نوجوانان در كانون پرورش حال خوش زندگی را تجربه می كنند

نوجوانان در كانون پرورش حال خوش زندگی را تجربه می كنند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تابستان 1400 دوره های مجازی «حال خوش زندگی» را ویژه نوجوانان در قالب طرح «مهارت های زندگی» برگزار می نماید.به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مجموعه کارگاه های حال خوش زندگی با هدف تقویت توانمندی نوجوانان در مهارت های زندگی، بر پایه روان شناسیِ مثبت گرا طراحی شده است و هر یک بصورت تخصصی بر یکی از مهارت ها تمرکز دارد.

مهارت برقراری و تثبیت روابط مثبت، مهارت خودباوری، مهارت جرات مند بودن، مهارت زندگی معنوی، مهارت امیدوار بودن، مهارت شاد بودن و مهارت هوش هیجانی عنوان هفت کارگاهِ حال خوش زندگی است.
نوجوانان در این دوره ها یاد می گیرند چطور روابط شان را با دیگران مدیریت کنند، خودرا بهتر بشناسند، با سبک های رفتاری آشنا گردند، مطمئن تر قدم بردارند، چگونه در هر شرایطی خونسردی خودرا حفظ کنند، امیدوار باشند، برای خوشحال کردن خود نقشه بکشند، با هیجان های خود آشنا گردند و...
بعنوان مثال در کارگاه هوش هیجانی نوجوانان می آموزند که اصطلاح هوش هیجانی به چه معناست و چگونه تقویت می شود و در کارگاه خودباوری با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شده و می کوشند خودرا با تمام کمی ها و کاستی ها پذیرفته و قدم در جهت رشد خود بردارند.


بر همین اساس، آنها در کارگاه زندگی معنوی نیز با سبک های معنوی در مقابله با مشکلات زندگی آشنا و با انجام کارهایی به روش غیرمستقیم و با بهره گیری از مولفه های معنویت، زندگی واقعی را تجربه می کنند و یا در کارگاه مهارت جرات مندی بر تقویت توانمندی نوجوانان - که بر پایه روان شناسی مثبت نگر است - تاکید می شود.
نوجوانی که در کارگاه مهارت شاد بودن نیز شرکت می کند، می آموزد که بجای منتظر بودن، برای خوشحال کردن خود نقشه بکشد و برای عملی کردن نقشه هایش دست به کار شود.
همین طور در کارگاه مهارت ایجاد روابط مثبت نوجوان یاد می گیرد چه طور روابطش با دیگران را مدیریت کند که هم برای خودش و هم برای طرف مقابل نتایج مثبت داشته باشد.
در کارگاه مهارت امیدوار بودن نوجوان به کمک کارهای متنوع و هیجان انگیز با راه کارهای انتخاب هدف مناسب آشنا می شود و می آموزد چه طور با برنامه ریزی، آرزوهای خودرا به اهدافی دست یافتنی تبدیل کند.


زهرا عبدالحی، طیبه زمانی پزوه، زهرا برجی، فاطمه فرهنگیان، رفعت السادات خرم زاده، بهار ملک پور و مهدی هدایت فر مدرسان دوره های حال خوش زندگی هستند که در زمینه روان شناسی و فلسفه، سابقه کار با نوجوانان را دارند.
کارگاه های حال خوش زندگی برای دو گروه سنی «نونگاه» و «نوجوان» (۱۲ تا ۱۸ سال) برگزار می گردد.
علاقه مندان برای حضور در این دوره ها تا ۱۳ تیر فرصت دارند با مراجعه به پایگاه مجازی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ثبت نام کنند.اجرای نمایش محیطی «نترسک» در فضای باز مرکز تئاتر کانون

نمایش نترسک اثر مژگان رضائیان از فردا (چهارشنبه، ۹ تیر) به شیوه محیطی و رایگان اجراهای خودرا در فضای باز مقابل مرکز تولید تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شروع می کند.

این نمایش ویژه کودکان بالای ۶ سال است که از ساعت ۱۸: ۳۰ در محوطه بیرونی و فضای باز مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری اجرا می شود.
در خلاصه این نمایش آمده است؛ در مزرعه ای بی آب و علف مترسکی تنها زندگی می کند که با پرنده ای زخمی مواجه می شود، مترسک به پرنده کمک می نماید تا سلامت خودرا به دست بیاورد. در نهایت پرنده برای قدردانی از محبت مترسک، پیشنهاد رفتن به سرزمین دیگری را می دهد.


بر طبق این خبر، بازیگران این نمایش الهام دارابی و سیما رحمانی هستند. طراحی صحنه و دکور و طراحی لباس این نمایش را میترا رضائیان، طراحی و ساخت عروسک را مژده ذکریاپور و طراحی پوستر و بروشور را مریم اردلی بر عهده دارند.
همین طور مشاور هنری این اثر حسن دادشکر پیشکسوت تئاتر عروسکی بوده و اشعار و آهنگ سازی آن بر عهده امیرحسین انصافی و ساخت تیزر و افکت از طرف هانا حواری نسب انجام شده است.
از دیگر عوامل این نمایش اختر تاجیک و هانا حواری نسب بعنوان عکاس، علیرضا حسین پور و محمدرضا شاملوفر بعنوان سازندگان دکور، فرزاد فرزام بعنوان مدیر صحنه، فرزاد کوشکی بعنوان دستیار صحنه، آرزو رحمانی در بخش دوخت لباس و مهتاب فرهپور بعنوان منشی صحنه و دستیار کارگردان با این نمایش همکاری دارند.
این نمایش همه روزه به جز شنبه ها ساعت ۱۸: ۳۰ در محوطه بیرونی مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پارک لاله تهران بصورت رایگان برای عموم علاقه مندان اجرا می شود.


همین طور نمایش آرزوهای یک موش کور به نویسندگی سعید ابک و کارگردانی وحید نفر نیز از دهم تیر در ساعت ۱۹: ۱۵ سالن بوستان مرکز تئاتر کانون پرورش فکری اجرا می شود.
برمبنای اطلاعیه ستاد ملی مبارزه با کرونا، هنر تئاتر در گروه مشاغل دو است و اجرای نمایش تنها در زمان وضعیت قرمز متوقف خواهد شد.بهره مندی مددجویان بهزیستی و کمیته امداد از کارهای کانون

مدددجویان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی از این بعد از کارهای فرهنگی و هنری مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دراستان های البرز و ایلام بهره مند خواهند شد.

در نشست هایی جداگانه، مدیران کل کانون در استانهای البرز و ایلام درباره همکاریهای مشترک با کمیته امداد و سازمان بهزیستی با مسئولان این دو نهاد گفت و گو کردند.
مهری فلاح معاون فرهنگی اجرائی کانون البرز در نشست مشترک با مسئولان کمیته امداد امام خمینی شعبه گلشهر کرج از بررسی شرایط جذب مددجویان مستعد در انجمن های تخصصی کانون استان سخن گفت. وی بر لزوم بهره گیری کودکان و نوجوانان کم برخوردار از کارهای کانون تاکید و ابراز امیدواری کرد کارگاه های تخصصی کانون بتواند زمینه شناخت و بروز استعدادهای کودکان و نوجوانان را فراهم آورد.
فلاح ضمن معرفی این فعالیت ها و همین طور تشریح اهداف و کارهای انجمن های تخصصی فرهنگی، هنری، ادبی و علمی، درباره ی مددجویانی که قبلا با حضور در دوره های مختلف مهارت های لازم را کسب کرده و استعدادیابی شده اند، گفت امیدواریم انجمن های کانون، فرصتی را برای جذب این اعضا فراهم نموده و با دعوت از اساتید مجرب و برگزاری دوره های ویژه، زمینه رشد آنان در مهارت های مختلف و همین طور فرصت کارآفرینی را برای این عزیزان فراهم آورند.
در بخش دیگری از این جلسه، نرمین کریمی، کارشناس فرهنگی کانون البرز نیز درباب عنوان های کارگاه های تخصصی کانون، جزییات مراحل ثبت نام و نحوه ی حضور اعضا در کارگاه ها و انجام پشتیبانی های مستمر در این خصوص توضیح داد.
بخش دوم این جلسه تخصصی نیز به تشریح اهداف و کارهای مرکز نیکوکاری ویژه همکاران کانون البرز اختصاص یافت که طی آن، رنجبر مدیر کمیته امداد شعبه گلشهر اصرار کرد که در این طرح، هر اداره می تواند یک پایگاه نیکوکاری باشد. وی از استقبال چند سازمان کرج از این فعالیت آگاهی داد.
در ایلام نیز تفاهم نامه ی همکاری میان دو نهاد کانون و بهزیستی امضا شده است که انجام کارهای مشترک و برنامه های فرهنگی هنری از بخش های آن اعلام شده است.
مهدی جمالی و زهرا همتی مسئولان این دو مجموعه در نشست امضای این تفاهم نامه ابراز امیدواری کردند که روند کارهای مشترک خدمت به کودکان کار و لطمه دیده اجتماعی را نیز در بر بگیرد.
این تفاهم نامه با هدف گسترش برنامه های فرهنگی و هنری بین اقشار لطمه پذیر مانند کودکان کار، کودکان شبه خانواده، دختران در معرض لطمه های اجتماعی، کودکان حاضر در مراکز نگه داری و دارای معلولیت منعقد شده است.فرماندار سروستان در پی راه اندازی مرکز سیار کانون

محسن پورزارعی، فرماندار سروستان با حضور در اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس با مدیرکل این نهاد دیدار و جهت راه اندازی واحد کتابخانه سیار با همکاری فرمانداری و شهرداری این شهر، قول مساعد داد.
او همین طور از مدیر کل کانون فارس خواست تا به کارهای مرکز فرهنگی هنری کانون در سروستان، با ارائه خدمات به کودکان و نوجوانان رونق بیشتری داده شود.
سعیدرضا کامرانی مدیرکل کانون استان نیز با اشاره به کارهای مرکز فرهنگی هنری کانون در سروستان، فعالیت ۵۶ مرکز ثابت، سیار و پستی کانون فارس را باتوجه به سابقه بیش از ۵۰ ساله ی این نهاد، گام بزرگی در راه تحقق اهدافی چون پرورش استعدادها و خلاقیت در میان مخاطب کودک و نوجوان دانست و با اشاره به جمعیت دانش آموزی و تعداد روستاهای سروستان، راه اندازی کتاب خانه سیار روستایی در این شهر را ضرورتی دانست که در صورت همکاری مسئولان سروستان قابل اجراست.
مدیر کل کانون فارس همین طور خواهان پیگیری و تعیین تکلیف قسمتی از زمین پارک محوطه مرکز سروستان و افزدون آن به مرکز با هدف تامین امنیت، حصارکشی و استفاده از ظرفیت فضا برای برگزاری کارهای حضوری و ستاندن سند مالکیت مرکز شد.


1400/04/08
18:04:33
5.0 / 5
390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان