توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک ضرورت اعلام نشده است

توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک ضرورت اعلام نشده است جوان بین: نویسندگان و هنرمندان، در نشست رونمایی کتاب های صوتی انتشارات سوره مهر، به مناسبت هفته دفاع مقدس، با اشاره بر اهمیت تولید کتاب صوتی در جامعه امروز، توسعه فرهنگ کتاب شنیداری،  یک ضرورت اعلام نشده در کشور دانستند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اکبر شیروانی، مدیرعامل انتشارات سوره مهر در نشست رونمایی سه کتاب صوتی از انتشارات این موسسه فرهنگی، با مقایسه استیلای رسانه ها و حس ها در دوران مختلف تاریخ انسان اظهار داشت: در هر دوره یکی از حس ها غالب بوده و دوره ای رادیو رسانه اصلی بود. در دوره های دیگر کتابت و تصویر اهمیت پیدا می کنند اما امروز در دوره ای هستیم که همه رسانه ها مهم هستند. نرم افزاری بر پایه صوت، تولید می شود و محبوبیت زیادی پیدا می کند و نرم افزار دیگری در زمینه متن تسلط و محبوبیت دارد و آن دیگری برمبنای تصویر و ویدئو استقبال عمومی پیدا می کند بر این اساس ما امروز در یک تقاطع تاریخی هستیم و باید برا همه این حوزه محتوای مناسب در اختیار مخاطبانمان قرار دهیم.
شیروانی با تاکید بر اهمیت تولید و انتشار کتاب صوتی اظهار داشت: ما در تاریخ معاصر شاهد رشادت ها و ایثارهایی بودیم که کتاب های آنها روح حاکم بر این جلسه است و همه ما مدیون آنها هستیم. آنها موجب شدند امروز با خیال آسوده بنشینیم و از اهمیت صوت و تولید کتاب صوتی صحبت نماییم نتیجه این رشادت ها و ایثارهاست که همیشه در تاریخ ایران بوده اما دوران دفاع مقدس به شکل ویژه ای بروز و ظهور پیدا کرد.
نتیجه تولید کتاب صوتی، توزیع عادلانه محصولات فرهنگی در سراسر کشور است
در این مراسم جهانگیر الماسی با تشکر از کارهای سماوا برای تولید کتاب های صوتی، این اقدام را باارزش و قابل ستایش دانسته و اشاره کرد: مهم ترین نتیجه تولید کتاب صوتی با هزینه پایین برای جامعه، توزیع عادلانه محصولات فرهنگی در سراسر کشور است. این آثار قسمتی از نیاز قشرهای محروم که واسطه قیمت بالا به کتاب دسترسی ندارند، تامین می کند. گام باارزش و جوانردانه شما موجب می شود بچه ها در اقصی نقاط کشور، حداقل بوسیله صوت و کلام به منابع و مطالب کتاب ها دسترسی داشته باشند. ژ
این هنرمند در مورد پروسه همکاری برای تولید کتاب صوتی گم شده دره سبز اظهار داشت: این کار برای من جذابیت های اجرائی ویژه ای داشت. برای نخستین بار که که کار را شروع می کردم و نویسنده محترم اشاره می کرد که این شخصیت، ترک، کرد یا اصفهانی است ناخودآگاه خلق شخصیت ها عطف به خاصیت های زبانی و منطقه ای صورت گرفت و مفاهیمی که پشت واژگان بود بیشتر عیان شد و دیدم که خوانش کتاب امکان اجرای گسترده ای پیدا می کند. جوانبی که نه فقط برای خواننده و حتی برای نویسنده هم واضح نیست و با اضافه شدن یک لهجه کوچک و کم رنگ یک دفعه معنایی فوق العاده ای به متن اضافه می شود که در کتابت ممکن نیست و در هنر با آن سرو کار داریم.
توسعه فرهنگ کتاب شنیداری، یک ضرورت اعلام نشده است
ایوب آقاخانی، تولید نسخه های صوتی کتاب هاه را از الزامات امروز جامعه می داند و می گوید: توسعه فرهنگ کتاب شنیداری ذاتا یک اتفاق مهم و کلان در جامعه و یک ضرورت اعلام نشده اما بسیار جدی است. جامعه مخاطبان کتاب صوتی لزوما کتاب خوان ها نیستند. آنها جامعه مستقل خودشان را دارند و شما ناگزیر هستید برای توسعه فرهنگ کتاب شنیداری به نگهداری و جلب و جذب جامعه مخاطبان فکر کنید. این افراد اشتراکاتی با جامعه کتاب خوان دارند اما واقعا جو مستقلی دارند.
این هنرمند افزود: کتاب چاپی با کتاب صوتی تفاوت هایی دارد و من پیشنهاد می کنم در صورت امکان کتاب ها ویرایش مجددی با صلاح دید خوانش شود تا نتیجه بهتری حاصل شود. این با حضور یک ناظر ضبط حل خواهد شد.
در ادامه محمدحسین قدمی درباره نحوه نگارش جشن حنابندان توضیح داد: این کتاب گزارش دو عملیات است که قبلا در روزنامه ها چاپ می شد. روزی شهیدآوینی تماس گرفته و برای تهیه گزارش درخواست همکاری کرد. ما به گروه جهاد پیوستیم و با فیلم بردار مجموعه به سمت منطقه راهی شدیم. قصه های مختلفی را ضبط کردیم و با مشورت همدیگر در مورد آنها نوشتیم.
قدمی از انتشار نسخه صوتی کتاب جشن حنابندان اظهار خوشی کرد و اشاره کرد: تعدادی از افراد علاقه و فرصت چندانی به خواندن کتاب فیزیکی ندارند اما نسخه صوتی کتاب ها را در فرصت مقتضی گوش می دهند. از این نظر تبدیل کتاب ها به نسخه صوتی با کیفیت اقدام بسیار خوبی است.
زینب عرفانیان، نویسنده کتاب مربع های قرمز هم با اشاره به فراگیری عدم مطالعه در سطح جامعه اشاره کرد: در دنیای فعلی کتاب نخواندن افتخار نیست. خوشحالم که کتابم قدم به قدم جایگاه خودش را پیدا می کند. از تیم سماوا و آقای آقاخانی که زحمت خوانش کتاب را کشیدند تشکر می کنم. کتاب صوتی بهانه را از دست کتاب نخوان ها بگیرد و کمک نماید افراد بیشتری مفاهیم موجود در کتاب ها را دریافت نمایند و با داستان و متن کتاب ارتباط بگیرند. سختی تولید کتاب های دفاع مقدس سختی بیشتری دارد چون خواننده می داند که این داستان واقعی است و برای آدم هایی از جنس خودمان، روی همین خاک و زیر همین آسمان اتفاق افتاده است و این مساله نباید روی احساس و و صدای خواننده تاثیر بگذارد که مدیریتش کار سختی است.
این نویسنده دفاع مقدس افزود: غیر از افرادی که به سبب علاقه به سمت کتاب صوتی می آیند، یکی از مخاطبان اصلی این آثار روشندلان هستند که با بهره گیری از این آثار به محتوای بیشتری دسترسی پیدا می کنند و این کتاب های جدید که رونمایی می شوند به کتابخانه شخصی آنها اضافه می شود.
سه کتاب از خاطرات جنگ تحمیلی
جشن حنابندان شامل دو گزارش از عملیات کربلای ۵ و بیت المقدس ۴ در مناطق جنوب و غرب کشور است. گزارش اول که از آذر سال ۱۳۶۵شروع می‏شود و تا ۹ بهمن ماه همان سال ادامه دارد ۱۲۷ صفحه از کتاب را در برمی گیرد. این گزارش با ذوق و علاقه شخصی نویسنده و در طول عملیات کربلای ۵ نوشته شده است. مقطع زمانی شروع گزارش دوم، یکم آذر سال ۱۳۶۶ است و تا ۱۳ فروردین سال ۱۳۶۷ ادامه می یابد.
گزارش دوم مربوط به عملیات بیت المقدس ۴ و در مناطق غربی کشور و قسمتی از خاک عراق(از جمله حوادث مربوط به بمباران شیمیایی حلبچه) است. نویسنده هر دو گزارش را از میان خاطرات رزمندگان لشکر ۲۷ محمد رسول الله(ص) گردآوری کرده است. وی در گزارش دوم، از میان دسته های مختلف، دسته ایمان را که به خط شکنی معروف بودند انتخاب نموده و کار را با آن دسته آغاز نموده است. در این کتاب از نحوه برخورد رزمندگان ایرانی با اسرای عراقی و دیدار از حلبچه و ابراز انزجار و تنفر مردم عراق از صدام در سالهای جنگ، خاطراتی جذاب و خواندنی نوشته شده است.
کتاب گمشده دره سبز خاطرات محمدعلی کاظمی رزمنده ۱۶ ساله عملیات خیبر از سالهای جنگ و اسارت به قلم سیده مریم تجاری است که در زمان هشت سال جنگ تحمیلی نوجوانی بیش نبودند و با سن کم و با شور حال نوجوانی در جبهه های جنگ حاضر می شوند و در اسفند ماه ۶۲ در سن ۱۶ سالگی به مدت ۷ سال در عملیات خیبر به اسارت نیروهای عراقی درمی آید.
کتاب مربع های قرمز، عنوان سؤال برانگیزی است که جلد کتاب نیز برمبنای آن طراحی شده است. این اثر به خاطرات حاج حسین یکتا، از دوران کودکی تا اختتام دفاع مقدس پرداخته و برهه حضور وی در دفاع مقدس در این کتاب برجسته شده است. وی در مقدمه می نویسد: هر چه از رشادت همرزمانم و غربت و مظلومیتشان می دانستم در روایت گری هایم گفته بودم. با مکتوب کردن خاطراتم دنبال ناگفته ای از بچه ها بودم. دنبال سبک بندگی کردنشان، سبک عبادتشان، سبک رفاقتشان، دنبال سبک زندگی کردنشان در جنگ. سبکی که این روزها جایش بین جریان زندگی جوانان به شدت خالی است.
سماوا، موسسه ای متمرکز بر تولید کتاب صوتی است که در طول یک سال فعالیت خود، حدود ۱۰۰ نسخه کتاب صوتی ساخته است.


منبع:

1400/07/01
11:30:35
5.0 / 5
288
تگهای خبر: جامعه , جوان , جوانان , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان