گشتی در اخبار تئاتر زیر سایه كرونا؛

از تعلق بسته حمایتی به اهالی فرهنگ و هنر تا بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر

از تعلق بسته حمایتی به اهالی فرهنگ و هنر تا بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر به گزارش جوان بین استمرار موج پنجم همه گیری کرونا هر چند هنوز سایه سکون بر اغلب اجراهای نمایشی انداخته اما در این میان تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر در جلسه هیات دولت، انعقاد پیش نویس تفاهم نامه بخش رادیو تئاتر فجر و دیگر اخبار نشان از جریان زندگی در این حوزه دارد.


استمرار موج پنجم کرونا در قالب سویه دلتا در کنار تأثیرات عمیقی که بر کُند شدن کارهای مختلف جاری در جامعه داشته است، فصل مهمی از تأثیرات خودرا بر دامنه فعالیت هنرمندان عرصه های مختلف همچون تئاتر رقم زده است.
درحالی که از شروع اعلام شروع محدودیت ها بواسطه شیوع موج پنجم کرونا در تابستان ۱۴۰۰ شاهد تعطیلی تمام کارهای سالن های تئاتر دولتی بودیم؛ با سپری کردن تعطیلات سراسری برخی از تماشاخانه های خصوصی، به سبب تعهد به گروه های نمایشی و مخاطبانشان در اجراهایی معدود و با گام هایی بسیار محدود ضمن رعایت شیوه نامه های بهداشتی فعالیت خودرا شروع کردند. هرچند دراین میان کماکان مسئله عدم استقبال از طرف مخاطبان بارزترین تصویری است که می توان در این تماشاخانه ها آنرا به نظاره نشست.
در کنار این مسئله در زمینه بدنه کارهای مدیریت تئاتر، متولیان امر در سایه تغییر دولت و روی کار آمدن دولت سیزدهم تمرکز خودرا از یک سو بر برنامه های تصویب شده، و از طرف دیگر بر حمایت هر چه بیشتر از گروه های نمایشی متضرر به جهت تعطیلی تماشاخانه ها و سالن های تئاتری به سبب شرایط کرونائی کشور قرار دادند.
همین امر سبب شده بیشتر اخبار حوزه تئاتر طی روزهای اخیر متمرکز بر دامنه فعالیت و تمرکز بر رویدادهای جشنواره ای در روزها و ماه های آتی باشد. همچون با اهمیت ترین اخبار تئاتر در این بازه زمانی (۱۸ تا ۲۲ شهریور ماه) می توان به تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر در جلسه هیات دولت، ارائه کمک های بلاعوض و وام با سود پایین، انعقاد پیش نویس تفاهمنامه بخش رادیو تئاتر فجر، نمایشنامه خوانی «حکم مرگ به سبک ارمنی ها» در مشایخی، انتشار فراخوان دومین جشنواره نقالی سیمرغ، «بی خوابی» ایرانی در جشنواره بین المللی فیزیکال گرجستان و نامگذاری سالن های اقماری تالار محراب به نام بزرگان تئاتر اشاره نمود.


تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر در جلسه هیات دولت
محمدمهدی اسماعیلی از تصویب بسته حمایتی اصحاب فرهنگ و هنر در جلسه هیات دولت آگاهی داد و اظهار داشت: برای تمامی کسانی که در صندوق اعتباری هنر عضویت و هنر کارت دارند تسهیلات در قالب مختلف کمک اعطا می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ارتباط با وعده ریاست جمهوری در خصوص تخصیص بسته های حمایتی به اصحاب فرهنگ و هنر اظهار داشت: در ایام کرونا بیشترین لطمه را در کنار سایر اقشار جامعه اصحاب فرهنگ و هنر دیدند، به هر حال خیلی از فعالیت ها در زمینه های فرهنگی و هنری اجتماع محور است و به سبب افزایش شیوع ویروس کرونا با تعطیلی مواجه بوده و با معضل به وجود آمده حوزه کارهای حرفه ای این قشر گرفتار رکود شد.
وی افزود: در سال قبل اقداماتی در امتداد ارائه تسهیلات به اصحاب فرهنگ و هنر رقم خورده است اما به اندازه ای نبود که بتواند بخش زیادی از نیازهای این قشر از جامعه را پاسخگو باشد، در میان اصحاب فرهنگ و هنر اهالی سینما و تئاتر و خصوصاً تئاتری ها بیشترین لطمه را دیدند اما با این وجود دولت در صدد است تا این لطمه ها را جبران کند.


ارائه کمک های بلاعوض و وام با سود پایین
اسماعیلی در مورد جزییات این بسته های حمایتی اشاره کرد: برای تمامی کسانی که در صندوق اعتباری هنر عضویت و هنر کارت دارند تسهیلات در دو قالب کمک های بلاعوض و وام های با سود پایین در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر قرار خواهد گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مورد سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیأت دولت و تاکید ایشان به موضوع اصلاح ساختارهای فرهنگ با نگاه عقلانی اظهار داشت: از زمان شروع کار موضوعات فرهنگی را از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگ پیگیری و با همکاری برخی سازمان ها همچون سازمان تبلیغات اسلامی درگاهی را بارگذاری کردیم تا نظرات نخبگان را در این بخش جمع آوری نماییم و از همه اهالی فرهنگ درخواست کردیم ظرف مدت یک ماه نظرات خودرا ارسال نمایند.
اسماعیلی افزود: بعد از ارائه نظرات این نقطه نظرات به رییس جمهور ارائه و ایشان نیز برای رهبر معظم انقلاب خواهند برد.


انعقاد پیش نویس تفاهمنامه بخش رادیو تئاتر فجر
در جلسه ای که با حضور حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره تئاتر فجر، محسن سوهانی مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، امین رهبر مدیر بخش رادیو تئاتر سه دوره قبل، ایوب آقاخانی، بهرام ابراهیمی، جواد پیشگر، جلال تجنگی مشاور ارشد دبیر جشنواره تئأتر فجر و سایر مدیران دو مجموعه برگزار شد، پیش نویس تفاهمنامه بخش رادیو تئاتر فجر جشنواره امسال نوشته شد.
در این جلسه که در میدان ارگ و رادیو نمایش فعلی انجام شد همانند سالهای قبل چارچوب کلی تفاهم نامه بخش رادیو تئاتر جشنواره پیش رو مورد توافق قرار گرفت و در کنار آن مواردی بعنوان لطمه شناسی از طرف مدیران و هنرمندان حاضر در این نشست عنوان شد تا این بخش از نظر کمی و کیفی نسبت به دوره های قبل پربارتر باشد.
یکی از تأکیداتی که در این نشست توسط مدیر رادیو نمایش عنوان شد بحث حوزه نظریه پردازی و پژوهش کاربردی بود. این که این مساله در قالب یک سمینار، نشست و هم اندیشی بصورت حضوری یا مجازی اجرا شود تا چارچوب و ابعاد آن از نظر نظریه پردازی و مطالعات نظری پخته تر شود.
پیش نویس تفاهم نامه بخش رادیو تئاتر جشنواره فجر امسال با پیشنهاداتی از طرف مدیران دو مجموعه و هنرمندانی چون ایوب آقاخانی، بهرام ابراهیمی و جواد پیشگر نوشته شد و مقرر است امضای این تفاهم نامه بعد از نهایی شدن، توسط حسین مسافر آستانه دبیر جشنواره تئاتر فجر و محسن سوهانی مدیرکل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش صورت گیرد.
چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، به دبیری حسین مسافرآستانه در بهمن ماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار می گردد.


نمایشنامه خوانی «حکم مرگ به سبک ارمنی ها» در مشایخی
نمایشنامه خوانی حکم مرگ به سبک ارمنی ها نوشته پرچ زیتونسیان (Perch Zeytuntsyan) و برگردان آندرانیک خچومیان به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی اصغریان در تماشاخانه مشایخی خوانش می شود.
این نمایشنامه خوانی اول و دوم مهرماه ساعت ۱۷ برگزار می گردد.
در یادداشت کارگردان آمده است: در روزگارانی که برایمان زندگی معنایی جز مرگ تدریجی نفس هایمان، آرزوهایمان و شاید عاشقانه هایمان ندارد مجالی یافتیم تا برایتان از امید و عشق به وطن، ترانه ای آهنگین بسراییم. نه به سبک شعرهایی عاشقانه و نه منظومه ای حماسی به سبک آرمان تفکری به نام انسانیت. بدون مرز، بدون نژاد.
مهدی اصغریان، امیر بشیره نژاد، ابراهیم رضایی، امیرحسین نعیمی، هادی قورچیان، مرمر معتمدی دانا، حسین اکبری، زهرا پسند پور، رومینا قلعه وند، محمدرضا نائبی پور، شیما خالقی، سارینا گودرزی، ستاره ترکمان، معصومه ملکی خوانش گران این متن نمایشی هستند.


انتشار فراخوان دومین جشنواره نقالی سیمرغ
دبیرخانه جشنواره نقالی سیمرغ، فراخوان دومین دوره این جشنواره را با هدف ارتقاء فرهنگ و هنر سنتی نقالی و پرده خوانی منتشر نمود.
در قسمتی از متن این فراخوان آمده: در امتداد ارتقاء فرهنگ و هنر سنتی نقالی و پرده خوانی و ارج نهادن به زبان پارسی، همین طور توجه به شاهنامه (خردنامه) حکیم ابوالقاسم فردوسی سند هویت ملی، دومین جشنواره نقالی سیمرغ برگزار می گردد.
داستان های شاهنامه و ادبیات کهن بعنوان موضوع محوری جشنواره؛ آشنایی کودکان و نوجوانان با مفاخر و اسطوره های ایران زمین، تقویت هنر نقالی و پرده خوانی با هدف ایجاد انگیزه و پرورش استعداد کودکان و نوجوانان، تقویت آموزه های فرهنگی و معناگرای ادبیات کهن و شاهنامه و تاثیر آن در زندگی کودکان و نوجوانان و احیاء و ترویج اشعار و متون مفاخر ادبی ایران باستان و کاربرد آن در زندگی امروز بعنوان اهداف این رویداد ذکر شده است.
به نفرات اول تا سوم در دو رده سنی کودک و نوجوان هدایایی بصورت نقدی همراه با لوح تقدیر اهدا می شود.
آخرین مهلت ارسال آثار ۲۵ مهرماه و نتیجه بازنگری و داوری مرحله اول روز ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰ اعلام می شود.


«بی خوابی» ایرانی در جشنواره بین المللی فیزیکال گرجستان
نمایش خیابانی بی خوابی به کارگردانی شیما پورسهم الدین و مسعود احمدی در جشنواره بین المللی تئاتر گرجستان به اجرا در می آید.
این نمایش به نویسندگی مسعود احمدی پس از اجرا در کشورمان به جشنواره بین المللی فیزیکال گرجستان Movment physical &Dance theatre international festival Tebilisi راه پیدا کرد.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: در جهان امروز عده ای خودرا به خواب زده اند و عده ای اهتمام در بیدار کردن آنها دارند.
بی خوابی بدون دیالوگ و با دو پرسوناژ مبتنی بر زبان بدن و فرم با بازی غزال رفیعی، آرزو عرب زاده در این جشنواره اجرا خواهد شد.
پخش برخط (آنلاین) این نمایش در روز یکشنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر ماه ۱۴۰۰) ساعت ۱۳ به وقت گرجستان و ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران خواهد بود.


نامگذاری سالن های اقماری تالار محراب به نام بزرگان تئاتر
مدیر تالار محراب با اشاره به افزایش تعداد سالن های اجرای این مجموعه اعلام نمود هر کدام از این سالن ها به نام یک هنرمند مطرح تئاتر ایران نامگذاری شدند.
مهرداد کوروش نیا مدیر تالار محراب درباره افزایش امکانات و فضاهای اجرائی این مجموعه تئاتری اظهار داشت: تنها مرکزی که به کارهای تئاتر دانشگاهی اختصاص دارد، مرکز تئاتر مولوی با ۲ سالن اجرا است که این مجموعه نیز پلاتوهای تمرین برای گروه ها ندارد. ضمن این که مرکز تئاتر مولوی متعلق به دانشگاه تهران است و تعهدی در قبال دانشجویان دیگر دانشگاه ها نظیر دانشگاه آزاد ندارد اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارگانی است که وظیفه ذاتی اش فراهم کردن بستر و امکانات فراگیر است.
کوروش نیا با اعلان اینکه سیاست حاکمیت و دولت بسترسازی برای جوانان است، اظهار نمود: ما در بازسازی، بخش اداری تالار محراب را به لابی سالن اصلی منتقل و فضای پایین مجموعه را به ۲ بلک پاکس و پلاتو تبدیل کردیم. با این تغییرات تالار محراب دارای ۴ سالن اجرای تئاتر شده است.
کوروش نیا تاکید کرد: با دانشگاه هایی نظیر دانشگاه آزاد و همین طور نبی اکرم تفاهم نامه هایی منعقد کرده ایم تا در حوزه تمرین و اجرای آثار دانشجویی همکاری داشته باشیم. با دیگر دانشگاه ها و مؤسسه های خصوصی هم بصورت شفاهی رایزنی هایی دراین زمینه داشته ایم.
وی در ادامه سخنان خود از راه اندازی نمایشگاه دائمی عکس از تاریخچه تئاتر ایران برای آشنایی جوانان با تئاتر ایران و مفاخر آن در تالار محراب آگاهی داد.
مدیر تالار محراب تصریح کرد: هر کدام از سالن های مجموعه تئاتر محراب به نام یکی از مفاخر تئاتر ایران نامگذاری شده است. بر این اساس سالن اصلی به نام استاد جعفر والی، ۳ بلک باکس مجموعه به اسامی استاد جمیله شیخی، استاد جمشید لایق و استاد هادی اسلامی و همین طور پلاتوی تمرین نیز به نام استاد کریم اکبری مبارکه نامگذاری شده اند.

1400/06/23
09:37:39
5.0 / 5
245
تگهای خبر: بهداشت , تسهیلات , جامعه , جوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان