کاهش ۶۲ درصدی فوتیهای کرونا در مراکز نگهداری

کاهش ۶۲ درصدی فوتیهای کرونا در مراکز نگهداری به گزارش جوان بین مدیرکل توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور آخرین آمار و اطلاعات واکسیناسیون مراکز توانبخشی و مراقبتی بهزیستی کشور و واکسیناسیون افراد دارای معلولیت مقیم در خانه را تا آخر مردادماه شرح داد.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، مصطفی سراج درمورد آخرین آمار و اطلاعات واکسیناسیون جامعه هدف و کارکنان مراکز دولتی و غیردولتی سازمان بهزیستی تا آخر مردادماه و ضمن اشاره به واکسیناسیون مراکز شبانه روزی توانبخشی که در فاز اول برنامه واکسیناسیون ستاد مقابله با کرونا قرار داشته اند اظهار داشت: تعداد کل دریافت کنندگان واکسن مراکز سالمندان شامل سالمندان و کارکنان این مراکز ۱۹ هزار و ۶۲۰ نفر (۹۳.۴ درصد کل افراد مقیم و پرسنل) بوده است.
وی با اشاره به اینکه عمده افراد مقیم و پرسنل مراکز سالمندان هم دوز دوم را دریافت کرده اند، مگر این که شرایط ویژه ای داشته اند که امکان دریافت واکسن را نداشتند، اظهار داشت: تعداد کل دریافت کنندگان واکسن دوز اول مراکز شبانه روزی توانبخشی شامل معلولان ذهنی، جسمی، بیماران روانی مزمن و سالمندان شامل مددجویان و کارکنان ۶۱ هزار و ۵۱۱ نفر (۸۷ درصد افراد مقیم و کارکنان این مراکز) بوده است. همینطور تعداد کل دریافت کنندگان دوز دوم واکسن هم ۴۷ هزار و ۲۶۹ نفر بوده است؛ یعنی ۷۷ درصد دریافت کنندگان دوز اول، دوز دوم را دریافت کرده اند و به عبارتی ۶۶.۵ درصد کل افراد مقیم و پرسنل دوز دوم را دریافت کرده اند.
مدیرکل توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور ضمن اشاره به این که با انجام واکسیناسیون در مراکز شبانه روزی توانبخشی میزان مبتلا شدن و فوت کاهش محسوسی داشت، اظهار نمود: در مطالعه مقایسه ای چهار ماهه، در دو بازه زمانی مشخص سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ که واکسیناسیون انجام شد، شاهد کاهش ۵۷.۴ درصدی مبتلا شدن در مراکز سالمندان و کاهش ۷۵.۲ درصدی فوت بر اثر کرونا را شاهد بودیم. در کل مراکز شبانه روزی شامل معلولان و سالمندان و بیماران روانی مزمن در مقایسه این دو بازه زمانی کاهش ۳۶.۴ درصدی مبتلا شدن و کاهش ۶۲.۳ درصدی فوت را شاهد بودیم.
سراج در ادامه درمورد واکسیناسیون افراد دارای معلولیت مقیم در خانواده اظهار داشت: واکسیناسیون ۵۱۷ هزار نفر از افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید ۱۸ تا ۵۸ سال از نیمه اول مردادماه شروع شده است که افراد با ثبت نام در سامانه وزارت بهداشت و تعیین زمان و مکان، واکسن را دریافت می کنند. علیرغم درخواست سازمان بهزیستی از وزارت بهداشت تابحال به ما اعلام نشده که چند نفر از اسامی افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدیدی که اعلام کردیم، واکسن دریافت کرده اند.
مدیرکل توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: البته پیشبینی ما این است که مشکلی وجود نداشته، چونکه علاوه بر اطلاع رسانی به خانواده ها اعلام گردید که درصورتیکه در مراحل دریافت واکسن با مشکل مواجه گشتند به مددکاران و واحدهای بهزیستی رجوع کنند که تابحال در این خصوص مشکل خاصی از استان ها گزارش نشده است.
سراج خاطرنشان کرد: درمورد واکسیناسیون افراد مقیم در خانه، انتظار ما از وزارت بهداشت این است که طی روزهای آینده سهمیه واکسن افراد دارای معلولیت متوسط و خفیف بالای ۱۸ سال را هم به ما اعلام کنند که به جامعه هدف اطلاع رسانی نماییم تا این افراد جهت دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون رجوع کنند.
او همینطور این را هم اظهار داشت که باتوجه به این که واکسیناسیون فاز سه هم شروع شده که طبق برنامه ستاد ملی مقابله با کرونا شامل زندان ها، گرمخانه ها، کمپ ها، پرسنل بانک ها و... بوده، قاعدتا در این فاز هم باید کلیه مراکز شبانه روزی و روزانه مانند مراکز نگهداری درمان و کاهش صدمه معتادان متجاهر، مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی اعتیاد، مراکز شبه خانواده، مراکز صدمه دیدگان اجتماعی، اورژانس اجتماعی، کلینیک های مددکاری، مراکز مشاوره و دیگر مراکز زیر پوشش سازمان و هم مددجویان زیر پوشش بهزیستی مقیم در خانواده مانند زنان سرپرست خانوار با اعضای خانواده، فرزندان امدادبگیر و کارکنان واحدها و ادارات بهزیستی هم در این مرحله که بالغ بر ۴ میلیون نفر هستند واکسن دریافت نمایند که از وزارت بهداشت درخواست داریم باتوجه به شرایط ویژه ای که مراکز و جامعه هدف سازمان دارد در فاز سه هم کارکنان و هم واحدهای تابعه ما در اولویت قرار گیرند و در این خصوص هم آمار گروه ها را به تفکیک به وزارت بهداشت اعلام کردیم.
مدیرکل توانبخشی مراقبتی سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: باتوجه به این که پذیرش در مراکز شبانه روزی بهزیستی، تحت هر شرایطی اجتناب ناپذیر است و ما ورودی جدید خواهیم داشت (به ویژه در مورد افرادی که فاقد سرپرست هستند یا سرپرست موثر ندارند)، واکسیناسیون این افراد که ورودی های جدید مراکز هستند باید در برنامه کاری دانشگاه علوم پزشکی قرار گیرد تا ایمنی و سلامت همه جامعه هدف مقیم در این مراکز حفظ شود، چونکه ماهیت مراکز تجمعی بگونه ای است که با مبتلا شدن یک فرد همه افراد آن مرکز می توانند در معرض خطر باشند.
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه انجام واکسیناسیون از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما کافی نیست، اضافه کرد: رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی بخصوص در مراکز تابع بهزیستی که افراد مقیم در آن از سیستم ایمنی ضعیفتری نسبت به عموم جامعه برخوردار می باشند و بیشتر در معرض صدمه هستند اهمیت بسزایی دارد بنابراین در کمیته جلوگیری از بیماری های سازمان بهزیستی تلاش می شود به صورت مستمر به صدور بخشنامه ها و دستورالعمل ها و اتخاذ تدابیر لازم ایمنی، حفاظتی و حمایتی این مهم مورد غفلت قرار نگیرد.
منبع:

1400/06/01
21:21:03
5.0 / 5
291
تگهای خبر: بهداشت , بهزیستی , پزشك , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان