتایج منفی بیوه شدن زنان از دست دادن حمایت های مالی، عدم سازگاری با نبود همسر، تک والدی و ایفای نقش پدری برای فرزندان، سرپرست خانوار شدن، نادیده گرفتن نیازهای عاطفی و جسمی و جنسی و ایثار برای فرزندان و... است.
این روانشناس افزود: مفهوم مادر بودن به صورت سنتی با مولفه های روانشناختی مانند ایثار به علت عشق به فرزندان و از خودگذشتگی تعریف می شود و چون بیوه زنان مجبورند نقش پدر و مادری را برای فرزندان ایفا کنند حساسیت روی خودشان کم شده، پیگیری کمتری نسبت به سلامت خود دارند و به شکلی خویش را به فراموشی می سپارند و به تأمین صرف نیازهای فرزندان می پردازند.
وی اضافه کرد: از طرفی با انکار نیازهای جسمی، روانی و... در معرض اغلب اختلالات روانشناختی همچون استرس قرار می گیرند. گویی وضعیت اجتماعی زنان تنها با حضور مردان تعریف می شود و تنها بودن در جامعه نشان دهنده کامل نبودن آنها است.
به گفته این روانشناس، در جامعه ایرانی نقش زنان صرفاً به نقشهای خانوادگی نظیر همسر و مادر بودن محدود می شود و ازاین رو خانه داری و همسر پروری بیشتر در جامعه ما تایید شده است به صورتی که این فعالیت ها مسئولیت اصلی زنان به حساب می آید، ازاین رو بعد از فوت همسر زن مجبور است نقشهای جدید پر چالش دیگری را هم بپذیرد که او را در معرض بحران قرار می دهد.
شریفی باستان ضمن اشاره به چالش ازدواج مجدد زنان بیوه، خاطرنشان کرد: همسر مناسب برای زنان و مردان بیوه معنای دیگری دارد و شاید از همین رو است که بعضی از آنها تا سنین مسن شدن ازدواج مجدد نمی کنند. عوامل اجتماعی و فرهنگی و بحث شانس ازدواج برای این زنان هم مهم می باشد به صورتی که بعضی از مردان ترجیح می دهند زنان بیوه را بعنوان همسر دوم انتخاب کنند و بنابراین است اغلب زنان بیوه تصمیم می گیرند ازدواج مجدد نکنند.
این روانشناس با اشاره به اینکه محرومیت جنسی بیوه زنان و انکار این نیاز منجر به اضطراب، افسردگی و تحریک پذیری آنها می شود، تصریح کرد: زنان بیوه با انکار نیازهای جنسی خود و عدم ازدواج، پرخاشگر، عصبی، غمگین و بی انگیزه می شوند.

وی معتقد است: یکی از معضلات عمده این زنان بحث تغییر نقش است که باید مسئولیت پدر بودن را هم بر عهده بگیرند. مسائل مالی، نیازهای جنسی و عاطفی، مواجهه تنها با سختی های زندگی، مدیریت آینده فرزندان، انگ ها و سوء تعبیرات، برچسب هایی نظیر "خانه خراب کن " به زنان بیوه، برطرف نشدن نیازهای روانی به علت انتظار ایثار و از خودگذشتی زنان بیوه برای فرزندان منجر به عدم تأمین نیازهای روانی، جسمی و جنسی زنان بیوه می شود.
شریفی باستان نگرانی از بدرفتاریها و سو استفاده از فرزندان در ازدواج مجدد را همچون عوامل عدم ازدواج مجدد زنان بیوه دانست و اظهار داشت: عدم ازدواج امکان دارد زنان بیوه را به روابط عاطفی خارج از ازدواج سوق می دهد که خود وابستگی عاطفی و در نهایت حتی بحران هایی نظیر خودکشی را برایشان به همراه دارد.
این روانشناس در بخش پایانی سخنان خود درباره چالشهای ازدواج مجدد پس از فوت همسر برای زنان بیوه خاطرنشان کرد: هر انسانی پس از دست دادن عزیزی دوره سوگواری، انکار و خشم را می گذراند. ابتدا از دست دادن عزیزان را انکار می کنند، سپس خشمگین و افسرده می شوند و در نهایت به پذیرش می رسند. این فرایند امکان دارد بسیار طولانی شود. اگر زنی که همسر خویش را از دست می دهد مهارت های اجتماعی و روانی بهتری داشته باشد می تواند سریع تر دوره سوگواری را پشت سر گذاشته و به پذیرش برسد که لازم است در این راه حتما از خدمات مشاوران و روانشناسان استفاده نماید.


منبع:

1400/04/02
22:56:33
5.0 / 5
274
تگهای خبر: ازدواج , بحران , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان