محلات کشوربه محلی برای توزیع و فروش مواد مخدر تبدیل نشود

محلات کشوربه محلی برای توزیع و فروش مواد مخدر تبدیل نشود به گزارش جوان بین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتیاد را از مهم ترین عوامل گسترش صدمه های اجتماعی در کشور برشمرد و اظهار داشت: آموزش عمومی و همگانی با استفاده از ظرفیت های رسانه ای بزرگ در کشور همچون راهکارهای جدی در پیشگیری از افزایش اعتیاد بخصوص در نسل های جدیدتر است.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، دکتر علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نهمین جلسه طرح تحول محلات کشور که با حضور نمایندگان دستگاهها در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه اعتیاد مهم ترین و اساسی ترین صدمه اجتماعی در محلات و مناطق حاشیه نشین کشور است، اظهار داشت: اعتیاد همچون صدمه هایی است که زمینه ساز بروز سایر صدمه ها نظیر طلاق و خشونت خانوادگی را در محلات کشور می گردد و برای همین بایستی در کاهش صدمه های اجتماعی در محلات تمرکز و توجهی ویژه تر به مبحث اعتیاد داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح این مورد که البته در مسئله کاهش صدمه های اجتماعی باید نگاهی جامع و راهبردی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: توجه به یک صدمه و غفلت از سایر صدمه ها سبب هدر رفت انرژی و دور شدن از اهداف اصلی یعنی ایمن سازی محلات می شود و باید راهبردی مشخص در جهت کاهش کلیه صدمه های اجتماعی در محلات داشته باشیم.

آقامحمدی ضمن اشاره به این که باید الگوی بومی مشخصی در محلات کشور در جهت کنترل معضل اعتیاد طراحی شود، اظهار داشت: در این حوزه بسیج عمومی و تشکیل تیم های کارشناسی در محله برای افزایش آگاهی بخشی نسبت به نتایج اعتیاد شکل گیرد.

وی همینطور اظهار نمود: مسئله مهم دیگر در اعتیاد، شناخت نیاز فرد معتاد است که با عنایت به فشار و مشکلات روحی و روانی به دام اعتیاد پناه می برد.
آقامحمدی تصریح کرد: آموزش همگانی در این حوزه ضروریست و نهادهایی مثل هلال احمر ظرفیت بالایی در این عرصه دارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از صحبت هایش به رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر بعنوان متولی اصلی حوزه اعتیاد اشاره نمود و اظهار داشت: رویکرد ستاد در سالهای اخیر به سمت جلوگیری از اعتیاد با فعال سازی ظرفیت گروههای مرجع معطوف شده و باید این رویه به صورت منظم تر و با حمایت سایر دستگاهها در محلات کشور ادامه یابد.

آقامحمدی با اشاره به اینکه آمار معتادان در کشور در قیاس با جمعیت کشور، رقم نسبتا پائینی محسوب می شود؛ اظهار داشت: طبق آخرین سرشماری انجام گرفته در سال ۹۵ کل معتادان در کشور کمتر از سه میلیون نفر است که باید با برنامه ریزی درست و هدفمند این جمعیت کمتر هم شود.

وی خاطرنشان کرد: میانگین سنی معتادان در حدود ۲۳ الی ۲۴ سال است که باید اقدام جدی برای مقابله با کاهش سن جمعیت معتادان در کشور صورت گیرد.

آقامحمدی ضمن اشاره به این که متاسفانه با ورود مواد صنعتی جدید گروههای جدید سنی نوجوانان هم مستعد اعتیاد شده اند، اظهار داشت: آموزش عمومی و همگانی با استفاده از ظرفیت های رسانه ای بزرگ در کشور همچون راهکارهای جدی در پیشگیری از افزایش اعتیاد بخصوص در نسل های جدیدتر است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اشاره به تهدید و چالش زنانه شدن اعتیاد در کشور اظهار داشت: زن محور و بنیان خانواده است و افزایش اعتیاد در این بخش از جمعیت کشور خطری جدی است و باید راهکارهای فرهنگی و آموزشی لازم در این حوزه اتخاذ شود.

جلوگیری از تبدیل شدن محلات کشور به محلی برای توزیع و فروش مواد مخدر از دیگر محورهای یاد شده در جلسه طرح تحول محلات کشور بود و در این خصوص دکتر آقامحمدی خاطرنشان کرد: دستگاههایی نظیر هلال احمر، سازمان شهرداری ها و سایر دستگاههای خدمات رسان امروز در محلات کشور فعال شدند و باید با کمک گیری از همه ظرفیت ها این امکان ایجاد نشود که محلات به مکان فروش مواد مخدر تبدیل گردد.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، او در آخر گفت اظهار داشت: باید با برگزاری رویدادهای فرهنگی و ورزشی شور و نشاط را در محلات تقویت نماییم و اجازه ندهیم محلات به مکانی کسل کننده و بی روح تبدیل گردد.
منبع:

1400/05/10
13:09:06
5.0 / 5
200
تگهای خبر: آموزش , بسیج , جوان , جوانان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان