دولت آینده با حمایت سازمانهای مردم نهاد مراكز خانه امن را توسعه دهد

دولت آینده با حمایت سازمانهای مردم نهاد مراكز خانه امن را توسعه دهد به گزارش جوان بین معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، با اشاره به اینکه بیشتر از ۹۰ مرکز خانه امن با همکاری سازمانهای مردم نهاد و بهزیستی مشغول به کار هستند، اظهار داشت: امیدوارم زمینه برای توسعه این مراکز فراهم گردد و دولت آینده هم با همین نگاه این مراکز را توسعه دهد و از بخش غیر دولتی و سازمان مردم نهاد حمایت کند، این فرصت فراهم باشد که به شکل اساسی با صدمه ها در حوزه های مختلف همچون صدمه های زنان و کودکان مقابله کنند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معصومه ابتکار امروز پنجشنبه ( ۲۴ تیر) طی بازدید خود از دو خانه امن "راه نوین" و "آتنا" و یک مرکز اورژانس اجتماعی به همراه رئیس سازمان بهزیستی کشور، اظهار نمود: بخش مهم و پرارزش کار سازمان بهزیستی و سازمان اورژانس اجتماعی در مبحث زنان و کودکان و صدمه ها است؛ چه زنان و کودکان در معرض صدمه و چه صدمه دیده، این یک حقیقت در جامعه ما است که سازمان بهزیستی و اورژانس اجتماعی کارهای خوبی را با هم پیمانی خوب و اعتماد خوبی که با سازمانهای مردم نهاد وجود دارد، انجام داده اند.
وی ضمن اشاره به مرکز خانه امن "راه نوین"، اظهار داشت: در اینجا سرمایه اجتماعی واقعا مردم هستند و سازمانهای مردم نهادی که عاشقانه و فداکارانه می آیند و با انگیزه معنوی که دارند اثر بخشی کارشان از دولت بالاتر است. محور بحث مراکزی که در زمنیه زنان در معرض صدمه کار می کنند، همیشه توان افزایی و آگاهی بخشی و ایجاد جریان خوب امید و اعتماد سازی با مردم محلی است که بیشتر از ۹۰ مرکز با همکاری سازمان مردم نهاد و سازمان بهزیستی کار می کنند و این خیلی با ارزش است. همینطور این مراکز با اورژانس اجتماعی پیوند دارند.
ابتکار اضافه کرد: بطور قطع بخشی از این مراکز باید حاکمیتی باشند و بخشی باید از حمایت قوه قضاییه و اگر مداخله لازم باشد از نیرو انتظامی برخوردار باشند، اما بخشی از کار هم به مردم واسپاری شده که خیلی مهم می باشد که این بخش بیشتر جنبه توان افزایی و آموزش و کاهش صدمه ها و افزایش مهارت ها و مهارت زندگی دارد.
وی ضمن اشاره به خانه امن آتنا، فعالیت در زمینه خانه های امن را کاری مهم، پرارزش و پر دردسر دانست و خاطرنشان کرد: کار این خانه امن بسیار تخصصی است و مددکارهای تخصصی در حوزه روانشناسی و حقوقی و... دارد. مسئله اول آنها بازگشت به خانواده در صورت امکان است که از تلاش و کار پرارزش آنها تشکر می کنم. خانه امن آتنا همچون ایستگاه هایی است که در شرایط موجود جامعه احتیاج به چنین ایستگاه هایی داریم. شاید مدتی این نیاز انکار می شد اما برای پیشگیری از صدمه ها احتیاج به کمک، مددکاری و مشاوره این ایستگاه ها داریم. امیدوارم دولت بعد، مسئولین و دست اندرکاران به وجود چنین ایستگاه هایی توجه داشته باشند.
وی افزود: امیدوارم خیرینی که در این حوزه گام بر می دارند موفق باشند، کار مهم و پرارزش و پر دردسری است. کار آسانی نیست چونکه سر و کله زن با افراد صدمه دیده ای است که پیچیدگی زیادی دارد. معاونت زنان دوره تخصصی با همکاری سازمان بهزیستی در ماه های اخیر برای تشکل هایی که علاقمند هستند در حوزه زنان صدمه دیده کار کنند برگزار کرد که تشکل ها تجربه خانه آتنا را آنجا از نزدیک دیدند و اتفاق خوبی بود. امیدوارم این دوره ها ادامه پیدا کند و تشکلهایی که می خواهند در این حوزه فعالیت کنند با نگاه علمی وارد مبحث شوند و تجربه تشکل های دیگر را ببینند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، در بخش دیگر این بازدید، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: زنان صدمه دیده اجتماعی که راه نوین را انتخاب کنند و تغییر مسیر دهند و راه بازگشت به خانواده و جامعه را انتخاب کنند می توانند از مشوق های ایجاد اشتغال بعد از حرفه آموزی در مراکز استفاده کنند، این وام از محل وام اشتغال مددجویان زیر پوشش بهزیستی به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان است که از محل بند ب تبصره ۱۶ اختصاص پیدا می کند و به صورت قرض الحسنه برای ایجاد اشتغال پایدار می تواند برایشان در نظر گرفته و وسیله ای شود تا زنان صدمه دیده اجتماعی راه جدیدی را در بستر خانواده و جامعه تجربه کنند.
به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، معاون امور زنان و خانواده به همراه رئیس سازمان بهزیستی در انتها از بزرگترین مرکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ کشور در تهران بازدید و با کارشناسان این مرکز گفتگو نمود.
منبع:

1400/04/26
15:06:46
5.0 / 5
296
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان