رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران:

دانش بنیان شدن صنعت چاپ برای توسعه آن الزامی است

دانش بنیان شدن صنعت چاپ برای توسعه آن الزامی است به گزارش جوان بین رئیس انجمن علمی فناوری چاپ ایران خواهان حرکت این صنعت در راه دانش بنیان شدن و تلاش فعالان این بخش برای به روز رسانی متناسب با نوآوری های روز جهان شد.


به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد بیطرفان در وبینار هفتمین و آخرین روز از هفتمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ ایران با حضور متخصصان، پژوهشگران و صاحبان کسب و کارها در این صنعت از اقصی نقاط کشور اضافه کرد: امروز حرکت فعالان صنعت چاپ بر اساس شرکتهای دانش بنیان که به صورت دانشی با رویکرد جدید و برپایه دانش فعالیت می نمایند، با حضور متخصصان و پژوهشگران دانشگاهی از الزامات است.
بنیانگذار انجمن علمی فناوری چاپ ایران با اشاره به اینکه در آستانه تحولات تکنولوژی بزرگی در سطح جهان در صنعت چاپ هستیم، خاطرنشان کرد: در این شرایط فقط شرکت هایی که خودشان را با تغییرات فناورانه هماهنگ کرده باشند می توانند در کورس رقابت و فعالیت باقی بمانند.
وی تصریح کرد: در این راستا شرکت ها باید خویش را از نظر مالی، تحقیق و پژوهش و فناوری به روز کرده و مبتنی بر دانش حرکت کنند.
جا ماندن از قطار پرشتاب فناوری های نو و فقر تولید محتوی، همچون مشکلات اساسی صنعت چاپ و فعالان آن است، اما باید توجه داشت پیشرفت و تعالی در صنعت چاپ، همچون بسیاری حوزه های دیگر از مسیر فناوری اطلاعات به منظور رفع نیازهای مصرف کنندگان می گذرد و باید نگاههای علمی و فناورانه بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرند.
بیطرفان ضمن اشاره به سخنان اخیر «محمدمهدی اسماعیلی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصریح کرد: وزیر ارشاد بر ضرورت پشتیبانی از ایجاد شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها در حوزه های مختلف فرهنگ بخصوص صنعت چاپ تاکید داشته و آنرا جزو یکی از برنامه های اصلی خود برشمرده است.
این مقام صنفی بیان داشت: یکی از برنامه هایی که انجمن علمی فناوری چاپ ایران از روز نخست شکل گیری در دستور کار خود قرار داده، ایجاد پل ارتباطی بین صنعت و دانشگاه و پشتیبانی از پژوهشگران و دانشجویان در این حوزه بوده است.


لزوم توجه ویژه دولت به فعالان صنعت چاپ در شرایط کرونا
علی مغانی رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان خراسان رضوی در این وبینار، برنامه های توسعه ای پنج ساله را شاه کلید برنامه ها و خط مشی حرکتی دولت ها توصیف کرد و ضمن اشاره به این که در آستانه تدوین و تنظیم برنامه هفتم توسعه کشور هستیم، دیده شدن این صنعت در اسناد بالادستی بخصوص برنامه هفتم توسعه را خواهان شد.
وی مشکلاتی نظیر قطعی برق، گمرک، ارز و غیره را خاطرنشان کرد و ضمن اشاره به شرایط خاص بنگاه ها، شرکت ها و اصناف در زمانه کنونی و مواجه شدن با ویروس کرونا، خواهان عرضه تخفیفاتی از جانب دولت در مباحث دریافت مالیات و بیمه تأمین اجتماعی شد.
لزوم ایجاد سازمان چاپ و انتشارات مستقل
در این وبینار، مجید محبی رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان آذربایجان غربی تصریح کرد: صنعت چاپ با عنایت به حرکت بر لبه فناوری، آینده درخشانی بخصوص در حوزه های چاپ سه بعدی، فوتونی و جوهر رسانا خواهد داشت.
وی بر ضرورت ایجاد سازمان چاپ و انتشارات مستقل توسط ان. جی. اوها به منظور ارتقای فناوری در این صنعت، ضرورت واردات فناوری و تجهیزات در صورت باز شدن درهای کشور به روی خارجی ها و احتمال اجرایی شدن برجام تصریح کرد.


لزوم توجه به مزیت های نسبی کشور برای توسعه صنعت چاپ
همچنین عیسی خضریان رئیس اتحادیه چاپخانه داران استان همدان، توجه به مزیت های نسبی موجود در کشور همچون نیروی کار و انرژی ارزان در جهت توسعه این صنعت در کشور را خواهان شد.
وی خاطرنشان کرد: گسترش همکاری صنعت و دانشگاه، توجه به ایده ها و طرح های نوین و استفاده از پتانسیل دانشگاه ها و مراکز علمی برای رفع مشکلات صنعت چاپ، از دیگر مواردی است که باید به آن توجه ویژه مبذول داشت.
به گزارش جوان بین به نقل از خبرگزاری ایرنا، در شش روز گذشته و در چارچوب سلسله نشست های مجازی، فعالان صنعت چاپ خواهان دیده شدن این صنعت در اسناد بالادستی بخصوص برنامه هفتم توسعه اقتصادی- اجتماعی کشور، توسعه بومی سازی و داخلی سازی، ایجاد مناطق آزاد چاپ با هدف توسعه اقتصادی و افزایش صادرات، توجه به نوسازی ماشین آلات و تجهیزات صنعت چاپ، توجه به ضعف فناوری و برخوردار نبودن آن از دانش روز جهان و همینطور بازگشت مجدد روز ملی صنعت چاپ در یازدهم شهریور ماه به تقویم ملی شدند.
فعالان صنعت چاپ همینطور خواهان توجه دولت به آموزش، پژوهش و به روزآوری در این صنعت، قائل شدن هویت مستقل برای آن (نه با عناوینی همچون چاپ و بسته بندی، چاپ و نشر، چاپ و تبلیغات و غیره) و عنایت ویژه به فعالان این عرصه در شهرستان ها به علت صدمه های ناشی از کرونا در دو سال قبل همچون در مباحث مالیاتی و بیمه تأمین اجتماعی شدند.
هشتمین نکوداشت علوم و فناوری چاپ ایران، بین المللی برگزار می شود
گفتنی است در آیین اختتامیه این وبینار، بنیانگذار انجمن علمی فناوری چاپ ایران اعلام نمود: سال آینده هشتمین نکوداشت علوم و فناوری چاپ ایران به صورت بین المللی با حضور ایرانی ها خارج از کشور فعال در عرصه چاپ، همینطور سایر متخصصان، دست اندرکاران و صاحبان شرکتهای چاپ خارجی برگزار می شود.منبع:

1400/06/15
20:12:18
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان