برگزاری سمپوزیوم ابن فوطی در بنیاد مراغه شناسی

برگزاری سمپوزیوم ابن فوطی در بنیاد مراغه شناسی جوان بین: ایرنا- نخستین سمپوزیوم تخصصی «ابن فوطی» به میزبانی بنیاد مراغه شناسی و با حضور تعدادی از صاحب نظران و پژوهشگران حوزه فرهنگی و تاریخی در دانشگاه مراغه اجرا شد.


معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه مراغه روز یکشنبه در آیین شروع به کار این سمپوزیوم اضافه کرد: هدف از این آیین معرفی ابعاد زندگانی «ابن فوطی» کتابدار کتابخانه عظیم رصدخانه تاریخی مراغه و یکی از پژوهشگران و مورخان دوره ایلخانی است.
محمد مهدی زاده بیان کرد: این سمپوزیوم همزمان با سالروز تولد این شخصیت علمی و فرهنگی با حضور چهار نفر از اساتید و صاحب نظران فرهنگی و تاریخی بصورت ویدئو کنفرانس برگزار می گردد.
وی همین طور ایجاد بنیاد مراغه شناسی در این دانشگاه را فرصتی برای اجرای طرح ها و برنامه های فرهنگی، علمی و پژوهشی با هدف معرفی و شناساندن ادیبان، دانشمندان و متفکران و نیز یافته های علمی و تحقیقاتی پژوهشگران این خطه عنوان نمود.
«ابن فوطی» در محضر خواجه نصیرالدین طوسی به فعالیت علمی پرداخت
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز بیان کرد: این شخصیت علمی و پژوهشی بعد از سال ها زندگی در بغداد، در شهر مراغه بعنوان پایتخت ایلخانی حضور یافت و در کتابخانه بزرگ رصدخانه و در محضر دانشمند بزرگ اسلامی خواجه نصیر الدین طوسی به فعالیت علمی و تاریخی نگاری پرداخت.


سیدعلی موسوی اضافه کرد: این محقق و کتابدار بزرگ رصدخانه تاریخی مراغه با تدوین دایره المعارف مجمع الآداب نقش مهمی در شناساندن تاریخ و هویت این خطه از مرز و بوم در دوره ایلخانی داشت.
وی افزود: مراغه در دوره هولاکو و صدرات خواجه نصیر الدین طوسی بعنوان مرکز سیاسی، اداری و علمی ایران محل پرورش و تربیت دانشمندان و کانون کارهای علمی و پژوهشی و نقطه درخشان تاریخ این رمز و بوم بود.
وی افزود: بهره گیری از پیشینه و ظرفیت بزرگان و شخصیت های علمی و فرهنگی تنها با تعامل و فرهنگ سازی امکان پذیر است و تحقق آن زمینه ساز رشد، توسعه و بالندگی این خطه از ایران اسلامی خواهد بود.
کتابخانه عظیم رصدخانه مراغه مرجع بی نظیر علمی در دوره ایلخانی
استاد دانشگاه اصفهان با اشاره به پیشینه تاریخی رصدخانه تاریخی مراغه در دوره ایلخانی، اظهار داشت: این کتابخانه عظیم مرجع بی نظیر علمی برای بهره مندی دانشمندان و پژوهشگران جهان اسلام در دوره ایلخانی بود.
شهرام پناهی اضافه کرد: در دوره ایلخانی شاهد حضور نخبه ترین و باهوش ترین پژوهشگران و افراد و دانشمندان در حکومت ایلخانی به سبب وجود خردورزی و علم دوستی بودیم که این امر منشا خدمات علمی بسیاری برای ایران و جهان اسلام شد.
وی افزود: با راه اندازی کتابخانه عظیم رصدخانه مراغه توسط خواجه نصیر الدین طوسی، بخش کتابت آن به وجود آمد که در آن کتاب های باارزش علمی، تاریخی و فرهنگی آن زمان از سراسر جهان جمع آوری و در آن گردآوری شد.
وی افزود: کتابخانه ۴۰۰ هزار جلدی رصدخانه مراغه بعنوان یکی از بزرگترین کتابخانه های خاورمیانه در آن عصر به شمار می رفت و تنوع کتب در زبان های مختلف، این مرکز علمی را در جهان اسلام منحصر به فرد کرده بود.
وی اضافه کرد: رویه رایج دوره ایلخانی این بود که دیوان سالاران در این حکومت علاقه و گرایش بسیاری به فرهنگ و علم داشتند و حضور و وجود دانشمندان در زمینه های مختلف در این دوره واجد ارزش بالایی بوده است.
هم نشینی با خواجه رمز ماندگاری «ابن فوطی»
پژوهشگر و مورخ مراغی اظهار داشت: آنچه سبب ماندگاری «ابن فوطی» در دوره ایلخانی شده، حضور در رصدخانه تاریخی مراغه و هم نشینی با خواجه نصیر الدین طوسی و پژوهش های این شخصیت علمی بوده است.
مسعود غلامیه اضافه کرد: وجود رصدخانه و کتابخانه عظیم تاریخی مراغه بعنوان مرکزیت علمی آن زمان سبب شد تا «ابن فوطی» از ظرفیت وجود کتاب های باارزش این کتابخانه بهره زیادی ببرد.
وی افزود: تاریخ نگاری «ابن فوطی» در قالب دایره المعارف مجمع الآداب نیز همچون بزرگترین اقدامات و تالیفات وی بوده که سبب مشهور شدن و ماندگاری این محقق دوره ایلخانی شده است.
وی افزود: «ابن فوطی» با بهره بردن از اساتید بزرگ زمان خود در حوزه علم و فرهنگ همچون حافظ، سعدی، شیخ رشیدالدین فضل الله و خواجه نصیرالدین طوسی دایره المعارف ۵۰ جلدی خود در حوزه بیوگرافی بزرگان آن دوران را تالیف کرد.

بیش از پنج هزار و ۹۰۰ شرح حال در تالیف های «ابن فوطی»
کارشناس تاریخ بنیاد ایران شناسی نیز بیان کرد: بیش از پنج هزار و ۹۲۱ شرح حال برمبنای ساختارشناسی در تالیف های بزرگ ابن فوطی در قالب دایره المعارف مجم آلاداب در حوزه شرح احوال بزرگان آن دوره نگاشته شد.
سعید عضدالدین ملکی گفت: از مجموع ۵۰ جلدی این دایرالمعارف بر اثر حوادث تاریخ، فقط پنج یا ۶ جلد به جا مانده است.
وی با اعلان اینکه ابعاد علمی شخصیت «ابن فوطی» تا حالا ناشناخته باقی مانده، افزود: وی از مورخان و روایان بزرگ دوره ایلخانی بوده و آثار وی دارای ارزش بسیار بالایی در حوزه تاریخ نگاری است.
وی افزود: «ابن فوطی» در سال ۶۶۰ هجری قمری که به محضر خواجه نصیر الدین طوسی مشرف شده بود، از امکانات و کتب بی نظیر موجود در کتابخانه تاریخی رصدخانه مراغه بهره ها گرفت و دایره المعارف بزرگ خودرا نوشت.
وی افزود: وی در نگاشتن این اثر بزرگ علمی و تاریخی از کتاب های مختلف در زبان های مختلف بهره برد اما بخش کوچکی از این اثر در اختیار نسل فعلی است.

خدمات علمی و فرهنگی «ابن فوطی» وجه تمایز وی با مولفان دوره ایلخانی
مورخ و پژوهشگر تاریخی نیز اظهار داشت: خدمات علمی و فرهنگی «ابن فوطی» وجه تمایز وی با مولفان دوره ایلخانی بوده و بدین جهت وی همچون صدها دانشمند موثر این عصر بشمار می رود.
اصغر محمدزاده اضافه کرد: بر طبق اذعان تعدادی از اساتید دانشگاه های جهان ۸۰ درصد از تاریخ و وقایع دوره ایلخانی بوسیله تالیف های «ابن فوطی» دریافت می شود.
وی افزود: «ابن فوطی» به غیر از حضور بیش از ۱۵ ساله در رصدخانه تاریخی مراغه بعنوان کتابدار، نقش مهمی در گردآوری آثار و کتب در این مرکز علمی داشته است.
پژوهشگر مراغی افزود: «ابن فوطی» با ایجاد دارالترجمه رسمی در رصدخانه مراغه برای ترجمه کتاب های علمی در زبان های مختلف همچون هندی، یونانی، رومی و سایر زبان های آن عصر، نقش مهمی در توسعه علمی آن دوره داشت.
محمدزاده اضافه کرد: در ۶ جلد باقی مانده از دایره المعارف «ابن فوطی» ۱۶۰ تن از رجال اهل مراغه معرفی شده که بیش از ۶۰ درصد از آنها فقط در این تالیف باارزش وجود دارد.
به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا «کمال الدین ابوالفضل عبدالرزاق» معروف به «ابن صابونی» یا «ابن فوطی» از مورخان و راویان حدیث در دوران حکومت ایلخانیان است؛ همچون آثار او می توان به مجمع الآداب فی معجم الالقاب اشاره نمود که در زمره ترجمه های بزرگ تاریخ قرار می گیرد و با وجود از میان رفتن بخش های زیادی از آن، اطلاعات مهمی را در دسترس قرار می دهد.
در میانه شرح حال های موجود در مجمع الآداب نکاتی از زندگانی خود «ابن فوطی» نیز آشکار می گردد که باتوجه به این نکات، چگونگی زندگی و کارهای علمی وی، منابع تالیف این کتاب و نیز شرایط اجتماعی، علمی و دینی زمان او آشکار می شود.
اولین سمپوزیم تخصصی «ابن فوطی» فرصتی برای بازشناسی ابعاد زندگانی و شخصیت علمی و فرهنگی وی بشمار می رود که توسط بنیاد مراغه شناسی در دانشگاه مراغه انجام شد.

به گزارش جوان بین به نقل از ایرنا، نخستین سپموزیوم ابن فوطی به مدت یک روز در دانشگاه مراغه انجام شد.منبع:

1400/04/06
21:13:09
5.0 / 5
433
تگهای خبر: آموزش , تربیت , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان