عرضه خدمات گفتار درمانی به افراد دارای اختلالات شنوایی

عرضه خدمات گفتار درمانی به افراد دارای اختلالات شنوایی به گزارش جوان بین معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه ۶۹ واحد گفتار درمانی در سطح کشور درحال فعالیت است که ۸۲ کارشناس گفتار درمانی در آن فعالیت می کنند، اظهار داشت:  در سال قبل ۵۱۲۴ فرد ناشنوا و کم شنوا زیر پوشش واحدهای گفتار درمانی بودند و از خدمات این مراکز استفاده کردند.


به گزارش جوان بین به نقل از ایسنا، محمد نفریه در نشستی خبری که در استانه روز جهانی ناشنایان برگزار شد، ضمن تشریح دیگر خدمات سازمان بهزیستی به ناشنوایان بیان نمود: واحدهای شنوایی شناسایی از دیگر مراکزی هستند که به افراد کم شنوا یا ناشنوا خدمات عرضه می کنند. واحدهای شنوایی شناسی با ۶۶ کارشناس شنوایی شناس در سطح کشور فعالیت می نمایند و پارسال ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر از خدمات این مراکز استفاده کردند که در زمینه های غربالگری شنوایی نوزادان، ارزیابی و تشخیص کمک شنوایی، مداخله و توانبخشی پس از تشخیص شامل تجویز و تأمین وسیله کمک شنوایی، تربیت شنوایی و خدمات دیگر عرضه می دهند.
وی با اشاره به اینکه ۶۹ واحد گفتار درمانی در سطح کشور درحال فعالیت است که ۸۲ کارشناس گفتار درمانی در آن فعالیت می نمایند، اظهار داشت: پارسال ۵۱۲۴ فرد ناشنوا و کم شنوا زیر پوشش واحدهای گفتار درمانی بودند و از خدمات این مراکز استفاده کردند.
نفریه تأمین وسایل کمک توانبخشی را از دیگر خدمات سازمان بهزیستی در این حوزه عنوان نمود و اضافه کرد: ۲۰ درصد از کل اعتبارات وسایل کمک توانبخشی برای افراد دارای معلولیت کم شنوایی و ناشنوایی هزینه می شود که بیشتر از ۳۱ میلیارد بودجه می برد. پارسال ۲۷۳ هزار نفر از وسایل کمک توانبخشی مانند سمعک و سایر وسایل کمک شنیداری استفاده کردند. همینطور پارسال بیشتر از ۲۰ هزار دستگاه سمعک، ۲۵۲ هزار عدد باطری سمعک و ۲۴۴ عدد سایر وسایل تحویل شده است.
معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور افزود: همینطور پارسال ۴۷ هزار و ۶۴۰ نفر با سرانه ۲۴۰ هزار تومان سالانه کمک هزینه تأمین باطری سمعک جهت مصرف یکساله شان دریافت نمودند.

وی اظهار داشت: همچون خدمات دیگری که افراد کم شنوا و ناشنوا دریافت می کنند، خدمات حمایتی است و هم اکنون بیشتر از ۱۰۱ هزار فرد ناشنوا و کم شنوا زیر پوشش دریافت کمک هزینه معیشت توانبخشی یا مستمری هستند و هزار و ۱۱۶ نفر حق پرستاری دریافت می کنند که رقم آن امسال به یک میلیون تومان افزوده شده است.

نفریه به اقدامات جدیدی که برای افراد دارای کم شنوایی یا ناشنوایی انجام شده است، اشاره نمود و اظهار داشت: از سال قبل تفاهم نامه ای بین گروه های اصلی و سمن های اصلی افراد دارای ناشنوایی برای تحقق زبان اشاره ایرانی به امضا رسید. افراد ناشنوا از زبان اشاره استفاده و با کمک دست و چهره، صحبت خویش را منتقل می کنند و این زبان در همه کشورها به صورت بومی و در کشور ما هم اینطور است و به صورت بومی وجود دارد.

وی اضافه کرد: با عنایت به وجود اختلافاتی بین گروه های مختلف ناشنوایی از نظر اشارات این زبان، سازمان بر آن شد که گروه های اصلی را دور هم جمع کند و بتوانند زمینه مساعدی را فراهم نمایند تا زبان اشاره ایرانی به تایید و تصویب مراجع ذیصلاح برسد. هم اکنون متخصصان و نمایندگان گروه های مختلف روی این مورد کار می کنند و امید است بتوانیم مستندات و الگویی برای تصویب زبان اشاره ایرانی به مراجع ذی صلاح عرضه دهیم.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه با اشاره به اینکه در کشور بیشتر از ۶۰ تشکل و انجمن داریم که در حوزه معلولان ناشنوا و کم شنوا فعالیت می نمایند، اظهار داشت: سال قبل شبکه ملی تشکل های مردم نهاد معلولان شنوایی در اسفندماه تشکیل و انتخاباتی با حضور پررنگ گروه های مختلف برگزار گردید. هم اکنون این شبکه درحال ثبت و دریافت مجوزهای لازم است تا بتواند کرسی این نوع معلولیت را در کمیته هماهنگی و نظارت بر قانون افراد دارای معلولیت پر کند و زبان گویایی برای مطالبات این عزیزان باشد.

نفریه در انتها به مناسب سازی محتوای قابل عرضه برای افراد دارای اختلال شنوایی اشاره نمود و اظهار داشت: طی سال قبل در جهت ماده ۲۱ قانون پشتیبانی از افراد دارای معلولیت تفاهم نامه ای با سازمان صدا و سیما امضا و بر مبنای آن قرار شد که ۶۰ فیلم سینمایی برای افراد ناشنوا مناسب سازی شود. تابحال ۳۰ فیلم مناسب سازی شده است و تا آخر سال جاری هم ۳۰ فیلم دیگر مناسب می شود.

منبع:

1400/07/07
23:00:21
5.0 / 5
130
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
جوان بین Javanbin
javanbin.ir - حقوق مادی و معنوی سایت جوان بین محفوظ است

جوان بین

اخبار جوانان و نوجوانان