هفته ازدواج،

آمار پایین ازدواج از كجا آب می خورد؟

آمار پایین ازدواج از كجا آب می خورد؟ به گزارش جوان بین قم یک استاد دانشگاه به تشریح اسباب رواج سبک زندگی عاقلانه، عاشقانه و عالمانه میان جوانان و موانع ازدواج موفق پرداخت.


سید علیرضا حسینی در گفت و گو با ایسنا درباب آمار نزولی ازدواج بیان کرد: علت مشخص و آسان این آمار کاهشی، بحث معیشت و اقتصادی می باشد، کسی که ازدواج می کند به طبیعت این مسئله تن می دهد که نفقه همسر و فرزندان خودرا تامین و بار مسائل اقتصادی را به دوش بکشد.
وی وضع اقتصادی فعلی کشور و تحریم و احتکارهای ناشیانه اقلام ضروری و معیشتی مردم را عاملی مهم در بحران اقتصادی در سطح کشور برشمرد و اضافه کرد: در این اثنا دولتمردان و سیاست گذاران کشور می توانند تأثیرگذار عمل کرده و با وضع قوانین مناسب امر ازدواج را سهل الوصول کنند، کما این که صرف یکه تازی دولت در این مقوله کافی نبوده و عوامل مؤثر دیگری را نیز شامل می شود.
حسینی اظهار نمود: بر طبق گزارش های به دست آمده ۱۲ میلیون جوان ایرانی در سن ازدواج وجود دارند که اکثریت آنها ازدواج موفقی نداشتند، پس در دهه اخیر ۴۰ درصد کاهش آمار ازدواج به نسبت سال ۸۹ که ۸۳۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده و سال ۹۹ که تنها ۵۳۰ هزار نفر ثبت شده، علاوه بر این ۵ میلیون جوان ایرانی در سن تجرد قطعی قرار گرفتند بدین معنا که افراد در سنین ۴۰ سال به بالا به کلی از ازدواج قطع امید کرده و به گذران معمول زندگی خود روی آوردند که متأسفانه این روند فاجعه و انحطاط پویایی جامعه را گوشزد می کند.
این استاد دانشگاه آمار پایین ازدواج در ایران را در سایر کشورها نیز مورد کنکاش قرار داد و اظهار داشت: باتوجه به دین و مذهب رسمی کشور و داعیه اسلامی ایرانیان باید چاره مناسبی چاره اندیشی کرد تا که نشاط و پویایی جوانان افزایش یابد و به دستورات دینی و وظیفه شرعی خود عمل شود.
حسینی مسائل اجتماعی جامعه را نیز از موانع مؤثر در ازدواج عنوان نمود و اضافه کرد: سنت مهریه گیری سنگین در بعضی خانواده ها که اخیراً باب شده سنگ اندازی مهمی در راه وصال زوجین به یکدیگر است که نه فقط استواری زندگی زوجین را ضمانت نمی کند بلکه عامل مهمی در انحلال و زوال اخلاقی و رفتاری طرفین حتی دلسردی بیشتر بین آنها خواهد بود، پس طبق آمارهای موجود در دادگاه های خانواده خیلی از این مهریه ها اصلاً وصول نمی گردد و تنها کشمکش و تنازع های خانوادگی و جدایی زوجین را در پی دارد.
پژوهشگر مرکز تحقیقات فقهی_حقوقی قوه قضاییه قم، بحث جهیزیه با وسایل برند و گرانقیمت و توقعات خانواده ها دراین زمینه را مانع دیگری در ازدواج مطلوب برشمرد و اظهار نمود: رسم و رسومات نادرست فرهنگی در جامعه که فقط اشاعه تجمل گرایی و گران زیستی را در پی دارد نه فقط عامل خوشبختی زوجین نیست بلکه عواملی مثل شیربها، مهریه بالا، جهیزیه زیاد و هزینه های بالای مراسم های عروسی تمایل جوانان را به ازدواج می کاهد.
وی اضافه کرد: این مسائل در حالی است که با اشاعه کرونا و تعطیلی تالارها و بیشتر مغازه ها، ساده گرائی و دوری از مد و تجمل به افراد تحمیل شد و خیلی از جوانان با کمترین معقول ترین هزینه ها و مراسم های راهی زندگی مشترک خود شدند، پس این فرهنگی ناخواسته بود که تحمیل شد و چه بسا فرهنگ مبارکی را به دنبال داشت.
دبیر اندیشکده فقه وحقوق اسلامی مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت اندیشه شخصی افراد را از دیگر عوامل مؤثر در کاهش آمار ازدواج برشمرد و اظهار داشت: تفکرات یکسری جوانان درباب تولید علم و ارتقای سطح تحصیلاتی خود یک نوع سفسطه ناپخته است، چونکه ازدواج را مانع پیشرفت علمی خود دانسته و تن به ازدواج حتی با یک مورد خوب نمی دهند، درحالی که ازدواج موفق مدارج علمی موفقی را هم در کنار خود می پذیرد و اولویت جوانان برای داشتن زندگی سالم و صالح، تمرکز حواس و انگیزه پیشرفت زندگی خود باید انتخاب شریک مناسب و همراه زندگی باشد تا در پرتو وی موفقیت زوجین نیز تضمین شود.
حسینی اضافه کرد: ما در دنیا باید به اهداف مطلوب واقعی خود برسیم نه آنکه با مسیرهای واهی و نادرست جامعه همراه شویم، پس باید سبک زندگی عاقلانه، عاشقانه و عالمانه ای انتخاب نموده و در کنار تحصیلات خود بطور معقول و مشروع به نیازهای درونی و غریزی خود نیز پاسخ دهیم، چونکه اسلام هم به تفکر و تعقل در امور هستی و علم آموزی اشاره دارد و هم ازدواج سالم و مناسب را گوشزد کرده و در هر مسئله ای میانه روی و اعتدال را هشدار می دهد.
این مدرس حوزوی به مسئولیت ناپذیری قشری از پسران جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: با رواج تفکر علم افزایی صرف در میان جوانان نوعی ترس از مسئولیت و به عهده گرفتن وظایف فردی و اجتماعی بالا رفته که جوانان تنها به امر آموزش و یادگیری دروس تحصیلی خود می پردازند بدون این که تخصص و مهارت و حرفه ای درخور فراگیرند، پس پدر نقش یک تدارکات چی و مادر نیز بعنوان خدمات چی ایفای نقش می کنند، درحالی که این جوان باید در کنار درس خود حرفه آموزی، سخت کوشی و معاشرت اجتماعی فراگیرد تا در جامعه فعلی بتواند از پس خود برآمده و به مشکلات معاشرتی گرفتار نشود و فقط بصورت تک بعدی عمل نکند.
وی اشاره کرد: طبق آمارهای موجود در میان کشورهای اسلامی ایران سومین رتبه در خودکشی بین جوانان را به خود اختصاص داده که این آمار اسفناک در بیشتر موارد درنتیجه عدم مسئولیت پذیری، عدم اشتغال، نداشتن تخصص و حرفه ای کارآمد و ترس از حضور در اجتماع حاصل می شود، پس جوانی که زندگی خودرا پوچ می انگارد زندگی خودرا بی ارزش تلقی کرده و برای رهایی از آن مرتکب خودکشی می شود.
این فعال اجتماعی نتیجه دیگر مسئولیت ناپذیری جوانان را گرایش به ازدواج سفید و داشتن روابط جنسی نامشروع و بی قیدوبند برشمرد و اظهار نمود: نداشتن شغل مناسب، مشکلات اقتصادی، عدم تخصص حرفه ای و بی پروایی اعتقادی و ارزشی جوانان را به سمت روابط آزاد سوق می دهد چونکه در این صورت هیچ مسئولیتی برای وی پدیدار نمی گردد و به بدل ازدواج روی می آورد تا به نیازهای خود پاسخ دهد.
حسینی در آخر به مسئولیت متصدیان فرهنگی جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: باید مؤلفه ازدواج آسان، پایدار و آگاهانه جایگزین رسومات نادرست و سنگ انداز جامعه شده و فرهنگ ازدواج ساده گرا ملموس شود، پس پدر و مادر نیز قسمتی از این فرهنگ سازی را برعهده گرفته و با استناد به آیات، روایات و تجارب معیشتی و عقلی خود به اقناع جوانان بپردازند چونکه تکامل وجودی انسان و صعود سیر معنوی روحی و عفت، پاک دامنی، آرامش و امنیت خاطر و بقای نسل بشریت درگرو امر ازدواج است.
منبع:

1400/04/25
21:53:39
5.0 / 5
314
تگهای خبر: آموزش , ازدواج , اقتصاد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان